Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Agora zamyka dwie drukarnie i konsoliduje druk w stolicy

Agora zamyka dwie drukarnie i konsoliduje druk w stolicy

Zarząd Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej”, zdecydował o zamknięciu drukarni w Tychach i Pile do 30 czerwca 2019 r. i zwolnieniu nawet 153 pracowników. Likwidacja dwóch zakładów to efekt spadku przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych. Warszawska drukarnia na Białołęce, która ma największe możliwości druku zarówno w technologii coldset, jak i heatset, ma zapewnić druk całego nakładu „Wyborczej” oraz zleceń zewnętrznych.

Redukcja zatrudnienia w spółce obejmie do 153 pracowników, czyli maksymalnie 57% wszystkich pracowników segmentu druku, w tym 90% pracowników drukarni w Pile oraz 90% zatrudnionych w drukarni w Tychach. Agora już rozpoczęła konsultacje w tej sprawie ze związkami zawodowym i radą pracowników. Zwolnienia mają nastąpić w okresie do 30 dni od dnia zawarcia porozumienia w sprawie ich warunków. Spółka zaoferuje zwalnianym pracownikom działania osłonowe i wspierające.

Spółka tłumaczy swoją decyzję spadkiem rynku usług poligraficznych realizowanych w tzw. technologii coldset, czyli druku gazetowego. Chodzi głównie o spadki nakładów prasowych, których doświadczają wszyscy wydawcy (sprzedaż wszystkich dzienników ogólnopolskich w 2018 r. spadła o 9,9%, czyli łącznie o 60,6 tys. egzemplarzy, jeszcze większe spadki zanotowały dzienniki regionalne). Podczas gdy dekadę temu ponad połowa zleceń w drukarniach Agory przypadała na klientów zewnętrznych, dziś ich udział spadł na tyle, że jedna drukarnia potrafi obsłużyć cały nakład „Wyborczej” oraz druk innych tytułów (np. gazetek promocyjnych hipermarketów, realizowanych w technologii heatset). „Wynika to w dużej mierze ze spadku sprzedaży egzemplarzowej krajowej prasy drukowanej, której wydawcy są głównymi nabywcami usług realizowanych w technologii coldset. Zlecenia od klientów z innych branż, w tym realizowane w technologii heatset, mają istotnie mniejszy udział w przychodach z działalności poligraficznej grupy – ze względu na ograniczenia infrastrukturalne nie były i nie są one w stanie skompensować utraty przychodów związanych z drukiem coldsetowym” – czytamy w komunikacie Agory.

W zamykanych drukarniach drukowane były nie tylko lokalne, ale także ogólnopolskie tytuły – „Rzeczpospolita” i „Super Express”. Wkrótce po opublikowaniu wiadomości o wygaszaniu zakładów pojawiły się pierwsze komentarze wydawców korzystających z ich usług. Jak podaje Press.pl, wynika z nich, że o sprawie dowiedzieli się z mediów i czekają na nową ofertę współpracy. Jedni obawiają się zwiększenia kosztów logistycznych w przypadku druku w Warszawie (np. wydawca „Przełomu – Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej”), inni czekają na propozycje Agory i są gotowi zgodzić się na druk w Warszawie, jeśli oferta będzie korzystna finansowo (wydawca „Tygodnika Podhalańskiego”), jeszcze inni zwiększają moce przerobowe własnej drukarni by móc samodzielnie obsłużyć druk (wydawca „Super Expressu”).

„Jesteśmy spółką giełdową, co sprawia, że tego typu komunikaty musimy najpierw podać na giełdę, a dopiero potem możemy kontaktować się z kontrahentami. Gdyby ta informacja wypłynęła wcześniej, Komisja Nadzoru Finansowego nałożyłaby na nas karę. Po ogłoszeniu komunikatu giełdowego przedstawiciele spółki telefonicznie skontaktowali się z największymi kontrahentami, dla pozostałych przygotowano korespondencję. Będziemy chcieli jak największą liczbę klientów przenieść do drukarni w Warszawie” – tłumaczy portalowi Press.pl Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Wielkanocny, rodzinny czas za nami, na horyzoncie majówka i spotkania w gronie przyjaciół, tymczasem zespół „Świata DRUKU” intensywnie pracuje nad majowym wydaniem naszego miesięcznika. Przygotowujemy je z myślą o nadchodzących wielkimi krokami targach FESPA Global Print Expo 2019 (Monachium, 14–17.05.2019 r.), targach Film Video Foto (Łódź, 23–25 maja) i Targach Plastpol (Kielce, 28–31 maja), na których będzie ono dystrybuowane.

Polski Drukarz, wydawca magazynu „Świat DRUKU” i organizator szkoleń i konferencji branżowych w ramach Akademii Wiedzy, zaprasza na 2. konferencję „Jak wzmocnić brandy? Projektowanie i produkcja innowacyjnego opakowania”, która odbędzie się 16 maja br. w sali konferencyjnej C w Centrum Expo XXI w Warszawie. Konferencja organizowana jest przy wsparciu firm MERCK, Reprograf-Grafikus i SCORPIO, partnerem wydarzenia jest spółka Multifol. Konferencja jest forum wymiany doświadczeń pomiędzy właścicielami marek, projektantami, agencjami reklamowymi, producentami opakowań, etykiet i materiałów promocyjnych oraz ich dostawcami.

Program wydarzenia zapowiada się niezwykle interesująco.

Już za trzy tygodnie, 14 maja br., w Monachium rozpoczną się targi druku wielkoformatowego, druku na tekstyliach i znakowania FESPA Global Print Expo 2019. Przypominamy, że specjalnie dla naszych Czytelników mamy dwa kody promocyjne, upoważniające do otrzymania bezpłatnego jednodniowego biletu wstępu na to wydarzenie. Wystarczy przy rejestracji na stronie FESPA Global Print Expo podać kod

FESH923 lub FESA931

Koszt biletu przy zakupie on-line bez użycia kodu promocyjnego wynosi 40 euro.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu