Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Digitalizacja nie wyklucza papieru

Digitalizacja nie wyklucza papieru

Polskie firmy coraz chętniej wykorzystują cyfrowe rozwiązania. Jednak nie oznacza to rezygnacji z potrzeby posiadania papierowej formy dokumentów – wynika z najnowszego badania rynku biurowego po pandemii, przeprowadzonego na zlecenie Canon Polska. Swoje przywiązanie do papieru wykazują przede wszystkim średnie firmy, podczas gdy duże przedsiębiorstwa chętniej przechodzą na elektroniczny obieg dokumentów.

To pierwsze tak szczegółowe badanie rynku druku biurowego w Polsce. We wrześniu 2021 r. agencja badawcza Insight Lab na zlecenie Canon Polska dotarła do ponad 200 przedstawicieli średnich i dużych firm. Dyrektorzy administracyjni, managerowie IT oraz osoby odpowiedzialne za infrastrukturę druku w przedsiębiorstwach odpowiadali na pytania dotyczące ich codziennej pracy, planów na przyszłość oraz potrzeb w zakresie sprzętu i nowoczesnych technologii.

Wnioski? Duże firmy (ponad 250 pracowników) dużo częściej niż średnie rozważają wprowadzenie cyfrowej formy obiegu dokumentów. Tymczasem średni przedsiębiorcy (50–249 pracowników) pozostają wierni drukowanej formie dokumentacji – jedynie 35% z nich uznaje temat rezygnacji z druku za ważny dla ich biznesu. Co więcej, średnie firmy zdecydowanie częściej twierdzą, że prawie wszystkie procesy w ich biznesie wymagają wykorzystywania dokumentów w formie papierowej. Tymczasem duże przedsiębiorstwa w swojej działalności przeważnie stawiają na korzystanie z dokumentów elektronicznych.

„Rynek druku biurowego przechodzi w ostatnich latach znaczne przemiany. Firmy chętniej korzystają z dobrodziejstw technologii, bo to po prostu ułatwia im prowadzenie biznesu. Jednak nie oznacza to, że biura pozbędą się wkrótce papieru. Biurowe dokumenty nie znikną. Mogą one przyjmować nowe formy, często na pograniczu tradycyjnego druku i odpowiednio scyfryzowanej formy. Dla nas, producenta sprzętu biurowego, to spore wyzwanie. Musimy umieć łączyć świat analogowy ze światem cyfrowym i przedstawiać klientom rozwiązania, które odpowiedzą na ich potrzeby zarówno dzisiaj, jak i za 5 czy 10 lat” – mówi Tomasz Miękus, Product Developer w Canon Polska.

Dlatego, jak twierdzi Tomasz Miękus, w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele nowatorskich rozwiązań z dziedziny druku i zarządzania firmową dokumentacją. Jednym z nich są przenośne skanery, umożliwiające sprawną digitalizację dokumentów nie tylko w biurze, ale też podczas pracy zdalnej w domu czy nawet w delegacji. Inną możliwość stanowi nowoczesne oprogramowanie chmurowe, które umożliwia wydajną i bezpieczną wymianę dokumentów niezależnie od tego, gdzie znajdowali się pracownicy.

Uczestnicy badania najczęściej deklarują, że używają wyłącznie oryginalnych wkładów od markowych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość i niezawodność druku.

W firmach średnich czasami stosowane są tańsze, alternatywne tonery, które mimo wszystko muszą być certyfikowane, funkcjonalne i nieszkodliwe dla otoczenia. Tylko 3% przedsiębiorstw odpowiedziało, że najważniejszym kryterium jest dla nich cena produktu. Co więcej, ponad połowa dużych firm oraz 38% średnich deklaruje, że firmową dokumentację drukuje wyłącznie na oryginalnym papierze zalecanym przez producenta.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Stowarzyszenie FESPA, organizator międzynarodowych targów druku wielkoformatowego, druku na tekstyliach i znakowania FESPA Global Print Expo oraz European Sign Expo, rozpoczęło kampanię promującą tegoroczną odsłonę obydwu wydarzeń. Zaplanowano je na termin 31 maja – 3 czerwca 2022 r. w przestrzeniach wystawienniczych Messe Berlin. Tematem przewodnim kampanii jest hasło „Experience Print in Motion” (Doświadczaj druku w ruchu), które odnosi się do nieustannego rozwoju rynku druku specjalistycznego i obsługującej go technologii, która dokonuje się mimo wyzwań ostatnich dwóch lat.

Podczas 22. odsłony swojej dorocznej konferencji Connect w Las Vegas (17–21 stycznia 2022 r.) firma Electronics For Imaging zaprezentowała nowe rozwiązania ze swojego portfolio, przeznaczone do druku cyfrowego (m.in. atramentową drukarkę produkcyjną EFI Pro 30h) oraz – premierowo – produkty z rodziny Fiery.

Prężnie działająca drukarnia Hedom z Krosna o imponującej, 100-letniej tradycji, oferująca kompleksowe rozwiązania dla poligrafii i reklamy, zainstalowała w ostatnim czasie system broszurujący Duplo 600i. Jak podkreśla jej kierownictwo, w codziennej pracy szczególnie istotne są automatyzacja maszyny oraz jej intuicyjna obsługa.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.