Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Papiery wzorzyste tematem konferencji w Lipsku

Papiery wzorzyste tematem konferencji w Lipsku

W lutym w siedzibie Biblioteki Narodowej w Lipsku odbyło się kolejne, 10. spotkanie międzynarodowego, interdyscyplinarnego forum dyskusyjnego służącego wymianie poglądów i informacji na temat papierów wzorzystych. Spotkania, zainicjowane w 2004 r. przez dra Friedera Schmidta, kierującego działem papierów historycznych (Kultur- und Papierhistorische Sammlungen), organizowane są pod patronatem lipskiej Niemieckiej Biblioteki Narodowej (dawniej: Deutsche Bibliothek).

W forum uczestniczą osoby prywatne i przedstawiciele instytucji, których obszarem zainteresowania są papiery wzorzyste. Są to wytwórcy papierów wzorzystych, artyści, naukowcy, restauratorzy i konserwatorzy, kustosze i kolekcjonerzy. Wymiana poglądów i doświadczeń uczestników forum pozwoli w dalszej perspektywie stworzyć bazę, a także sieć multimedialną, obejmującą różne dziedziny działań związanych z papierami dekoracyjnymi.
W tegorocznym, jubileuszowym spotkaniu, poświęconym papierom wzorzystym z okresu 1850–1914, wzięło udział 39 gości, m.in. z Austrii, Holandii, Norwegii, Polski i Turcji. W pierwszym dniu konferencji dyskutowano, między innymi, na temat artystów z kręgu Warsztatów Wiedeńskich, tureckich papierów wzorzystych z początku XX w., artystycznych papierów dekoracyjnych ok. 1900 r. oraz na temat przemysłowej produkcji papierów wzorzystych na obszarach Cesarstwa Niemieckiego w okresie 1870–1918.
W forum po raz drugi uczestniczyła Teresa Windyka, od lat zajmująca się w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju badaniem i opracowaniem naukowym muzealnej kolekcji papierów wzorzystych. Wyniki prac badawczych Teresy Windyki zostały opublikowane w ubiegłym roku w formie katalogu zbiorów. Na konferencji w Lipsku, 21 lutego, wygłosiła ona referat dotyczący również muzealnej kolekcji papierów wzorzystych wytworzonych przez Stefana Szczerbińskiego. Autorka skupiła się tym razem na wzorzystych papierach introligatorskich, wykonanych przez Szczerbińskiego w latach 1909–1935 i zilustrowała na ich przykładzie przemiany stylistyczne i warsztatowe zachodzące w tym okresie.
Drugi dzień obrad poświęcony był praktycznym dokonaniom wytwórców papierów wzorzystych i artystów obejmujących swymi działaniami papiery dekoracyjne.
Podsumowując konferencję, jej organizatorzy zaproponowali temat przyszłorocznego spotkania: zagadnienia konserwatorskie związane z papierami wzorzystymi.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma Flint Group Flexographic poinformowała o poszerzeniu portfolio o nową fleksograficzną płytę drukową z płaskim punktem, o bardzo niskiej twardości – nyloflex FTL Digital. Jest ona przeznaczona do druku farbami wodnymi na podłożach mających wyższą zawartość włókien pochodzących z recyklingu, na papierze i tekturze falistej.

Polska Izba Artykułów Promocyjnych wraz Kancelarią Tax-Lex w styczniu tego roku w swoim piśmie zarekomendowała Ministerstwu Finansów zmiany dotyczące między innymi zniesienia obowiązku prowadzenia ewidencji upominków reklamowych. Ministerstwo odniosło się do przedstawionych rozwiązań, niestety negatywnie. Swoją decyzję argumentuje m.in. zbyt dużymi kosztami dla budżetu państwa, ryzykiem powstania „dziur w prawie” wykorzystywanych przez przedsiębiorców oraz obecną sytuacją związaną z pandemią Covid-19.

Czy Twoja drukarnia jest gotowa na otwarcie firmy w najbliższych tygodniach? Czy uda Ci się uchwycić potencjalny wzrost wolumenu i czy Twoja firma będzie w stanie sobie z nim poradzić?
Z myślą o drukarniach i zakładach produkcyjnych zespół EFI Fiery opracowuje sposoby pomocy w przygotowaniu się do ponownego otwarcia biznesu. Zidentyfikował już kilka wyzwań, z którymi drukarnie prawdopodobnie będą musiały się zmierzyć w nadchodzących tygodniach, gdy przedsiębiorstwa zaczną wracać do pełnej działalności. Aby ułatwić im ten proces, zespół Fiery przygotował trzy bezpłatne edukacyjne seminaria internetowe połączone z promocjami, których celem jest dostarczenie pomysłów oraz poszerzenie wiedzy z zakresu działalności drukarskiej. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 27 maja, kolejne 3 i 10 czerwca.
Odwiedź stronę internetową EFI, aby poznać szczegóły i dokonać rejestracji.

Informacja reklamowa

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.