Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Rok 2020 był czasem rewolucji w wielu obszarach poligrafii

Rok 2020 był czasem rewolucji w wielu obszarach poligrafii

Dla wielu obszarów gospodarki rok 2020 okazał się niełatwy. Jak jednak przekonują eksperci Canon Polska, branża druku poradziła sobie z komplikacjami kończącego się roku względnie dobrze.

„2020 był rokiem wielu istotnych zmian rynkowych. Obserwowaliśmy np. dużo większe zainteresowanie tanimi ploterami wielkoformatowymi. Wygląda na to, że finalni odbiorcy decydują się na inwestycje we własne urządzenia drukujące, aby zminimalizować ryzyko kontaktu bezpośredniego z firmami świadczącymi usługi druku” – zauważa Tomasz Miękus, Product Business Developer w Canon Polska.

Mijający rok przyniósł rewolucję w obszarze digitalizacji dokumentów. To przede wszystkim zmiany w dziedzinie oprogramowania, zwłaszcza chmurowego. Digitalizacja rozwiązań dla biznesu tworzona jest dziś w sposób maksymalnie prosty oraz użyteczny. Producentom urządzeń chodzi bowiem o to, aby użytkownik końcowy mógł wykonać profesjonalny skan przy pomocy zaledwie jednego przycisku – resztą zajmuje się oprogramowanie. Jednym z przykładów jest wprowadzenie przez Canon w 2020 r. nowych funkcjonalności oprogramowania uniFLOW Online do zarządzania firmowymi dokumentami. Rozwiązania chmurowe zdecydowanie zyskały na znaczeniu wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej.

2020 rok to także rok wielu premier i nowości w obszarze profesjonalnego druku wielkoformatowego. „Wymieniliśmy całą naszą linię ploterów inżynieryjnych. Pięć nowych modeli monochromatycznych serii PlotWave oraz trzy modele kolorowe serii ColorWave to urządzenia zaprojektowane z myślą o codziennych potrzebach inżynierów i konstruktorów. Ponadto zaprezentowaliśmy nowy model plotera stołowego Arizona 2300” – mówi Rafał Osiekowicz, ekspert od urządzeń do druku wielkoformatowego w Canon Polska.

W 2020 r. oferta Canon w dużym stopniu skupiała się również na rosnącym rynku wystroju wnętrz. Tak powstała rewolucyjna fabryka tapet z ploterem rolowym Colorado 1650. Sekretem fabryki tapet jest wykorzystanie technologii UVgel, dzięki której nakładanie farby na podłoże odbywa się w temperaturze zaledwie 24 st. Celsjusza. Tak niska temperatura powoduje stabilność kolorystyczną oraz rozmiarową podłoża, a co więcej, wydruki nie wymagają czasochłonnego schnięcia.

Trudno nie wspomnieć o nieoczekiwanym wzroście rynku książek, jaki w ubiegłym roku wywarł duży wpływ na branżę poligrafii. Pandemiczne ograniczenia spowodowały, że wielu czytelników ruszyło do księgarń po nowe tytuły. Na przełomie marca i kwietnia jedna z ważnych sieci handlowych informowała o podwojeniu comiesięcznej liczby zamówień książkowych. W okresie zwiększonych nakładów pracy, a zarazem komplikacji związanych z koniecznością izolacji pracowników, Canon wyszedł naprzeciw oczekiwaniom drukarzy, oferując nowe arkuszowe urządzenia atramentowe – modele varioPRINT iX2100 oraz iX3200.

O książkach – choć nie tylko – wspomina także Michał Młynarczyk, specjalista od urządzeń do druku profesjonalnego mniejszego formatu w Canon Polska: „W mijającym roku widzieliśmy zmieniające się potrzeby drukarzy i konieczność radzenia sobie z coraz bardziej nietypowymi podłożami. Stąd też premiera naszego urządzenia imagePRESS10010, zapewniającego ulepszoną możliwość drukowania na grubych mediach, nawet o gramaturze 400g/m2. Obserwując oczekiwania naszych klientów, postawiliśmy także na ulepszenie procesu drukowania długich bannerów”.

Jak podkreśla Michał Młynarczyk, pomimo wielu trudności, pod względem sprzedażowym Canon Polska dobrze ocenia kończący się rok 2020: „Mamy nadzieję, że przyszły rok przyniesie kontynuację wielu rozpoczętych projektów i trendów w obszarze druku profesjonalnego”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Oferująca usługi druku na różnych podłożach, w tym drewnie i tworzywie, firma Verhoef z Veldhoven (południe Królestwa Niderlandów) dwa lata temu zainstalowała maszynę Fujifilm Acuity B1 z opcją białego tuszu. Celem inwestycji było obniżenie kosztów produkcji oraz zwiększenie jej jakości i tempa.

Rusza czwarta edycja Polish Graphic Design Awards – największego konkursu poświęconego komunikacji wizualnej i projektowaniu graficznemu w Polsce. W rywalizacji, której patronuje „Świat DRUKU”, mogą wziąć udział projekty zrealizowane, wdrożone lub upublicznione między 1 stycznia a 31 grudnia 2020 r., reprezentujące wszystkie istniejące dziedziny designu wizualnego (np. plakaty, kroje pism, ilustracje, wydawnictwa, magazyny i gazety, infografiki, wayfinding, opakowania, motion graphics, digital media, a także projektowanie eksperymentalne i studenckie). Ostateczny termin zgłoszeń upływa 1 maja 2021 r. (do 1 marca obowiązuje cennik promocyjny). Finał konkursu zaplanowano na czerwiec br.

Firma Gallus w dniach 3 i 4 marca br. organizuje wirtualne wydarzenie o nazwie Gallus High Performance Day. Celem dni otwartych jest prezentacja portfolio cyfrowych i konwencjonalnych systemów do druku etykiet – Gallus Labelfire, Gallus Labelmaster oraz Gallus RCS 430.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.