Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Analiza krajobrazu biurowego w czasie pandemii

Analiza krajobrazu biurowego w czasie pandemii

Czy praca zdalna sprawdziła się w polskich warunkach? Czy można zaufać oprogramowaniu chmurowemu? Jak umiejętnie zarządzać firmowymi dokumentami w hybrydowym modelu pracy? To niektóre z kwestii poruszanych przez ekspertów w najnowszym, już trzecim podcaście Canon Polska. Za pretekst do rozmowy posłużyły badania Insight Lab, przeprowadzone wśród ponad 200 polskich średnich i dużych przedsiębiorstw jesienią 2021 r. na zlecenie Canon. To najnowsze, najbardziej kompleksowe spojrzenie na realia polskiej pracy biurowej po pandemii.

W dyskusji udział wzięli: dr Maciej Kawecki – popularyzator nowych technologii, prezes Instytutu Lema, Dariusz Szwed z Canon Polska – ekspert od pracy biurowej, oprogramowania chmurowego i cyberbezpieczeństwa oraz Przemysław Huk – specjalista od badań marki i satysfakcji klientów z agencji badawczej Insight Lab. Całość moderował Jeremi Jędrzejkowski z dziennika „Rzeczpospolita”.

Wśród poruszonych tematów znalazła się między innymi kwestia pracy zdalnej. Wbrew oczekiwaniom sprzed paru miesięcy okazuje się, że możliwość pracy z domu wcale nie podbiła polskiego rynku: większość przedsiębiorców stara się w miarę możliwości prowadzić działalność ze stacjonarnego biura. „O zmianach w pracy biurowej mówi się już od kilku lat, zarówno w kontekście nowych technologii, jak i zmiany trybu oraz czasu pracy. Pandemia przyspieszyła te procesy. Świadczą o tym wszystkie wskaźniki, które badają stopień cyfryzacji w Polsce i Unii Europejskiej. Ale w badaniu wyraźnie widać też kontekst kultury, w jakiej się znajdujemy. Kiedy wróci normalność sprzed pandemii, firmy mimo wszystko będą chciały dążyć do powrotu do biur. Ten konserwatyzm w podejściu widać szczególnie wśród średnich firm” – komentował w trakcie audycji Przemysław Huk.

Wiele czasu w audycji poświęcono podejściu polskich przedsiębiorstw do oprogramowania chmurowego. Nie zabrakło również analizy aktualnego i przyszłego wykorzystania druku do archiwizowania firmowej dokumentacji.

Jednym z najczęściej pojawiających się słów w dyskusji było „zaufanie”. Eksperci mówili zarówno o niepewnym podejściu firm do nowych technologii (okazuje się, że spora część polskich przedsiębiorstw nie ufa nowoczesnemu oprogramowaniu chmurowemu), jak i o zaufaniu pracodawców do pracowników. Maciej Kawecki podał przykład firmy, w której zatrudnione osoby zostały wyposażone w laptopy z czujnikiem temperatury. Podczas pracy zdalnej pracodawca może w ten sposób śledzić, czy pracownik znajduje się przy komputerze, czy też odszedł od niego na dłuższą chwilę. Czy to akceptowalne praktyki? Ten nietypowy przykład posłużył jako pretekst do dyskusji o szeroko pojętym współczesnym modelu pracy. Dr Kawecki mówił o przekroczeniu pewnej granicy, odnosząc się zarówno do podejścia pracodawców względem pracowników, jak i do oczekiwań pracowników względem firm. Według niego nie sprawdził się też model hybrydowy, na który zdecydowało się podczas pandemii część firm – to z powodu rotacyjności, która utrudnia pracownikom organizację życia.

Cała rozmowa została podzielona na trzy odrębne części: pierwsza dotyczy zagadnień związanych z pracą zdalną, druga jest poświęcona chmurze, zaś trzecia to rozmowa o przyszłości druku i pracy w biurze. Słuchacz może w łatwy sposób zdecydować, który fragment audycji interesuje go najbardziej. Podcastu można wysłuchać bezpłatnie TUTAJ.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Stowarzyszenie FESPA, organizator międzynarodowych targów druku wielkoformatowego, druku na tekstyliach i znakowania FESPA Global Print Expo oraz European Sign Expo, rozpoczęło kampanię promującą tegoroczną odsłonę obydwu wydarzeń. Zaplanowano je na termin 31 maja – 3 czerwca 2022 r. w przestrzeniach wystawienniczych Messe Berlin. Tematem przewodnim kampanii jest hasło „Experience Print in Motion” (Doświadczaj druku w ruchu), które odnosi się do nieustannego rozwoju rynku druku specjalistycznego i obsługującej go technologii, która dokonuje się mimo wyzwań ostatnich dwóch lat.

Podczas 22. odsłony swojej dorocznej konferencji Connect w Las Vegas (17–21 stycznia 2022 r.) firma Electronics For Imaging zaprezentowała nowe rozwiązania ze swojego portfolio, przeznaczone do druku cyfrowego (m.in. atramentową drukarkę produkcyjną EFI Pro 30h) oraz – premierowo – produkty z rodziny Fiery.

Prężnie działająca drukarnia Hedom z Krosna o imponującej, 100-letniej tradycji, oferująca kompleksowe rozwiązania dla poligrafii i reklamy, zainstalowała w ostatnim czasie system broszurujący Duplo 600i. Jak podkreśla jej kierownictwo, w codziennej pracy szczególnie istotne są automatyzacja maszyny oraz jej intuicyjna obsługa.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.