Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Nowa wystawa w dusznickim Muzeum Papiernictwa

Nowa wystawa w dusznickim Muzeum Papiernictwa

Od października br. do stycznia 2022 r. w Dusznikach-Zdroju można oglądać wystawę czasową pt. „Tysiące, miliony, miliardy. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa”. Prezentuje ona niemieckie pieniądze inflacyjne, odkryte w 2018 r. podczas prac remontowych kościoła w Lutomierzu k. Ząbkowic Śląskich. Znaleziona „kapsuła czasu” pochodzi z okresu międzywojennego i jest symbolem ogromnej inflacji, która w latach 20. XX w. dotknęła wiele krajów, doprowadzając ich obywateli do skrajnego ubóstwa.

Choć w chwili zamykania metalowej tulei wartość tego wyjątkowego skarbu sięgała zaledwie kilkudziesięciu fenigów, dziś posiada on znaczenie historyczne. Mieszkańcy Lutomierza włożyli do kapsuły czasu miliardy marek nie w dowód hojności, lecz jako symbol trudnych czasów, z jakimi musieli się mierzyć. Nierozcięte arkusze 21 banknotów o nominale 10 tys. i 24 banknotów po 50 tys. marek z początku i końca 1922 r. budzą niewątpliwie największą ciekawość. Pieniądz ten tak szybko tracił wówczas na wartości, że wydrukowanych banknotów nie opłacało się już nawet rozcinać, gdyż nie były nic warte…

Celem wystawy „Tysiące, miliony, miliardy” jest wyjaśnienie odbiorcy, czym jest inflacja lub hiperinflacja – zjawisko ekonomiczne o niezwykłej sile rażenia, które przez długi czas odbija się na gospodarce, a co za tym idzie, na codziennym życiu zwykłych ludzi. Przebieg inflacji jest na ogół podobny, lecz przyczyny mogą się diametralnie różnić. Wystawa pokazuje to na przykładzie przebiegu inflacji w różnych państwach, m.in. na Węgrzech, w Niemczech czy w Zimbabwe.

Informacje prezentowane są w formie plansz ekspozycyjnych, zaś przebieg inflacji obrazują oryginalne banknoty. Część z nich pochodzi z obszernych zbiorów numizmatycznych muzeum oraz z prywatnych zbiorów znanego na Dolnym Śląsku kolekcjonera – Macieja Borowskiego. Z racji tego, że czterech węgierskich banknotów o niewyobrażalnie dużych nominałach nie udało się w Polsce znaleźć, dzięki uprzejmości Węgierskiego Muzeum Narodowego w Budapeszcie (Magyar Nemzeti Múzeum), prezentowane są ich wysokiej jakości kopie.

Projekt został zrealizowany wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz przy wsparciu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. W okresie prezentacji wystawy muzeum planuje organizację prelekcji na temat inflacji z udziałem wybitnych specjalistów w tej dziedzinie.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.