Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Rośnie sprzedaż opakowań z tworzyw sztucznych

Rośnie sprzedaż opakowań z tworzyw sztucznych

Organizacja badawcza Smithers opublikowała raport, z którego wynika, że globalna sprzedaż dodatków funkcjonalnych do opakowań z tworzyw sztucznych wzrośnie w latach 2020–25 z poziomu 1,7 mld dol. w 2019 r. do około 2,3 mld (średnie roczne tempo wzrostu to wg prognoz 5,3%). Z kolei wzrost globalnej sprzedaży powłok barierowych do opakowań z tworzyw sztucznych ma wzrosnąć w tym przedziale czasowym z 1,8 mld dol. (w 2019 r.) do 2,4 mld (średnia stopa wzrostu to 4,9%).

Raport pt. „Przyszłość dodatków funkcjonalnych i powłok barierowych do opakowań z tworzyw sztucznych do 2025 r.” zawiera analizę rozmiarów rynku i prognozy przyszłości sektora, określa ilościowo bieżącą i przyszłą sprzedaż tego typu materiałów oraz wyjaśnia kluczowe czynniki rynkowe i nowe trendy technologiczne. Jak zaznaczają analitycy, funkcjonalne dodatki i powłoki barierowe są stosowane w szerokiej gamie opakowań do żywności, napojów, a także artykułów nie przeznaczonych do spożycia. Żywność jednak stanowi zdecydowanie największy sektor końcowego zastosowania tego typu materiałów. W związku z gwałtownie rosnącym popytem na materiały opakowaniowe, które zapewniają wysoką ochronę ich zawartości, wprowadzono na rynek różnorodne technologie barierowe, które chronią produkt, mają dobry wpływ na jego trwałość, zmniejszają potrzebę stosowania konserwantów, zapewniają przezroczystość i połysk opakowania, a także są dobrym podłożem do druku. Bez opakowania barierowego towary łatwo psujące się, takie jak żywność, napoje i farmaceutyki, byłyby podatne na wiele czynników wywołujących lub przyspieszających ich niszczenie.
W zakresie produkcji powłok barierowych dokonuje się systematyczna ewolucja – zmienia się ich skład oraz procesy wytwarzania. Wśród zalet takich powłok specjaliści wymienili fakt, że już niewielka ilość użytego materiału może zapewnić wymaganą ochronę – to z kolei obniża koszty i zużycie zasobów i może poprawić recykling. Za wadę uznali to, że nakładanie powłoki jest dodatkowym etapem produkcji i może wymagać wysokiej inwestycji początkowej. Analitycy organizacji wymienili także kluczowe trendy i czynniki, które będą motorem napędowym branży w ciągu najbliższych pięciu lat. Wśród nich wymieniono: czynniki ekonomiczne (trendy światowego wzrostu gospodarczego w okresie prognozy), wpływ demografii i stylu życia (na decyzje zakupowe konsumentów wpływają zmiany w stylu życia – rosnąca urbanizacja, rosnąca klasa średnia, większa dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie, konsumpcja „w drodze”, itp.), pragnienie wygody (konsumenci pod presją czasu chcą produktów i opakowań wygodnych – np. gotowe posiłki do odgrzania czy już pokrojone warzywa), zrównoważone opakowania (właściciele marek reagują na obawy konsumentów dotyczące środowiska na kilka sposobów – zmniejszenie wagi opakowania poprzez mniejszą ilość użytego do produkcji materiału, bez pogorszenia wydajności opakowania; użycie plastiku pochodzącego z recyklingu; przyjęcie opakowań z bioplastiku), nowoczesny handel detaliczny (przejście do bardziej scentralizowanej struktury handlu detalicznego artykułami spożywczymi doprowadziło do wyższego poziomu opakowań, szczególnie w przypadku żywności świeżej, chłodzonej i produktów piekarniczych), obawy konsumentów dotyczące marnotrawienia żywności i bezpieczeństwa żywności (coraz częściej stosuje się opakowania próżniowe lub zawierające dodatki przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające i przeciwgrzybicze), zmiany w przepisach (UE wprowadziła przepisy dotyczące kontaktu z żywnością, recyklingu odpadów opakowaniowych oraz większego wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu opakowań).

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.