Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Konkursy, promocje, okazje / Poznaliśmy Drukarnię Dziełową Roku 2020/2021

Poznaliśmy Drukarnię Dziełową Roku 2020/2021

Andrzej Palacz, redaktor naczelny magazynu „Wydawca”, podczas ogłoszenia wyników najnowszej edycji rankingu

W dn. 3 stycznia 2022 r. organizatorzy Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych – Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i magazyn „Wydawca” – ogłosili wyniki XX edycji rywalizacji. Ze względu na pandemię po raz kolejny jej efekty zaprezentowano za pośrednictwem Internetu. Które drukarnie wstąpiły w tym roku na podium?

Podobnie jak w latach poprzednich ranking przebiegał w dwóch etapach. W pierwszej części to wydawcy oceniają w skali 1–6 współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią.
W drugiej części rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej części rywalizacji. Wygrywa drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią.

Do drugiej części rankingu i wyboru Drukarni Dziełowej Roku 2020/2021 przeszło 13 firm, spośród nich siedem nadesłało informacje o wynikach produkcyjnych. Na najwyższym miejscu znalazł się ponownie poznański ABEDIK – drukarnia została wysoko oceniona przez wydawców (5,82), co w połączeniu ze świetnymi wynikami produkcyjnymi (wzrost obrotów o 11,0%) oraz wielkością inwestycji dało sumę punktów 5,89.

Miejsce drugie zajął toruński Zapolex, który po raz pierwszy znalazł się na podium rankingu. Drukarnia otrzymała dość wysoką ocenę wydawców (5,15), a przede wszystkim najwyższy w ocenianych zakładach wzrost inwestycji – w sumie 4,45 pkt.

Na miejscu trzecim znalazła się Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca. Mimo wysokiej oceny wydawców (5,80) średnia ocena parametrów produkcyjnych zakładu za 2020 rok (2,61 pkt) nie pozwoliła krakowskiej drukarni na awans na wyższe miejsce.

Drukarnie świadczące usługi druku cyfrowego (oprócz zakładów, w których druk cyfrowy jest dodatkowym elementem usług) nie biorą jeszcze udziału w drugiej części rankingu, dlatego to wydawcy wybierają najlepsze ich zdaniem drukarnie. W 2021 r. były to: Drukarnia Sowa z Warszawy (miejsce I), Drukarnia Totem.com.pl z Inowrocławia (miejsce II) oraz Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca z Krakowa (miejsce III).

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Stowarzyszenie FESPA, organizator międzynarodowych targów druku wielkoformatowego, druku na tekstyliach i znakowania FESPA Global Print Expo oraz European Sign Expo, rozpoczęło kampanię promującą tegoroczną odsłonę obydwu wydarzeń. Zaplanowano je na termin 31 maja – 3 czerwca 2022 r. w przestrzeniach wystawienniczych Messe Berlin. Tematem przewodnim kampanii jest hasło „Experience Print in Motion” (Doświadczaj druku w ruchu), które odnosi się do nieustannego rozwoju rynku druku specjalistycznego i obsługującej go technologii, która dokonuje się mimo wyzwań ostatnich dwóch lat.

Podczas 22. odsłony swojej dorocznej konferencji Connect w Las Vegas (17–21 stycznia 2022 r.) firma Electronics For Imaging zaprezentowała nowe rozwiązania ze swojego portfolio, przeznaczone do druku cyfrowego (m.in. atramentową drukarkę produkcyjną EFI Pro 30h) oraz – premierowo – produkty z rodziny Fiery.

Prężnie działająca drukarnia Hedom z Krosna o imponującej, 100-letniej tradycji, oferująca kompleksowe rozwiązania dla poligrafii i reklamy, zainstalowała w ostatnim czasie system broszurujący Duplo 600i. Jak podkreśla jej kierownictwo, w codziennej pracy szczególnie istotne są automatyzacja maszyny oraz jej intuicyjna obsługa.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.