Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Fujifilm wygrywa w sądzie z firmą Nazdar

Fujifilm wygrywa w sądzie z firmą Nazdar

Jak informuje Fujifilm, w listopadzie 2019 r. Wyższy Sąd Okręgowy w Düsseldorfie w pełni podtrzymał dwa wyroki wydane rok wcześniej przez sąd niższej instancji w sprawie dotyczącej naruszenia patentu przez światłoutwardzalne tusze do drukarek atramentowych serii 702 i 703 firmy Nazdar i odrzucił odwołania złożone przez firmę Nazdar. Dodatkowo Federalny Sąd Patentowy w Monachium potwierdził ważność patentu.

„Cieszę się, że Wyższy Sąd Okręgowy w Düsseldorfie potwierdził nasze stanowisko i wyrok pierwszej instancji. Stanowi to wyraźny sygnał dla każdego, kto myśli o naruszeniu naszej własności intelektualnej” – skomentował Rob Fassam, dyrektor ds. badań i rozwoju w Fujifilm Specialty Ink Systems (FSIS). FSIS w 2017 r. złożyła do Sądu Okręgowego w Düsseldorfie pozew przeciwko przedsiębiorstwu Nazdar Co., US i Nazdar Limited, UK, jak również przeciwko jego niemieckiemu dystrybutorowi Zaro GmbH, o naruszenie patentów na światłoutwardzalny tusz EP 1 803 784 B3 i EP 2 383 314 B3 w Niemczech poprzez sprzedaż światłoutwardzalnych tuszy do drukarek atramentowych serii 702 i 703, co do których twierdzono, że są chemicznie kompatybilne z oryginalnymi tuszami Océ Arizona i Fujifilm Acuity. Patenty chronią określone kompozycje tuszy atramentowych, które zapewniają szereg właściwości, w tym zwiększoną elastyczność, wydajność dysz i przyczepność.

W pierwszej instancji Sąd Okręgowy w Düsseldorfie wydał nakazy przeciwko Nazdar i Zaro. Wobec roszczeń patentowych firmy FSIS Nazdar zmienił skład chemiczny swoich tuszy światłoutwardzalnych. Jednak spółka Nazdar nadal sprzedawała swoje światłoutwardzalne tusze do drukarek atramentowych w ramach serii 702 i 703, a ponadto nie wskazywała klientom zmiany składu chemicznego w sposób, który FSIS uznał za konieczny do uniknięcia naruszenia patentu.

W wyniku odwołania złożonego przez Nazdar/Zaro, Wyższy Sąd Okręgowy w Düsseldorfie w pełni potwierdził wyrok pierwszej instancji. W związku z tym spółki Nazdar i Zaro pozostają objęte zakazem sprzedawania, wprowadzania na rynek i stosowania w przyszłości w Niemczech światłoutwardzalnych tuszów do drukarek atramentowych naruszających przepisy patentowe oraz muszą wypłacić odszkodowanie oraz przedstawić rachunki. Ponadto Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy pierwszą decyzję, ponieważ zmiana składu chemicznego światłoutwardzalnych tuszów do drukarek atramentowych z serii 702 i 703 nie jest wystarczająca, aby uniknąć naruszenia, jeśli Nazdar nadal będzie sprzedawał swoje światłoutwardzalne tusze z serii 702 i 703 bez dostatecznego poinformowania o zmianie produktu.

Wreszcie, bez uszczerbku dla postępowania w sprawie unieważnienia patentów wszczętego przez Nazdar przed Federalnym Sądem Patentowym w Monachium, Wyższy Sąd Okręgowy w Düsseldorfie, zgodnie z decyzją pierwszej instancji, nie przyznał racji argumentom Nazdar dotyczącym unieważnienia i w związku z tym odrzucił wniosek Nazdar o zawieszenie decyzji. Dodatkowo, wyrokiem z 14 stycznia 2020 r., Federalny Sąd Patentowy odrzucił pierwszą skargę o stwierdzenie nieważności wniesioną przez Nazdar przeciwko EP 1 803 784 B3 i w pełni podtrzymał patent. Skarga o unieważnienie drugiego patentu EP 2 383 314 B3 zostanie rozpatrzona w dniu 18 lutego br. Jako że pierwszy patent został podtrzymany, firma FSIS jest przekonana, że Federalny Sąd Patentowy utrzyma również w mocy drugi patent. W postępowaniu w sprawie naruszenia patentu Sąd Apelacyjny nie zezwolił na kolejne odwołanie od swojej decyzji. Nazdar/Zaro może teraz złożyć odwołanie od decyzji o niedopuszczeniu w ciągu miesiąca od daty doręczenia. Jednak nawet w takim przypadku wyroki pozostają wykonalne bez żadnych dodatkowych warunków wstępnych. Nazdar może złożyć odwołanie w postępowaniu o stwierdzenie nieważności przed Federalnym Sądem Patentowym w Monachium, ale firma FSIS także w tej sprawie ma pewność, że takie odwołanie będzie bezskuteczne, nawet jeżeli zostanie wniesione.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.