Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Lakier wodny Varcotec Lock 3 z certyfikatem QualityLabs

Lakier wodny Varcotec Lock 3 z certyfikatem QualityLabs

Jak informuje firma Printline – polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej – oferowany przez nią antybakteryjny i antywirusowy lakier wodny Varcotec Lock 3 uzyskał certyfikat wydany przez niezależne niemieckie laboratorium QualityLabs z Norymbergi, stwierdzający jego wysoką skuteczność (99,99%) w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego.

Laboratorium w swoich badaniach posługiwało się normą ISO 22196. Certyfikat wskazuje, że „w przeciwieństwie do metody standardowej, w której bakterie są poddawane działaniu na wilgotnej powierzchni pokrytej daną substancją, w tym przypadku testy zostały przeprowadzone w temperaturze pokojowej i pod wpływem światła widzialnego. Działanie antybakteryjne ma tu ścisły związek z procesem fotodynamicznym, występującym w testowanej powłoce”. Tym samym firma Varcotec – producent Lock 3 została uprawniona do opatrzenia go znakiem potwierdzającym, że powierzchnie lub elementy pokryte jej lakierem posiadają powłokę o aktywnym działaniu antybakteryjnym.

„Cieszymy się, że w ślad za wcześniejszymi badaniami i testami prestiżowego Fraunhofer Institut, oferowany przez nas lakier uzyskał certyfikat QualityLabs dotyczący jego właściwości antybakteryjnych – mówi Krzysztof Rajkowski, jeden ze współwłaścicieli Printline. – Dotyczy on niemal 100% skuteczności Lock 3 w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego (Staphyloccocus aureus) w odniesieniu do powierzchni stałych i suchych, a więc także papieru i kartonu”.

Polski dystrybutor Lock 3 podkreśla, że lakier aplikowany na kartonowe opakowanie czy okładkę książkową, wykazuje silne antybakteryjne i antywirusowe działanie nawet do roku od chwili jego naniesienia na zadrukowaną powierzchnię. Dostępny jest w kilku wariantach: matowym, błyszczącym, wodoodpornym, do bezpośredniego kontaktu z żywnością, itd. „Co ważne, pod względem technologicznym zachowuje się identycznie jak standardowe lakiery dyspersyjne, nie wpływając na kolorystykę wydruku, a tym samym – gwarantuje wysoką jego jakość. Lock 3 stanowi bezpieczną dla życia i zdrowia alternatywę dla tradycyjnych lakierów” – dodaje Krzysztof Rajkowski.

Grzegorz Sobczyński, drugi ze współwłaścicieli Printline, dodaje: „Warto nadmienić, że niezależnie od badań QualityLabs (dotyczących Lock 3), fotosensybilator użyty w tym lakierze został przetestowany przez kilka międzynarodowych laboratoriów, działających zgodnie z tzw. Good Laboratory Practices oraz ze standardami OECD. W efekcie uzyskał on kilka odrębnych atestów: OECD 439 (brak działania drażniącego na skórę), OECD 492 (brak działania drażniącego na oczy), OECD 429 i DIN 10993-10 (nieuczulanie), OECD 71 (brak mutagenności) oraz DIN 10933-5 (brak cytotoksyczności). Warto dodać, że fotosensybilator nie występuje w tym procesie jako substancja czynna, ale wyłącznie aktywuje tlen znajdujący się w powietrzu. Oznacza to, że w przypadku lakieru Lock 3 to właśnie powietrze staje się substancją czynną. Wzbudzony tlen jest aktywny przez bardzo krótki okres czasu, po czym powraca do swojego normalnego stanu. Jednak to w zupełności wystarcza, by na lakierze pojawiła się warstwa aktywna o wysokości ok. 0,5 mm. Co więcej, jesteśmy też w posiadaniu wyników badań – również oferowanej przez nas – powłoki rozpuszczalnikowej z tym samym fotosensybilatorem, która w teście ISO 21702 na Influenza A Virus (H1N1), wykonywanej w Eurovir, uzyskała skuteczność na poziomie 99,98%. To pokazuje dodatkowo uniwersalność i efektywność tlenu singletowego w kontekście walki z patogenami”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma Flint Group Flexographic poinformowała o poszerzeniu portfolio o nową fleksograficzną płytę drukową z płaskim punktem, o bardzo niskiej twardości – nyloflex FTL Digital. Jest ona przeznaczona do druku farbami wodnymi na podłożach mających wyższą zawartość włókien pochodzących z recyklingu, na papierze i tekturze falistej.

Polska Izba Artykułów Promocyjnych wraz Kancelarią Tax-Lex w styczniu tego roku w swoim piśmie zarekomendowała Ministerstwu Finansów zmiany dotyczące między innymi zniesienia obowiązku prowadzenia ewidencji upominków reklamowych. Ministerstwo odniosło się do przedstawionych rozwiązań, niestety negatywnie. Swoją decyzję argumentuje m.in. zbyt dużymi kosztami dla budżetu państwa, ryzykiem powstania „dziur w prawie” wykorzystywanych przez przedsiębiorców oraz obecną sytuacją związaną z pandemią Covid-19.

Czy Twoja drukarnia jest gotowa na otwarcie firmy w najbliższych tygodniach? Czy uda Ci się uchwycić potencjalny wzrost wolumenu i czy Twoja firma będzie w stanie sobie z nim poradzić?
Z myślą o drukarniach i zakładach produkcyjnych zespół EFI Fiery opracowuje sposoby pomocy w przygotowaniu się do ponownego otwarcia biznesu. Zidentyfikował już kilka wyzwań, z którymi drukarnie prawdopodobnie będą musiały się zmierzyć w nadchodzących tygodniach, gdy przedsiębiorstwa zaczną wracać do pełnej działalności. Aby ułatwić im ten proces, zespół Fiery przygotował trzy bezpłatne edukacyjne seminaria internetowe połączone z promocjami, których celem jest dostarczenie pomysłów oraz poszerzenie wiedzy z zakresu działalności drukarskiej. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 27 maja, kolejne 3 i 10 czerwca.
Odwiedź stronę internetową EFI, aby poznać szczegóły i dokonać rejestracji.

Informacja reklamowa

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.