Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / HKM na Packaging Innovations 2017

HKM na Packaging Innovations 2017

Na Packaging Innovations w Warszawie można zobaczyć ofertę sopockiej firmy HKM. O tym, w jaki sposób ten dystrybutor urządzeń do druku etykiet, zarówno fleksograficznych, cyfrowych i hybrydowych, jak również maszyn do konfekcji i uszlachetniania etykiet, przygotował się do tych targów, opowiada Zbigniew Karapuda, dyrektor handlowy HKM.

Z.K.: To dość istotne targi w naszym kalendarzu, bo większość naszych klientów tam będzie. Oczywiście nie da się na nich wystawić naszych okrętów flagowych, tj. maszyn flekso EDALA czy dużej cyfry Graphium. Nawet maszyny wykańczająco-uszlachetniające GM są tak duże, że DC330 Mini się tam nie zmieści. Zdecydowaliśmy się zatem na koncepcję bardzo otwartego stoiska, gdzie liczymy bardziej na spotkania niż prezentacje maszyn. Zresztą, mamy doskonały show-room, do którego zapraszamy na konkretne prezentacje maszyn. Biuro handlowe mieści się w Miszewie koło Gdańska. Na targach nie ma na to miejsca i czasu. Nie można się naprawdę skupić na potrzebach klienta, informacja może być tylko ogólnikowa, a to nie jest nasz standard. Chcemy dobrze zapoznać się z potrzebami i naprawdę dobrać optymalną maszynę.

HKM specjalizuje się w maszynach do druku cyfrowego i hybrydowego, łącznie z pełnym finishingiem dla etykiet samoprzylepnych. Czy w ostatnim czasie pojawiły się nowe propozycje tego typu rozwiązań w porftolio firmy?

Z.K.: Tak, rynek maszyn cyfrowych zapełnia się coraz to nowymi rozwiązaniami. Wszyscy wiedzą, że cyfra to już niedaleka przyszłość w każdej drukarni, ale nie wszystkich jeszcze na to stać. W potocznym rozumieniu maszyny cyfrowe są bardzo drogie. Tak nie jest, są drukarki cyfrowe zaczynające się od 12–18 tys. euro i drukujące bardzo przyzwoicie. Druk cyfrowy to nie tylko drukarki za miliony.
Jednakże trzeba pamiętać, że etykieta taka, co prawda piękna, ale jednostkowo jest droższa niż drukowana na drogich maszynach cyfrowych. Mała inwestycja początkowa, ale droższy koszt produkcji. Pytanie tylko, co chcemy i w jakich ilościach drukować. Na własne potrzeby lub na potrzeby niewielkich zakładów produkcyjnych, gdzie jest duża różnorodność etykiet, ale małe nakłady, idealnym rozwiązaniem będzie właśnie niskobudżetowa maszyna cyfrowa.
Mamy też maszyny cyfrowe do dużych i bardzo dużych nakładów, gdzie cena pojedynczej etykiety będzie minimalna, ale maszyna kosztuje już poważne pieniądze i nadaje się tylko do dużej drukarni z olbrzymim obłożeniem lub z perspektywą dużych zleceń cyfrowych lub hybrydowych.

Jak wygląda rynek sprzedaży tych urządzeń w Polsce, kto jest ich głównym odbiorcą?

Z.K.: Głównym odbiorcą urządzeń z górnej półki są oczywiście bardzo profesjonalne drukarnie fleksograficzne. Dużym naszym klientem są drukarnie mniejsze, za to szybko rozwijające się, bo tu niewielka, ale dobra cyfra otwiera zupełnie nowe możliwości. Do tego potrzebny jest cały komplet wykrawająco-uszlachetniający. Mały producent, chcący sobie samemu wydrukować własne etykiety, też znajdzie coś ciekawego, np. maszynę tanią, prostą w obsłudze i drukującą na zwykłym papierze. Nowym dla nas klientem, ale za to, najczęściej obecnie zgłaszającym się, są drukarze offsetowi, którzy chcą rozszerzyć swoją paletę możliwości druku.

A jakie, Pana zdaniem, są kierunki rozwoju dla tych segmentów druku?

Z.K.: Najważniejszy dla przyszłości firmy, a bardzo obecnie niedoceniany, jest druk hybrydowy, tj. połączenie co najmniej dwóch technologii drukowania, fleksograficznej i cyfrowej. Dzięki technologii cyfrowej mamy wszystkie elementy zmienne, kody graficzne czy zmieniające się motywy, a druk fleksograficzny dodajemy tam, gdzie musimy, bo mamy kolory spotowe lub ekonomicznie jest bardziej uzasadniony, np. aple i stałe wzory. W ten sposób uzyskujemy niezwykłą elastyczność możliwości i absolutnie najtańszą etykietę. Obecnie każdy producent maszyn drukarskich już ma lub właśnie buduje własną hybrydę. Najbardziej zaawansowane w tej technologii jest konsorcjum firm FFEI, powołane w celu stworzenia optymalnej hybrydy. Hybryda Graphium jest pierwszym w pełni zintegrowanym urządzeniem tego typu. Pierwsi użytkownicy hybryd zdobędą tę najbardziej lukratywną część rynku.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.