Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Klaster Poligraficzno-Reklamowy w Lesznie stawia na edukację

Klaster Poligraficzno-Reklamowy w Lesznie stawia na edukację

Największą bolączką całej polskiej gospodarki, nie tylko sektora poligrafii, reklamy i opakowań, jest brak kadr. Dotyczy to zarówno pracowników produkcyjnych, jak również średniej i wyższej kadry technicznej. W subregionie leszczyńskim problem ten szczególnie dotyka średniego szczebla kadry technicznej. Dlatego w 2006 r. lokalni przedsiębiorcy utworzyli stowarzyszenie Klaster Poligraficzno-Reklamowy, które za cel obrało m.in. rozwój kapitału ludzkiego w sektorze klastra. Od 2008 r. stowarzyszenie współpracuje z Zespołem Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie.

To z inicjatywy firm zrzeszonych w klastrze otwarto tam kierunek: technik organizacji reklamy, który klaster objął patronatem. Patronat ten obejmuje bardzo konkretne działania – promocję szkoły, wycieczki zawodoznawcze, praktyki uczniów III klasy w przedsiębiorstwach klastra, staże dla absolwentów, kontakt z absolwentami, zatrudnienie w przedsiębiorstwach klastra, wsparcie procesu dydaktycznego – dostarczanie materiałów dydaktycznych (materiały, formy drukowe, produkty poligraficzne), inwestycje w bazę dydaktyczną (pracownia specjalistyczna, wyposażenie), zapewnienie specjalistycznej kadry dydaktycznej (przedsiębiorcy prowadzą zajęcia w szkole).

Najnowszą formą współpracy patronackiej jest cykl siedmiu jednodniowych staży dla uczniów III klasy technikum organizacji reklamy w jednej z największych firm zrzeszonych w klastrze, która jest producentem opakowań. Młodzież w 2-3-osobowych zespołach spędza cały dzień w konkretnym miejscu pracy, poznając specyfikę danego stanowiska. W ciągu roku uczeń poznaje 10 węzłów łańcucha powstawania produktu – od projektu i przygotowania produkcji, przez druk, po wykrojenie i sklejenie gotowego opakowania, a więc wszystkie trzy fazy powstawania produktu poligraficznego: prepress, press i postpress. „Jest to doskonałe uzupełnienie kursu teoretycznego prowadzonego w szkole” – mówi dr inż. Cezary Główka, prezes zarządu Klastra Poligraficzno-Reklamowego w Lesznie. „Właśnie zakończyliśmy pierwszy eksperymentalny rok szkolny. Profity tej formy kształcenia widać w kilku obszarach. Uczniowie zobaczyli »prawdziwy« przemysł poligraficzny, odbyli jednodniowe staże na najważniejszych węzłach łańcucha technologicznego – od projektu, po gotowy produkt. Można z nimi porozmawiać o poszczególnych fazach technologicznych powstawania produktu poligraficznego (opakowania). Poznali najatrakcyjniejszego lokalnego pracodawcę w sektorze i mogli się wykazać jako potencjalni kandydaci do pracy oraz zostali dodatkowo umotywowani i ukierunkowani na ostatni rok edukacji szkolnej. Oczywiście program wymaga korekt. Jestem już po pierwszym spotkaniu z szefami działów produkcyjnych i HR w przedsiębiorstwie. Organizacja tych staży była trudnym zadaniem zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i dla szkoły. Obie strony wyraziły chęć kontynuowania projektu w kolejnym roku szkolnym, a młodzież oceniła go entuzjastycznie” – wyjaśnia Cezary Główka.

Klaster promuje współpracę szkoły i organizacji klastrowej, zwłaszcza w okresie rekrutacji. Świetną do tego okazją był piknik NGO na leszczyńskim rynku i piknik naukowy w inkubatorze przedsiębiorczości. „Jestem przekonany, że rozmach tych imprez przyczynił się do wzrostu zainteresowania poligrafią wśród młodzieży. Efekt – dwóch kandydatów na jedno miejsce w szkole” – podsumowuje Cezary Główka.

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.