Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Europa przetworzy więcej papieru

Europa przetworzy więcej papieru

Podczas 8. edycji konkursu European Paper Recycling Awards zgromadzeni w Brukseli przedstawiciele europejskiego łańcucha dostaw papieru zobowiązali się do recyklingu aż 76% całego zużytego papieru w perspektywie do 2030 r. Poziom ten obliczono poprzez podzielenie ilości zużytych materiałów przez całkowitą konsumpcję papieru i tektury.

Zobowiązanie to zostało określone w opublikowanej nowej Europejskiej Deklaracji w sprawie recyklingu papieru na lata 2021–2030. Dokument określa środki mające na celu optymalizację zarządzania papierem na każdym etapie ciągłej pętli recyklingu. Wiąże się to z szeregiem operacji, począwszy od produkcji papieru i tektury, poprzez jego przetworzenie na produkty i druki, aż po zbiórkę, sortowanie i recykling. Każdy etap procesu stanowi odrębny sektor przemysłowy, w którym występuje jedynie pewien stopień integracji poziomej, co sprawia, że współpraca jest niezbędna do osiągnięcia ambitnego celu w zakresie recyklingu. Współsygnatariusze deklaracji stwierdzili przy tym, że konieczne jest spełnienie przez UE i władze lokalne kilku warunków – chodzi m.in. o ograniczenie wykorzystania odpadów papierowych do celów odzysku energii oraz zapewnienie selektywnej zbiórki papieru w celu zachowania jakości materiału.

Selektywna zbiórka papieru jest również warunkiem wstępnym dla wyższych poziomów recyklingu i należy ją dalej promować. Łańcuch wartości papieru wyznacza jednak granice w zakresie tego, jakie dodatkowe produkty mogą być poddawane recyklingowi, oraz w jaki sposób można uzyskać dostęp do odpadów papierowych, które nie trafiają do selektywnej zbiórki. Projekty nagrodzone europejską nagrodą w dziedzinie recyklingu papieru podejmują oba te wyzwania. EnEWA, projekt badawczo-rozwojowy finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Ochrony Klimatu, koncentruje się na optymalizacji sortowania, oczyszczania i recyklingu papieru, nawet jeśli jest on zmieszany z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstw domowych lub z działalności gospodarczej. Nagrodzony w kategorii Informacja i edukacja projekt CELAB to międzybranżowa inicjatywa mająca na celu recykling etykiet samoprzylepnych.

„Wszystkie projekty lub kampanie ubiegające się o nagrody propagują zmiany w sposobie recyklingu papieru w Europie i przyczyniają do osiągnięcia naszego ambitnego celu, jakim jest 76-proc. wskaźnik recyklingu papieru do 2030 r. Liczy się każda sztuka papieru i tektury, która nas do niego przybliży” – mówi Annick Carpentier, przewodnicząca EPRC (European Paper Recycling Council). Ulrich Leberle – sekretarz EPRC, dodaje: „Poziomy recyklingu, które już osiągnęliśmy, stawiają papier i tekturę w roli branżowych liderów. Zarówno bieżące inicjatywy, jak i planowane kroki pozwolą nam jeszcze bardziej zamknąć pętlę gospodarki cyrkularnej. Innowacyjne projekty zaprezentowane podczas rozdania nagród EPRC są aktualnymi przykładami tego, co będzie potrzebne, aby osiągnąć ten cel”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas zbliżających się targów Festiwal Marketingu (Warszawa, Hala Expo XXI, 14–15 września 2022 r.) firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje bogaty wybór maszyn ze swojego portfolio. Promowane rozwiązania są przeznaczone do różnorodnych zastosowań – m.in. do zadruku tkanin w technologii DTF, grafik wielkoformatowych, gadżetów. Co jeszcze zobaczymy na stoisku Atrium?

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) ogłosiła, że nowy ślad CO2 dla tektury falistej wynosi 491 kg CO2e/t, wykazując znaczną poprawę w porównaniu z 531 kg CO2e/t w ocenie z roku 2018. Wynik ten odzwierciedla ciągłe wysiłki podejmowane przez europejską branżę tektury falistej i dostawców papieru w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Grafmasz wprowadził do oferty kolejny model plotera tnącego marki Sinajet – 0912 MT. To zautomatyzowane urządzenie wyposażone w multigłowicę z różnymi narzędziami tnącymi oraz trzema narzędziami bigującymi z serwomechanizmem obsługuje arkusze o wymiarach 1220 × 900 mm i grubości nawet do 20 mm.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.