Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Opłaty za opakowania wysyłane do Niemiec

Opłaty za opakowania wysyłane do Niemiec

Polskie przedsiębiorstwa, które wysyłają do Niemiec towary w opakowaniach zawierających surowce wtórne, czekają dodatkowe wydatki. Temu, kto ich nie spełni, grożą gigantyczne kary. Od 1 stycznia 2019 r. w Niemczech zacznie obowiązywać ustawa o opakowaniach (VerpackG).

Nowe przepisy obejmą firmy, w tym sklepy internetowe, które wysyłają do Niemiec towar w pudełkach, folii czy kopertach bąbelkowych. Te przedsiębiorstwa będą musiały zarejestrować się w Stiftung Zentrale Stelle Verpackungsregister – oficjalnym rejestrze opakowań. Rejestracja jest już możliwa, trzeba jej dokonać do 31 grudnia 2018. Bez rejestracji produkty w paczkach podlegających systemowemu rozliczaniu nie mogą być wprowadzane do sprzedaży. Zarejestrowani producenci będą umieszczeni na ogólnodostępnej stronie internetowej jednostki centralnej. Firmy, które nie dokonają rejestracji, muszą się liczyć z karami nawet do 100 tys. euro. Ustawa VerpackG obliguje również do deklaracji rodzaju i masy opakowań, którą firma wprowadzi na niemiecki rynek w ciągu roku. Od tego ma być naliczana opłata recyklingowa. Obowiązuje zasada rozszerzonej odpowiedzialności za produkt – każdy, kto wprowadza do obiegu napełnione opakowania, jest odpowiedzialny za zapewnienie ich zwrotu i odzyskania.

Celem wprowadzanej ustawy jest wdrożenie wysokich norm ekologicznych w zakresie zbierania i odzysku odpadów opakowaniowych oraz zapewnienie trwałej i skutecznej konkurencji i przestrzegania przepisów przez wszystkich właściwych uczestników rynku.

Podobne obostrzenia powinny zostać wprowadzone na terenie Polski do 2025 r.

Źródło: PIAP, Rzeczpospolita

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.