Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / PID pisze do Minister Rozwoju ws. rosnących opłat za prąd

PID pisze do Minister Rozwoju ws. rosnących opłat za prąd

Polska Izba Druku wystosowała 17 lipca br. pismo do wiceprezes Rady Ministrów i Minister Rozwoju, Jadwigi Emilewicz, w sprawie pogorszenia sytuacji firm w branży poligraficznej poprzez wprowadzenie opłaty mocowej do rachunków za prąd.

W liście podpisanym przez Leszka Wojtczuka, prezesa Polskiej Izby Druku, czytamy:

„Szanowna Pani Wicepremier

Nawiązując do naszej ostatniej (marzec br.) korespondencji z Panią Wicepremier chcę przypomnieć, że reprezentujemy polski przemysł poligraficzny i poprzednim naszym pismem wyrażaliśmy skrajne zaniepokojenie sytuacją polskiej gospodarki spowodowaną globalną epidemią koronawirusa. Oprócz obaw przedstawiliśmy konkretny sposób szybkiej pomocy dla firm niewymagającej zaangażowania kapitału państwowego. Niestety nigdy nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na naszą propozycję, a nasze firmy ugrzęzły w staraniach (jak wszystkie inne) o fundusze pomocowe od państwa. Wbrew temu, o czym mówią zgrabne spoty telewizyjne i rzadko konfrontowane z rzeczywistością przemówienia członków rządu pełne zapewnień i obietnic bez pokrycia, wiele firm upadło nie doczekując jakiejkolwiek pomocy. Dzisiaj branża nasza tak jak reszta gospodarki jest w stanie ciężkim, a rokowania są niejasne.

Do czasu wybuchu pandemii mieliśmy wielokrotne wspólne kontakty i Pani Wicepremier (poprzednio jako minister) dała się poznać jako osoba znana ze skutecznego przybliżenia administracji państwowej problematyki właściwego podejścia do funkcjonowania biznesu.

Dzisiaj dowiadujemy się, że na wszystkich przedsiębiorców w tak trudnym dla nich okresie, kiedy walczą o przetrwanie swoich firm, nakłada się dodatkowe obciążenia finansowe w postaci „opłaty mocowej”, która (jak się szacuje) zwiększy średnio łącznie rachunki za prąd w przedziale miedzy 10% a 17%.

My do dnia dzisiejszego jeszcze nie otrząsnęliśmy się po wprowadzonych podwyżkach cen prądu, które były spowodowane, tak jak Państwo mówiliście, wzrostem kosztów CO2 wymuszonych przez UE w 2018 r. i skokowym wzrostem cen energii na giełdzie. Dla nas ma znaczenie cena kupowanej energii, a nie fakt, że podrożał jedynie koszt przesyłu, a cena prądu pozostała bez zmian. Każdy przedsiębiorca sumuje oba te koszty i finalnie interesuje go łączna cena za 1 kWh.

Jako że jesteśmy branżą wyjątkowo energochłonną, taki kolejny wzrost kosztów energii bardzo pogorszy naszą już dzisiaj trudną sytuację finansową i dalej zahamuje jej rozwój.

Jesteśmy zdziwieni, że rozporządzenie przyjęte w roku 2017 i do dzisiaj niewprowadzone w życie, nagle, kiedy cała gospodarka jest w zapaści, która może być porównana tylko do tej po II wojnie światowej, jest dobijana tak nietrafnym doborem czasu i sposobu dla chęci ratowania sieci przesyłowych, o której to konieczności wiadomo od trzydziestu lat.

Bylibyśmy wdzięczni Pani Wicepremier za podjęcie próby przekonania swoich kolegów z rządu, że przyznawanie firmom produkcyjnym różnego rodzaju pomocy finansowej na przetrwanie nie może jednocześnie służyć wydawaniu tych pieniędzy na inwestycje, które należą do obowiązków państwa.

Nie sądzimy, aby nasz apel zrobił jakiekolwiek wrażenie na członkach rządu, a tym bardziej skutkował powtórnym przemyśleniem ich kontrowersyjnych działań, ale nie możemy się zgodzić, aby brak reakcji ze strony naszej branży uznali Państwo za przyzwolenie na tego typu absurdalne rozwiązania niosące za sobą kolejne drakońskie obciążenia dla firm, które jeszcze funkcjonują i muszą zapracować na spłatę zobowiązań zaciągniętych przez nasz Rząd w obliczu ogólnoświatowej pandemii”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.