Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Konkursy, promocje, okazje / Laureaci dorocznych nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Laureaci dorocznych nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Już po raz dziewiętnasty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Tym razem ogłoszenie wyników odbyło się online w dniu 26 lutego. Jakie wydawnictwa znalazły się w gronie laureatów?

Publikacje nagrodzone tytułem Książki Roku 2020 to: „Talita” Pawła Huelle (Znak), „Od jednego Lucypera” Anny Dziewit-Meller (Wydawnictwo Literackie), „M. Syn stulecia” Antonia Scuratiego w przekładzie Aliny Pawłowskiej-Zampino (Wydawnictwo Sonia Draga), „Lato 1920” Joanny Rolińskiej (Bellona), „Biblioteka szaleńca” Edwarda Brooke-Hitchinga w przekładzie Janusza Szczepańskiego (Rebis ) oraz „Hetman Chrystusa” Jolanty Sosnowskiej (Biały Kruk).

Nagrodę Audiobook Roku 2020 przyznawaną wspólnie z Audioteka.pl otrzymało Wydawnictwo Albatros za słuchowisko „Upadek gigantów” Kena Folleta w przekładzie Zbigniewa A. Królickiego i Grzegorza Kołodziejczyka.

Tytułem Człowieka Roku 2020 zespół redakcyjny uhonorował Jędrka Biegańskiego „za wielkie serce i zapał do działań społecznych, za bezcenne inicjatywy na rzecz niezależnych księgarń i za koordynację akcji Książka Na Telefon, która pomogła przetrwać trudny okres wielu wspaniałym miejscom”.

Wydawcą Roku 2020 zostało Wydawnictwo Pauza za „ambitną, pobudzającą intelektualnie literaturę, za konsekwencję w podążaniu własną drogą, za stworzenie silnej i rozpoznawalnej marki, która w świadomości czytelników i branży stała się symbolem jakości”. W poprzednich latach tytuł ten otrzymały oficyny: Wydawnictwo Literackie (2019), Wydawnictwo Poznańskie (2018), Dwie Siostry (2017), Świat Książki (2016), Bellona (2015), Prószyński Media (2014), Burda Książki (2013), Wydawnictwo Sonia Draga (2012), Arkady (2011), Wydawnictwo Zysk i S-ka (2010), Dom Wydawniczy Rebis (2009), Wydawnictwo Literackie (2008), Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne (2007), Wydawnictwo Naukowe PWN i Grupa Wydawnicza PWN (2006) oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2005).

„Rok był trudny, ale potwierdził, że w naszej branży jest wiele energii i profesjonalizmu. Oceniamy, że silni uczestnicy rynku obronili się mimo ogromnych trudności. Spadło zapotrzebowanie na papiery graficzne, bo drukuje się mniej katalogów i gazetek dla sieci handlowych, ale książek drukuje się ciągle bardzo dużo, więc poligrafia ma co robić. Wyraźnie wzrosła sprzedaż internetowa. Dotkliwe straty nastąpiły natomiast w segmencie księgarskim, chociaż samorządy podejmują widoczne już inicjatywy pomocowe w kilku miastach, czekamy też na zapowiedziane wsparcie ze strony resortu kultury i Instytutu Książki. Za rok, gdy spotkamy się już z państwem osobiście na gali, będziemy świętować nagrody szczególne, bo z okazji dwudziestej edycji naszego święta książki” – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

W jaki sposób wybierane są Książki Roku?

Co miesiąc zespół redakcyjny wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród nich zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł Książek Roku.

Wśród wyróżnionych autorów są m.in.: Paweł Chojnacki, Sylwia Chwedorczuk, Anna Cieślar, Dorota Folga-Januszewska, Wiesław Helak, Wacław Holewiński, Wojciech Kudyba, Marcin Libicki, Nina Majewska-Brown, Gabriel Michalik, Grzegorz Musiał, Andrzej Nowak, Piotr Milewski, Zośka Papużanka, Grzegorz Piątek, Lidia Sadkowska-Mokkas, Justyna Sobolewska, Krzysztof Varga, Janusz Leon Wiśniewski, Ewelina Wojdyło, Zofia Wojtkowska i Piotr Zychowicz.

Nagrodzono również tłumaczy książek: Dorotę Jovankę Ćirlić, Marka Fedyszaka, Jerzego Kozłowskiego, Klarę Annę Marciniak, Pawła Nęckę, Michała Nogasia, Michała Rusinka i Katarzynę Sosnowską.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.