Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Lakier wodny Varcotec Lock 3 z certyfikatem QualityLabs

Lakier wodny Varcotec Lock 3 z certyfikatem QualityLabs

Jak informuje firma Printline – polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej – oferowany przez nią antybakteryjny i antywirusowy lakier wodny Varcotec Lock 3 uzyskał certyfikat wydany przez niezależne niemieckie laboratorium QualityLabs z Norymbergi, stwierdzający jego wysoką skuteczność (99,99%) w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego.

Laboratorium w swoich badaniach posługiwało się normą ISO 22196. Certyfikat wskazuje, że „w przeciwieństwie do metody standardowej, w której bakterie są poddawane działaniu na wilgotnej powierzchni pokrytej daną substancją, w tym przypadku testy zostały przeprowadzone w temperaturze pokojowej i pod wpływem światła widzialnego. Działanie antybakteryjne ma tu ścisły związek z procesem fotodynamicznym, występującym w testowanej powłoce”. Tym samym firma Varcotec – producent Lock 3 została uprawniona do opatrzenia go znakiem potwierdzającym, że powierzchnie lub elementy pokryte jej lakierem posiadają powłokę o aktywnym działaniu antybakteryjnym.

„Cieszymy się, że w ślad za wcześniejszymi badaniami i testami prestiżowego Fraunhofer Institut, oferowany przez nas lakier uzyskał certyfikat QualityLabs dotyczący jego właściwości antybakteryjnych – mówi Krzysztof Rajkowski, jeden ze współwłaścicieli Printline. – Dotyczy on niemal 100% skuteczności Lock 3 w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego (Staphyloccocus aureus) w odniesieniu do powierzchni stałych i suchych, a więc także papieru i kartonu”.

Polski dystrybutor Lock 3 podkreśla, że lakier aplikowany na kartonowe opakowanie czy okładkę książkową, wykazuje silne antybakteryjne i antywirusowe działanie nawet do roku od chwili jego naniesienia na zadrukowaną powierzchnię. Dostępny jest w kilku wariantach: matowym, błyszczącym, wodoodpornym, do bezpośredniego kontaktu z żywnością, itd. „Co ważne, pod względem technologicznym zachowuje się identycznie jak standardowe lakiery dyspersyjne, nie wpływając na kolorystykę wydruku, a tym samym – gwarantuje wysoką jego jakość. Lock 3 stanowi bezpieczną dla życia i zdrowia alternatywę dla tradycyjnych lakierów” – dodaje Krzysztof Rajkowski.

Grzegorz Sobczyński, drugi ze współwłaścicieli Printline, dodaje: „Warto nadmienić, że niezależnie od badań QualityLabs (dotyczących Lock 3), fotosensybilator użyty w tym lakierze został przetestowany przez kilka międzynarodowych laboratoriów, działających zgodnie z tzw. Good Laboratory Practices oraz ze standardami OECD. W efekcie uzyskał on kilka odrębnych atestów: OECD 439 (brak działania drażniącego na skórę), OECD 492 (brak działania drażniącego na oczy), OECD 429 i DIN 10993-10 (nieuczulanie), OECD 71 (brak mutagenności) oraz DIN 10933-5 (brak cytotoksyczności). Warto dodać, że fotosensybilator nie występuje w tym procesie jako substancja czynna, ale wyłącznie aktywuje tlen znajdujący się w powietrzu. Oznacza to, że w przypadku lakieru Lock 3 to właśnie powietrze staje się substancją czynną. Wzbudzony tlen jest aktywny przez bardzo krótki okres czasu, po czym powraca do swojego normalnego stanu. Jednak to w zupełności wystarcza, by na lakierze pojawiła się warstwa aktywna o wysokości ok. 0,5 mm. Co więcej, jesteśmy też w posiadaniu wyników badań – również oferowanej przez nas – powłoki rozpuszczalnikowej z tym samym fotosensybilatorem, która w teście ISO 21702 na Influenza A Virus (H1N1), wykonywanej w Eurovir, uzyskała skuteczność na poziomie 99,98%. To pokazuje dodatkowo uniwersalność i efektywność tlenu singletowego w kontekście walki z patogenami”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Przez dwa dni – 15 października i 20 listopada 2020 r. – w centrum demonstracyjnym firmy Atrium będzie można zobaczyć flagowe modele takich producentów jak Mutoh, EFI czy Summa. Jak zapewnia organizator, wydarzenie odbędzie się z zachowaniem wszystkich rekomendowanych standardów bezpieczeństwa.

Messe Frankfurt poinformowało o rezygnacji z organizowania targów branżowych w tradycyjnej formule w okresie od stycznia do marca 2021 r. Choć, jak zaznacza firma, tereny wystawowe we Frankfurcie są bardzo dobrze przygotowane do imprez także w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego, jednak ze względu na coraz większe ograniczenia w podróżowaniu nakładane zarówno przez poszczególne kraje, jak i firmy, organizowanie targów obłożone jest rosnącym ryzykiem i niepewnością wśród klientów targowych (niemniej jednak od początku kryzysu Messe Frankfurt zorganizował już 13 dużych targów w różnych lokalizacjach w Chinach). W ramach przebudowy wiosennego kalendarza targów podano nowe daty m.in. Heimtextil, Christmasworld i Paperworld.

Organizatorzy zakończonej sukcesem czerwcowej wirtualnej konferencji FuturePrint przygotowują druga odsłonę wydarzenia. Odbędzie się ono w dniach 12–16 października br. i już teraz wzbudza duże zainteresowanie branży. Nadrzędnym celem konferencji jest inspirowanie, informowanie i przede wszystkim łączenie przedsiębiorców i specjalistów z całego świata w jedną, branżową społeczność. Dzielenie się wiedzą, najlepszymi praktykami i inspiracją z zakresu druku komercyjnego, wielkoformatowego, przemysłowego i opakowań, ma pomóc im przejść przez trudny pandemii i łatwiej ożywić biznesu po jej ustaniu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.