Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Leasing wspiera inwestycje firm

Leasing wspiera inwestycje firm

Dane Związku Polskiego Leasingu, ogłoszone na koniec września pokazują, że polscy przedsiębiorcy od początku roku, za pośrednictwem leasingu i pożyczki inwestycyjnej, sfinansowali aktywa o wartości 35,9 mld zł, co przekłada się na 15,7-procentową dynamikę rynku (r/r).

Polskie firmy za pomocą finasowania udzielanego przez firmy leasingowe najczęściej finansowali pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony (stanowiące 36,7% rynku), maszyny i urządzenia – w tym IT (33,1% udziału) oraz środki transportu ciężkiego, do których zaliczane są: pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, autobusy, samoloty, statki oraz sprzęt kolejowy (26,5% udziału w ogólnej strukturze rynku). Odrębną kategorią były inwestycje dotyczące nieruchomości, z 3-procentowym udziałem w rynku. Leasing odpowiada za 84,4% inwestycji, a pożyczka za 15,6%.
„Leasing to instrument, który daje przedsiębiorcom szanse na rozwój, który sam finansuje. Zapewnia podstawowe czynniki produkcji, które zarabiają m.in. na spłatę rat leasingowych. Wystarczy przyjrzeć się funkcjonowaniu firm z branży budowlanej, firm transportowych i przedsiębiorstw rozwijających przemysł. Wzrost gospodarczy, przy szczególnej roli, jaką odgrywa leasing w wielu sektorach polskiej gospodarki, to czynnik, który pozwala branży leasingowej ogłosić bardzo dobre wyniki po kolejnym kwartale’ – powiedział Wojciech Rybak, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.
Zgodnie z danymi ogłoszonymi przez Związek Polskiego Leasingu na koniec września pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony były najdynamiczniej rosnącą kategorią, przy największym udziale w rynku. 17,4-procentowy wzrost w zakresie finansowania pojazdów i łączna wartość nowych kontraktów na poziomie 13,2 mld zł pokazują, że branża leasingowa nie odczuwa już skutków jednorazowych czynników z 2014 takich jak tzw. okienko kratkowe, a przedsiębiorcy chętnie biorą w leasing pojazdy, korzystając ze wszystkich zalet, jakie przynosi im finansowanie w formie leasingu.
W ciągu trzech kwartałów roku, za pośrednictwem leasingu i pożyczki, polscy przedsiębiorcy równie chętnie co pojazdy, finansowali maszyny i urządzenia (liczone łącznie z IT). 11,9 mld wartości nowych kontraktów oraz 13,7-procentowa dynamika opisują rozwój tej kategorii po III kwartale roku. Spośród maszyn i urządzeń najchętniej finansowane były: maszyny rolnicze (27,3% udziału w rynku maszyn), maszyny do produkcji tworzyw sztucznych i maszyny do obróbki metalu (15,1% udziału) oraz sprzęt budowlany (12,2% udziału). W odniesieniu do rynku maszyn duże znaczenie miały inwestycje finansowane za pomocą pożyczki, a wśród maszyn finansowanych pożyczką kluczowe pozostawały inwestycje w maszyny rolnicze.
Dane Związku Polskiego Leasingu opublikowane po III kwartałach roku pokazują 12,8-procentowy wzrost (r/r) w zakresie finansowania transportu ciężkiego i łączną wartość nowych kontraktów przekraczającą 9,5 mld zł. Transakcje odnoszące się do środków transportu ciężkiego w ogólnej strukturze finansowania przedmiotów stanowią 26,5% nowych kontraktów. Na koniec września tendencja wzrostowa w zakresie finansowania transportu ciężkiego utrzymała się niemal we wszystkich analizowanych segmentach rynku – dotyczyła ciągników siodłowych, przyczep i naczep, pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony oraz pozostałych środków transportu, jednak z wyjątkiem autobusów.
Branża leasingowa obserwuje także wyraźne odbicie segmentu nieruchomości. Po 60,1-procentowym wzroście wypracowanym w I połowie roku III kwartał przyniósł 152,3-procentową dynamikę. Wartość nieruchomości wyleasingowanych w ciągu trzech kwartałów roku wyniosła 1,1 mld zł, co oznacza 83,7% wzrostu w ujęciu rocznym. Firmy najchętniej finansują obiekty biurowe (zajmują 35% w strukturze przedmiotowej rynku), obiekty handlowe i usługowe (25%) oraz hotele i obiekty rekreacyjne (25%)
Związek Polskiego Leasingu po raz kolejny opublikował wyniki badania koniunktury branży leasingowej, zrealizowanego wśród osób odpowiedzialnych za sprzedaż w firmach leasingowych. Dane dotyczą oceny mijającego okresu oraz prognozowanych trendów w kolejnym kwartale. W ostatnim kwartale roku, firmy leasingowe oczekują wzrostów w zakresie liczby i wartości zawieranych kontraktów, przy stabilizacji jakości portfela leasingowego oraz stabilizacji poziomu zatrudnienia. Ponad połowa specjalistów z firm leasingowych (po 58% wskazań) oczekuje wzrostów w sektorach: maszyn i urządzeń oraz transportu ciężkiego. Połowa firm spodziewa się większej dynamiki sektora pojazdów osobowych oraz dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony. Podobna proporcja dotyczy stabilizacji w zakresie finansowania nieruchomości, chociaż w przypadku tego segmentu pojawiają się także opinie wskazujące na oczekiwany wzrost (17%).
Na podst. Związku Polskiego Leasingu

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Herzog & Heymann GmbH, należący od niedawna do Grupy Komori producent specjalistycznych urządzeń postpressowych, w tym falcerek (od miniaturowych do wielkoformatowych), systemów mailingowych, linii do produkcji ulotek farmaceutycznych, zaprezentował nowy SmartPACK 100, czyli automatyczny system pakowania ulotek farmaceutycznych.

Windmöller & Hölscher, producent maszyn i urządzeń do produkcji i przetwarzania opakowań giętkich, w dniach 24 i 25 czerwca br. zorganizował swoje pierwsze wirtualne targi. Ich celem była premierowa prezentacja technologii i produktów, których debiut rynkowy pierwotnie planowany był na targi branżowe Interpack i drupa; wydarzenia te z powodu pandemii zostały przełożone na wiosnę 2021 r. Wirtualne EXPO zakończyło się ogromnym sukcesem – w prowadzonych na żywo pokazach drukarek fleksograficznych i rotograwiurowych, różnorodnych webinariach i spotkaniach online wzięło udział ponad 2 tys. gości ze 120 krajów.

Nie ulega wątpliwości, że rok 2020 przysporzył znacznie więcej wyzwań, niż ktokolwiek mógł założyć u jego początku. Nadchodząca edycja targów Polagra (28 września – 1 października br.) będzie wyjątkowa z wielu względów. Grupa MTP, bazując na blisko stuletnim doświadczeniu, pracy sztabu specjalistów i przy ścisłej współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zbudowała system rozwiązań i standardów, które nie tylko przyczyniają się do stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla biznesu w sensie epidemicznym, ale także odpowiadają na potrzebę spotkań branży, tak istotnych w pełnym wyzwań okresie, gdy #WracamyDoGry.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.