Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Papiernie redukują produkcję przez brak drewna

Papiernie redukują produkcję przez brak drewna

MM Kwidzyn, jeden z największych zakładów celulozowo-papierniczych w Polsce, ogłosił plany ograniczenia produkcji w związku z brakiem przewidywalności dostaw drewna na polskim rynku oraz niezwykle wysokimi kosztami produkcji.

Od końca 2021 r. sytuacja na polskim rynku drewna stanowi ogromne wyzwanie dla lokalnych producentów w segmentach opartych na włóknie drzewnym. Nowe zasady zakupu drewna, wprowadzone przez Lasy Państwowe we wrześniu 2021 r., znacząco ograniczyły wolumen drewna dla lokalnych odbiorców posiadających długą historię zakupu. Jednocześnie Lasy Państwowe, które w praktyce posiadają monopol na dostawy drewna w Polsce, udostępniły nowe wolumeny na eksport, powodując tym samym, że ceny drewna gwałtownie wzrosły.

Dzisiaj cena drewna w Polsce, z pozycji konkurencyjnej w Europie powoduje największe obciążenie kosztowe i drastycznie ogranicza konkurencyjność polskich producentów w segmentach opartych na drewnie. Nie tylko bardzo wysokie ceny są tu problemem. Obecne zasady zakupu drewna spowodowały niespotykaną do tej pory niestabilność i nieprzewidywalność dostaw w Polsce i uniemożliwiają długoterminowe planowanie działalności. Nowa polityka LP z jednej strony pozwala zwiększać własne przychody, a z drugiej stanowi jednak zagrożenie dla stabilności lokalnych przedsiębiorstw, które od wielu lat napędzają rozwój gospodarczy w Polsce. Dzisiaj przemysł drzewny tworzy około 400 tys. miejsc pracy w Polsce, generując około 5–6% PKB.

Sytuacja na rynku drewna dotyka już nawet największych graczy w przemyśle celulozowo-papierniczym w Polsce, jakim jest MM Kwidzyn. Kwidzyńska fabryka, która jest producentem innowacyjnych i w pełni nadających się do recyclingu produktów z odpowiedzialnie pozyskiwanych surowców naturalnych, obecna jest na rynku od 40 lat i zatrudnia 1,7 tys. osób.

„Jesteśmy zobowiązani do podejmowania działań, które pozwolą chronić stabilność naszej działalności. W związku z tym, że wyczerpaliśmy wiele różnych możliwości rozwiązania tego problemu, dziś jesteśmy zmuszeni podejmować decyzje, które będą miały wpływ ekonomiczny nie tylko na nasz biznes. Jako że jesteśmy jednym z największych pracodawców w regionie, a dzięki produkcji zapewniamy energię cieplną i oczyszczanie ścieków dla mieszkańców, nasze decyzje mogą mieć wpływ na całą lokalną społeczność. Nalegamy, aby Lasy Państwowe zmieniły swoją politykę. Apelujemy także do rządu, aby kontrolował monopolistyczną w praktyce pozycję Lasów Państwowych, aby zapewniać konkurencyjność i wspierać przemysł oraz inwestycje w innowacyjność i zrównoważony rozwój w Polsce” – komentuje Tomasz Brodecki, prezes zarządu oraz dyrektor zarządzający MM Kwidzyn.

Fabryka w Kwidzynie planuje kilkudniowe przestoje na poszczególnych maszynach papierniczych od sierpnia do czasu, kiedy dostępność i cena drewna się poprawi. Ograniczenia wpłyną na wolumen produkcyjny papieru pakowego oraz papieru kserograficznego. Firma zapewnia, że dotrzyma wszelkich zobowiązań wynikających z umów z klientami.

Obecna sytuacja nie tylko stawia pod znakiem zapytania wolumeny produkcyjne, ale także dalsze plany rozwoju fabryki. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność dostaw drewna w Polsce, fabryka w Kwidzynie musiała wycofać się z planów inwestycyjnych o wartości blisko 5 mld zł, obejmujących zwiększenie produkcji celulozy oraz wybudowanie piątej maszyny papierniczej. Jednak aby zabezpieczyć przyszłe wolumeny produkcyjne na pozostałych czterech maszynach papierniczych, zakład musi zrealizować znaczące inwestycje. W obecnych okolicznościach i niepewności dostaw surowca w Polsce, firma tymczasowo wstrzymała także zredukowany plan inwestycyjny o wartości ponad 2 mld zł.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.