Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / BOBST świętuje osiem dekad rozwoju składarko-sklejarek

BOBST świętuje osiem dekad rozwoju składarko-sklejarek

Pierwsza składarko-sklejarka BOBST – PCR 382

Firma BOBST – dostawca urządzeń przetwórczych i drukarek dla branży etykiet, opakowań giętkich oraz tektury litej i falistej – została założona w 1890 r. Pół wieku później, w 1942 r., na rynku pojawiły się pierwsze składarko-sklejarki tej marki – model PCR 382. Ich odbiorcami byli klienci w Szwajcarii i we Francji. Dzisiaj firma, obecna w ponad 50 krajach, posiadająca 19 zakładów produkcyjnych w 11 krajach i zatrudniająca ponad 5,8 tys. osób na całym świecie, świętuje historyczne osiem dekad rozwoju.

Pierwsza składarko-sklejarka PCR 382, która wraz z wycinarką płaską AP900 tworzyła kompletną linię produkcji opakowań z kartonu, umożliwiała wytwarzanie pudełek w stałej, wysokiej jakości na skalę przemysłową. Jeszcze teraz wielu klientów nadal z nich korzysta. Do tego grona należy m.in. szwajcarska firma Säuberlin & Pfeiffer SA, która mimo że posiada składarko-sklejarki BOBST najnowszej generacji, do dzisiaj użytkuje także ten starszy model –PCR 382 – podkreślając stabilność, modułowość i niezawodność urządzeń marki, a także hiszpańska firma Envase Gràfico Industrial SA (EGISA), która od lat 60. jest wiernym użytkownikiem urządzeń BOBST.

Nie da się jednak ukryć, że nowoczesne maszyny odróżnia od pierwszych modeli zaawansowana technologia – dzisiejsze maszyny bowiem nie tylko zapewniają precyzję pracy i powtarzalność opakowań, ale też są wysoce zautomatyzowane i pozwalają na szybkie przezbrojenie, co jest podstawowym czynnikiem utrzymania konkurencyjności.

Producenci opakowań podkreślają, że składanie i klejenie odbywa się na końcu długiego procesu projektowania i tworzenia pudełka, jest to więc moment, w którym wychodzą na jaw potencjalne błędy poprzednich etapów produkcji. Chociaż podstawowy proces składania i klejenia nie uległ przez te wszystkie lata wielkim zmianom, nastąpił ogromny rozwój w zakresie produktywności i precyzji maszyn. W 1963 r. grupa BOBST rozszerzyła swoją ofertę składarko-sklejarek, wprowadzając pierwszą maszynę do przetwarzania pudełek z tektury falistej, czyli Dynamic 130. Był to początek rozwoju serii przeznaczonej dla zakładów przetwarzających tekturę falistą i kaszerowaną.

Także te rozwiązania cieszą się uznaniem klientów – wielu z nich od wielu lat używa ich w codziennej produkcji. Przykładem jest włoska firma Fag Artigrafiche Spa, która w 1999 r. zakupiła urządzenie Domino 145, aby zwiększyć swoje możliwości w zakresie klejenia opakowań, i wykorzystuje ją do dziś, choć od tego czasu uzupełniła swój park maszynowy o składarko-sklejarki nowszej generacji.

Pierre Binggeli, szef linii składarko-sklejarek w BOBST, związany z firmą od ponad 20 lat, mówi: „Jesteśmy bardzo dumni z tego, co osiągnęliśmy w ciągu tych ostatnich 80 lat. Element ludzki zawsze będzie ważnym czynnikiem w procesie składania i klejenia, natomiast dzisiejsze maszyny są znacznie bardziej produktywne, precyzyjne i elastyczne, a do tego oferują jednocześnie coraz wyższy poziom automatyzacji, łatwości obsługi i bezpieczeństwa dla operatora”.

W wyniku opracowania przez lata różnych urządzeń, modułów i urządzeń peryferyjnych prawie każda dostarczona maszyna jest inna, ponieważ zostaje dopasowana do konkretnych potrzeb klienta. Dzisiejsze innowacje dotyczące maszyn obejmują również cyfryzację i łączność niezbędną do umożliwienia klientom przejścia na wersję Industry 4.0. „Chociaż BOBST świętuje dziś 80. rocznicę wprowadzenia na rynek składarko-sklejarek, jesteśmy w pełni skoncentrowani na przyszłości, a do tego zaangażowani w realizację czterech filarów wizji BOBST. Owe filary to: łączność, cyfryzacja, automatyzacja i zrównoważony rozwój. Dzisiejsze wyzwania gospodarcze i środowiskowe są ogromne. Ale jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować innowacje, wyprzedzać krzywą i kształtować przyszłość branży opakowań” – dodaje Pierre Binggeli.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.