Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Celuloza drzewna mniej opłacalna

Celuloza drzewna mniej opłacalna

Zakład produkcyjny w Rottneros
Fot. rottneros.com

Zarząd Rottneros AB, spółki zależnej Arctic Paper S.A., poinformował o zamiarze trwałego wyłączenia z końcem roku linii do produkcji masy celulozowej z drewna mielonego w fabryce w szwedzkim Rottneros. Decyzję, w wyniku której pracę straci ok. 40 osób, podjęto po przeprowadzeniu obszernej analizy strategicznej, z której wynika, że nie ma perspektyw na długoterminową, zrównoważoną rentowność tej części działalności. W zamian firma planuje zwiększenie produkcji celulozy chemotermomechanicznej (CTMP).

Koszty zamknięcia zakładu mają wynieść ok. 60 mln koron szwedzkich (27 mln zł), na które składają się głównie koszty zwolnień, które zostaną uwzględnione w wyniku Rottneros za 3. kwartał 2022 r. Grupa planuje zainwestować 160–200 mln koron (70–90 mln zł) w celu znacznego zwiększenia zdolności produkcyjnych celulozy chemotermomechanicznej (CTMP).

Brak rentowności produkcji masy celulozowej drzewnej wynika z dramatycznie pogorszonej sytuacji na rynku energii elektrycznej oraz zmniejszającego się popytu na produkty końcowe, w których wykorzystywane są masy celulozowe drzewne (głównie papier do drukowania i pisania), co utrudnia osiągnięcie wystarczająco wysokiego poziomu cen.

W 2021 r. produkcja celulozy drzewnej w Grupie wyniosła 64 tys. ton, co odpowiada 16% całkowitej produkcji Rottneros, wynoszącej 395,3 tys. ton. W tym samym roku udział linii do produkcji masy celulozowej z drewna mielonego w sprzedaży netto Grupy wyniósł nieco ponad 10%, a wkład, z uwzględnieniem zabezpieczeń energii elektrycznej, w zysk netto Grupy był marginalny.

Na zapotrzebowanie Grupy na energię elektryczną będzie miało wpływ zamknięcie linii do produkcji celulozy drzewnej, ale także zwiększenie produkcji CTMP. W związku z tym portfel kontraktów terminowych na energię elektryczną Grupy będzie korygowany, a nadwyżki będą realizowane po bieżących cenach rynkowych. Wartość kontraktów terminowych na energię elektryczną Grupy jest wysoka, co oznacza, że szacuje się, iż wpływ zysku z zamknięcia będzie znacznie niższy niż koszt zamknięcia. Zarząd Arctic Paper S.A. wskazuje, że powyższa decyzja o zamknięciu linii produkcyjnej przez spółkę zależną może mieć wpływ na skonsolidowane wyniki za rok 2022 osiągnięte przez Grupę Arctic Paper.

W ciągu ostatnich pięciu lat inwestycje w zakładzie Rottneros przekroczyły łącznie 600 mln koron. Były one związane głównie z dążeniem do produkcji bez użycia paliw kopalnych oraz zwiększeniem produkcji CTMP. Ta ostatnia wzrosła w ostatnich latach z 80 do 120 tys. ton rocznie.

Grupa prowadzi badania wstępne dotyczące dalszego rozwoju linii CTMP. Celem jest osiągnięcie poziomu produkcji co najmniej 150 tys. ton rocznie z obecnych 120 tys. ton, przy przewidywanych kosztach inwestycyjnych w wysokości 160 do 200 mln koron. Wstępne badanie dotyczy również kwestii dostaw surowców oraz długoterminowych stabilnych i konkurencyjnych cen energii elektrycznej. Zakończenie pre-study ma nastąpić w 4. kwartale 2022 r.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.