Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Papiery wzorzyste tematem konferencji w Lipsku

Papiery wzorzyste tematem konferencji w Lipsku

W lutym w siedzibie Biblioteki Narodowej w Lipsku odbyło się kolejne, 10. spotkanie międzynarodowego, interdyscyplinarnego forum dyskusyjnego służącego wymianie poglądów i informacji na temat papierów wzorzystych. Spotkania, zainicjowane w 2004 r. przez dra Friedera Schmidta, kierującego działem papierów historycznych (Kultur- und Papierhistorische Sammlungen), organizowane są pod patronatem lipskiej Niemieckiej Biblioteki Narodowej (dawniej: Deutsche Bibliothek).

W forum uczestniczą osoby prywatne i przedstawiciele instytucji, których obszarem zainteresowania są papiery wzorzyste. Są to wytwórcy papierów wzorzystych, artyści, naukowcy, restauratorzy i konserwatorzy, kustosze i kolekcjonerzy. Wymiana poglądów i doświadczeń uczestników forum pozwoli w dalszej perspektywie stworzyć bazę, a także sieć multimedialną, obejmującą różne dziedziny działań związanych z papierami dekoracyjnymi.
W tegorocznym, jubileuszowym spotkaniu, poświęconym papierom wzorzystym z okresu 1850–1914, wzięło udział 39 gości, m.in. z Austrii, Holandii, Norwegii, Polski i Turcji. W pierwszym dniu konferencji dyskutowano, między innymi, na temat artystów z kręgu Warsztatów Wiedeńskich, tureckich papierów wzorzystych z początku XX w., artystycznych papierów dekoracyjnych ok. 1900 r. oraz na temat przemysłowej produkcji papierów wzorzystych na obszarach Cesarstwa Niemieckiego w okresie 1870–1918.
W forum po raz drugi uczestniczyła Teresa Windyka, od lat zajmująca się w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju badaniem i opracowaniem naukowym muzealnej kolekcji papierów wzorzystych. Wyniki prac badawczych Teresy Windyki zostały opublikowane w ubiegłym roku w formie katalogu zbiorów. Na konferencji w Lipsku, 21 lutego, wygłosiła ona referat dotyczący również muzealnej kolekcji papierów wzorzystych wytworzonych przez Stefana Szczerbińskiego. Autorka skupiła się tym razem na wzorzystych papierach introligatorskich, wykonanych przez Szczerbińskiego w latach 1909–1935 i zilustrowała na ich przykładzie przemiany stylistyczne i warsztatowe zachodzące w tym okresie.
Drugi dzień obrad poświęcony był praktycznym dokonaniom wytwórców papierów wzorzystych i artystów obejmujących swymi działaniami papiery dekoracyjne.
Podsumowując konferencję, jej organizatorzy zaproponowali temat przyszłorocznego spotkania: zagadnienia konserwatorskie związane z papierami wzorzystymi.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Trwają przygotowania do przyszłorocznej, drugiej edycji targów PCI Days 2020, które odbędą się 4 i 5 czerwca 2020 r. w Global EXPO w Warszawie przy ul. Modlińskiej 6D. Jest to jedyna w Polsce impreza targowa skierowana do producentów, dostawców i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej. W gronie wystawców nie zabraknie firm, które mają w swojej ofercie maszyny do produkcji, surowce, opakowania, urządzenia laboratoryjne, urządzenia etykietujące i znakujące, usługi produkcji marki własnej, usługi logistyczne oraz IT.

Prognozując trendy na 2020 r., Xerox ogłosił, że w przyszłym roku królować będzie kolor bezbarwny. Uzasadniając ten wybór, Beatriz Custode, Colour Customisation & Engineering Services w firmie Xerox, powiedział: „Może on wzmocnić kolor, rozjaśnić go, czasami może sprawić, że kolor będzie bardziej nasycony”. Technologia druku Xerox – taka jak iGen 5 Press, Iridesse Production Press i nowy PrimeLink C9065/C9070 – pozwala twórcom używać przezroczystego toneru w swoich projektach równie łatwo, jak w przypadku innych kolorów.

Rozpoczęła się rejestracja zwiedzających na 16. edycję Międzynarodowych Targów Reklamy i Druku RemaDays Warsaw 2020 (12–14 lutego 2020 r.). Organizator wydarzenia zachęca do skorzystania ze strony internetowej, gdzie już uruchomiony został formularz rejestracji zaproszeń. Jak to działa?

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu