Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Polska Izba Książki pisze do premiera

Polska Izba Książki pisze do premiera

Prezes Polskiej Izby Książki – Włodzimierz Albin – wystosował pismo do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa Rady Ministrów i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz do ministra rozwoju Jadwigi Emilewicz w sprawie niezbędnego wsparcia dla podmiotów z obszaru książki. Do listu zostało dołączone obszerne podsumowanie ankiety (o której pisaliśmy TUTAJ), dotyczącej aktualnej sytuacji w branży wydawniczo-księgarskiej.

W liście czytamy:

Szanowni Państwo,
Polska Izba Książki reprezentuje wydawnictwa oraz hurtownie, księgarnie i inne podmioty związane z powstawaniem i upowszechnianiem książki. Pragniemy przyłączyć się do wielu głosów wyrażających zaniepokojenie skrajnie trudną sytuacją, w jakiej znalazł się nasz kraj z powodu światowej epidemii koronawirusa. Znaczenie branży wydawniczo-księgarskiej w przestrzeni społecznej i tkance gospodarczej kraju jest trudne do przecenienia, wynika m. in. z faktu, że upowszechnianie czytania, dostęp do czytania i wiedzy zapewnia rozwój tych kompetencji społecznych, które w największym stopniu decydują o sukcesie jednostek i społeczeństw.

Ograniczenia w aktywności społecznej wynikające ze środków podjętych przez rząd w walce z koronawirusem COVID-19 powodują dramatyczne skutki w działalności gospodarczej podmiotów zrzeszonych w Izbie.

Analizujemy pakiet rozwiązań proponowanych przez rząd w projekcie ustaw określanym jako Tarcza Antykryzysowa i jednocześnie przedstawiamy Państwu propozycje działań koniecznych do podjęcia, aby zapobiec upadkom firm z sektora wydawniczo-księgarskiego. Kryzys branży spowoduje bowiem dramatyczne skutki dla ich pracowników i kontrahentów biznesowych, a przede wszystkim dla polskiej kultury i nauki:

A. Ochrona pracowników

 • Pomoc w utrzymaniu zatrudnienia poprzez okresowe dofinansowanie stanowisk pracy (od 40% do 60% zależnie od sytuacji danego podmiotu) na okres od 3 do 6 miesięcy z możliwością przedłużenia,
 • zawieszenie na okres trzech miesięcy płatności ZUS i innych obciążeń wynagrodzeń, z możliwością przedłużenia.

B. Ochrona przedsiębiorstw

 • Wprowadzenie zakazu wypowiadania umów najmu na okres od 3 do 6 miesięcy, jeśli nieregulowanie zobowiązań wynika z sytuacji spowodowanej obecnym stanem kryzysowym,
 • Czasowe odroczenie regulacji zobowiązań publiczno-prawnych, jak podatek od nieruchomości, wynagrodzeń, dochodowy z możliwością anulowania tych zobowiązań w określonych przypadkach,
 • Okresowe zawieszenie kwoty de minimis (limitu pomocy publicznej) dla przedsiębiorców,
 • Zapewnienie płynności finansowej - zagrożonej poprzez dramatyczny spadek obrotów wynikający z załamania sprzedaży detalicznej w tradycyjnych kanałach dostępu (zamknięcie galerii handlowych, spadek zakupów w księgarniach stacjonarnych itp.) - poprzez ułatwienia w odnowieniu kredytów
  obrotowych jak i dostęp do nowych dla podmiotów, które nie korzystały z tej formy dofinasowania (wprowadzenie różnorodnych instrumentów wsparcia płynności: kredyty, gwarancje i poręczenia, faktoring itp.),
 • Wprowadzenie rozwiązań prawnych zobowiązujących szkoły do zakupu podręczników szkolnych poprzez lokalne księgarnie,
 • Rozważenie wprowadzenia (przywrócenia) okresowej (stałej) zerowej stawki VAT na książki drukowane i ich e-wersje (formaty elektroniczne).

Proponowane wyżej środki stanowią tylko wykaz najpilniejszych działań, których możliwie niezwłoczne podjęcie przez rząd jest niezbędne, aby neutralizować bezpośrednie zagrożenia dla dalszej działalności przedsiębiorców z naszej branży. Ważne jest również, aby rozwiązania przyjmowane przez rząd były pozbawione skomplikowanych formalnych procedur.

Apelujemy jednocześnie, aby rząd polski brał aktywny udział i inicjował podejmowanie środków nadzwyczajnych na poziomie Unii Europejskiej, których bezpośrednimi beneficjentami byliby polscy przedsiębiorcy.

Zwracamy jednocześnie uwagę, że w dalszej perspektywie niezbędne jest uchwalenie ustawy o książce, która zapewni lepsze ramy dla prowadzenia działalności gospodarczej na tym rynku oraz wzmocni efekty działań ministra kultury i dziedzictwa narodowego podejmowane na rzecz wzrostu poziomu czytelnictwa w kraju. W tej sprawie przedstawimy odrębne propozycje.

Pozostajemy w przekonaniu, że Pan Premier i członkowie Rady Ministrów odniosą się pozytywnie do najpilniejszych postulatów, jakie przedkładamy w imieniu Polskiej Izby Książki.

Z wyrazami szacunku

Włodzimierz Albin
Prezes Polskiej Izby Książki

 • Obecnie 0 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma Heidelberger Druckmaschinen AG poinformowała o decyzji wycofania się z przyszłorocznych targów drupa. Głównym powodem jest pandemia Covid-19 i jej skutki – ograniczenia w przemieszczaniu się i gromadzeniu, restrykcje higieniczne oraz niemożność przewidzenia, jak sytuacja epidemiczna będzie wyglądała w przyszłym roku. Jednocześnie koncern informuje, że zamierza skupić się na organizacji Tygodni Innowacji w centrum pokazowym w Wiesloch-Walldorf, co ma związek z coraz krótszym czasem wprowadzania nowości na rynek. Pierwszy cykl prezentacji, które będą dostępne także online, odbędzie się w październiku br.

Intensywnie pracujemy nad kolejnym, lipcowo-sierpniowym wydaniem „Świata DRUKU”, do którego współtworzenia serdecznie Państwa zapraszamy. Tradycyjnie powrócimy w nim do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Omówimy również najnowsze trendy na rynku upominków reklamowych. Wydanie to będzie wraz z nami obecne na targach FestiwalDruku.pl (9–10.09) oraz w Madrycie na targach FESPA Global Print Expo (6–8.10).

Letniemu wydaniu „Świata DRUKU” będzie towarzyszyć specjalny dodatek pt.: „Opakowania i etykiety XXI wieku – zrównoważone, funkcjonalne, bezpieczne, piękne”. Znajdą się w nim informacje o technologiach, maszynach, materiałach, które pomogą rozruszać biznesy po koronawirusowym szoku. Publikacja ta będzie dostępna podczas wydarzeń, w których weźmiemy udział, przynajmniej do końca tego roku. Pierwsze z nich to: FestiwalDruku.pl, Forum Fleksograficzne PIF (14–15.09), Konferencja „Tektura falista – najnowsze technologie” (24–25.09), jak również targi Packaging Innovations (24–25.09).
Zapraszamy do współpracy!

Stowarzyszenie FESPA poinformowało, że przeniesiona z marca br. na październik tegoroczna edycja FESPA Global Print Expo oraz towarzyszących im targów European Sign Expo and Sportswear Pro w Madrycie nie odbędzie się. Ryzyko związane z pandemią covid-19 jest zbyt duże, a sytuacja gospodarcza w wielu krajach nie ustabilizowała się dostatecznie, by można było myśleć o organizacji tak dużej imprezy. Kolejna zapowiadana data to 9–12 marca 2021 r. Zmieni się również miejsce targów – po kilku latach branża wróci do Amsterdamu, do RAI Exhibition Centre.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.