Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Polska Izba Druku ponownie pisze do premiera ws. cen prądu

Polska Izba Druku ponownie pisze do premiera ws. cen prądu

Prezes Polskiej Izby Druku, Leszek Wojtczuk, ponownie pisze do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wzrostu cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw przemysłu poligraficznego (o poprzednim, z września ub.r., pisaliśmy TUTAJ). Poniżej pełna treść listu, datowanego na 17 czerwca br.

Szanowny Panie Premierze,

We wrześniu zeszłego roku, w imieniu Polskiej Izby Druku pozwoliłem sobie zwrócić uwagę Pana Premiera na niepokojące zjawisko nagłego wzrostu cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw produkcyjnych pracujących w polskiej poligrafii. Moje wystąpienie dotyczyło wyłącznie tego sektora krajowej gospodarki, ale obecna sytuacja, która powstała po wielu zapowiedziach (nierzadko wzajemnie sprzecznych) członków Rządu Pana Premiera a dotycząca de facto całej polskiej gospodarki nie tylko nie rozwiązała niczego, ale opracowane w Sejmie już dwie nowelizacje przygotowanej ustawy o wprowadzeniu nowych regulacji cen prądu w naszym kraju skutecznie wykluczyły wszystkie obiecane rozwiązania. Jedyna dotrzymana obietnica niestety nie dotyczy przemysłu i usług, lecz utrzymania dotychczasowych cen prądu dla indywidualnych gospodarstw domowych, ale też tylko do końca bieżącego roku.

W praktyce rzeczywistość wygląda następująco:

Kontrakty terminowe, które w firmach kończyły swoją ważność w czwartym kwartale 2018 roku, zostały już w tymże kwartale zastąpione nowymi dokumentami, z ceną podniesioną do 80% (przykład od najmniej wymagającego operatora). Budziło to powszechną grozę i przerażenie. Od stycznia 2019 w odpowiedzi na postulaty i zalecenia strony rządowej ceny w cytowanych już podpisanych kontraktach obniżono o 45%, po to by od maja br powrócić do cen zeszłorocznych. Nasza firma członkowska, jako wytłumaczenie takich zwrotów akcji otrzymała lakoniczne wyjaśnienie:

„Proces notyfikacji przez Komisję Europejską ustawy, której celem było złagodzenie skutków podwyżek cen, wymusił na nas przywrócenie Państwu od maja cen i stawek zgodnych z zawartą pomiędzy nami umową. Zapewniamy, że po zakończeniu notyfikacji i wydaniu rozporządzenia wykonawczego do ustawy wdrożymy opracowane przez ustawodawcę rozwiązania i przeprowadzimy niezbędne korekty.”

Przypominam tutaj, że od lipca br. nowa ustawa uwalnia te ceny w odniesieniu do ich wartości rynkowej.

Taki jest rezultat zrobienia tak wiele, przez tak licznych tak, aby nie było widać, że zrobiono cokolwiek, by utrzymać pozytywny wizerunek rządu.

Wobec powyższego nie uważamy za stosowne udowadnianie, że prowadzenie jakiejkolwiek racjonalnej polityki cenowej przez przedsiębiorstwa w takich warunkach jest możliwe, a reakcja ich kontrahentów na wzrost cen produktów może całkowicie ograniczyć ich produkcję i sprzedaż, zarówno w kraju jak i poza jego granicami.

Odnosząc się do takiej sytuacji, uprzedzamy Pana Premiera, (choć jesteśmy przekonani, że zdaje sobie Pan Premier z tego sprawę), że wszelkie prognozy dotyczące dalszego wzrostu naszej gospodarki (biorąc pod uwagę obecną politykę gospodarczą naszego kraju) są nie tylko nierealne, ale prowadzą nas wprost do zapaści tej ostatniej.

Z poważaniem,

Leszek Wojtczuk

Prezes Polskiej Izby Druku

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W celu zachowania elastyczności produkcji i dostosowania się do zmian na włoskim rynku opakowań, firma Italgrafica, mająca siedzibę w północnej części kraju i specjalizująca się w druku etykiet, zdecydowała się na zainwestowanie w drugą już maszynę hybrydową Omet XJet. Jest to jedyne na rynku rozwiązanie z konfiguracją wieloprocesową, łączącą technologię Durst Inkjet z rozwiązaniami fleksograficznymi firmy Omet, a także urządzeniami do wykańczania i przetwarzania, co pozwala na kompleksową produkcję etykiet w jednym przebiegu.

Kiedy przyszłość nas zaskakuje, musimy szybko zareagować i odkryć na nowo wszystkie możliwości, jakie oferuje teraźniejszość. Już 24 czerwca 2020 r. zapraszamy do udziału w internetowej konferencji Print4All – Future Factory… innej niż pierwotnie planowaliśmy.
Choć wydarzenie zyskuje nową formę transmisji na żywo, jego istota pozostaje niezmieniona: program konferencji wciąż pełni funkcję okna szeroko otwartego na naszą szybko zmieniającą się przyszłość, a fizyczny dystans dzielący nas od specjalistów odpowiadających na pytania nie przeszkodzi nam w odbiorze tej chwili, będącej okazją do długo oczekiwanej dyskusji.
Future Factory Conference, stanowiąca część Print4All, to najlepszy sposób, aby reagować na teraźniejszość, patrząc w przyszłość. To wydarzenie, w którym musisz wziąć udział, by poznać możliwe przyszłe scenariusze.
Nie przegap tej okazji!

Informacja reklamowa

W najbliższą środę, 3 czerwca o godz. 15, firma Konica Minolta organizuje otwarty webinar pod tytułem „Druk etykiet szansą na biznes w czasach COVID-19”. Podczas tego wirtualnego spotkania specjaliści przybliżą informacje na temat obecnej kondycji rynku etykiet w Polsce, wskażą najnowsze trendy oraz pokażą możliwości i szanse na rozwój biznesu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.