Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Co dalej z podwyżkami cen prądu?

Co dalej z podwyżkami cen prądu?

Zapowiadany wzrost cen energii elektrycznej to w ostatnim czasie bardzo żywo dyskutowany temat, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. O listach wyrażających zaniepokojenie sytuacją firm z branży poligraficznej, związaną z owymi podwyżkami, pisanych przez prezesa Polskiej Izby Druku do premiera RP Mateusza Morawieckiego, pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ. Na stronie Izby opublikowano w ostatnich dniach odpowiedź na owe pisma, jaką wystosował Podsekretarz Stanu Ministerstwa Energii.
Poniżej zamieszczamy jej treść.

Warszawa, 16 lipca 2019

Pan Leszek Wojtczuk
Prezes Polskiej Izby Druku

Szanowny Panie Prezesie,

Odpowiadając na pismo z dnia 17 czerwca 2019 r., skierowane do Prezesa Rady Ministrów, dotyczące wzrostu cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw przemysłu poligraficznego, przekazuję poniżej następujące informacje.

Na wstępie chciałbym poinformować, że w Ministerstwie Energii od listopada 2018 r. trwają intensywne prace w celu ochrony odbiorów końcowych energii elektrycznej przed wzrostami cen energii. W efekcie prowadzonych prac już obecnie ponad 90% odbiorców końcowych nie płaci wyższej ceny za energię elektryczną, niż płaciło 30 czerwca 2018 r. W przypadku pozostałych odbiorców energii elektrycznej, którzy pomimo obniżenia opłaty przejściowej o 95% oraz akcyzy z 20 zł/MWh na 5 zł/MWh, płacą w pierwszym półroczu roku 2019 wyższe ceny za energię elektryczną niż w 2018 r. informuję, że ich umowy zostaną odpowiednio dostosowane, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. Oznacza to, że finalnie odbiorcy ci również nie zapłacą w I półroczu 2019 r. wyższych cen, niż 30 czerwca 2018 r. Opóźnienie w zmianie umów dla ok. 10% odbiorców końcowych podyktowane jest trudnościami wynikającymi ze skomplikowanej materii regulacji oraz występowaniem różnych sposobów zawierania umów, lecz problemy te zostaną rozwiązane wraz z wydaniem rozporządzenia do ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. (…)

W związku z zastrzeżeniami Komisji Europejskiej oraz z uwagi na fakt procedowania przez Rząd RP projektu ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych niezbędna była korekta funkcjonującego w pierwszym półroczu mechanizmu, mająca na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej w Polsce przed wzrostami cen energii elektrycznej również w II półroczu 2019 r. (…).

Sytuacja ok. 98% odbiorców końcowych nie zmienia się w drugim półroczu 2019 r. w porównaniu do sytuacji z pierwszego półrocza 2019 r. Oznacza to, że odbiorcy ci (ponad 17 mln odbiorców energii elektrycznej) będą płacili przez cały rok 2019 rachunki za energię elektryczną po obniżonej cenie (cena z 30 czerwca 2018 r.). Niemiej jednak, część odbiorców końcowych, do których zaliczamy: szpitale, jednostki sektora finansów publicznych wraz z samorządami oraz mikro i małe przedsiębiorstwa, aby móc korzystać z obniżonych cen w drugiej połowie 2019 r., musi złożyć do swojego sprzedawcy energii specjalne oświadczenie. Jego wzór stanowi załącznik nr 1 do ustawy, a termin na jego złożenie upływa 27 lipca 2019 r. Wprowadzenie procedury składania oświadczenia stało się niezbędne, ponieważ przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca końcowy jest np. małym przedsiębiorstwem czy dużym przedsiębiorstwem. Zmianie ulega natomiast sytuacja odbiorców energii elektrycznej zaliczanych do średnich i dużych przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw energochłonnych, lecz również te przedsiębiorstwa nie zostaną bez pomocy państwa. Przede wszystkim przedsiębiorstwa te w drugim półroczu będą korzystały z obniżonej stawki na akcyzę (z 20 zł/MWh na 5 zł/MWh) oraz obniżonej opłaty przejściowej o 95%. Dodatkowo, ww. nowelizacja ustawy wprowadza dla przedsiębiorstw średnich i dużych możliwość ubiegania się o dopłatę do każdej zakupionej i zużytej kilowatogodziny energii elektrycznej w II połowie 2019 r. w ramach dozwolonej pomocy de minimis. Przedsiębiorstwa energochłonne będą natomiast beneficjentem mechanizmu, który zostanie wprowadzony ustawą o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.

Mając na uwadze powyższe, pragnę podkreślić, że mimo wielu trudności, które pojawiły się od początku 2019 r. roku – w szczególności przeprowadzeniu wielu rozmów i uzgodnień z Komisją Europejską, udało się wprowadzić takie mechanizmy dzięki którym przedsiębiorstwa (w tym przedsiębiorstwa przemysłu poligraficznego) nie zostały pozostawione bez pomocy państwa i mają możliwość uzyskania wsparcia. Chcę również poinformować, że bez podejmowanych działań, w tym bez ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. odbiorców energii elektrycznej w Polsce dotknęłyby znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, przed czym zostali oni uchronieni.

Z poważaniem

Tadeusz Skobel

podsekretarz stanu

  • Obecnie 1,5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 1.5/5 (2 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.