Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Rynek druku prasy pod lupą UOKiK

Rynek druku prasy pod lupą UOKiK

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował o wynikach kontroli polskiego rynku druku prasy przez UOKiK. Urząd antymonopolowy zajął się tym tematem w związku z „sygnałami o znacznej koncentracji rynku” – pod lupę wzięto zarówno rynek w technologii coldset (druk dzienników i mniej wymagających jakościowo czasopism) i w technologii heatset (druk czasopism magazynowych). Urzędnicy potwierdzili tezę o nadmiernej koncentracji obydwu segmentów.

W ramach badania zebrano informacje od 17 największych drukarni, w tym należących do Agory, Polska Press i Wydawnictwa Bauer. Łączne przychody drukarń w latach 2015–2016 urząd obliczył na 640 mln zł (nie uwzględniając obrotów na własne potrzeby wydawców mających drukarnie). Około 80% tej kwoty dotyczy druku magazynów – tu przychody wzrosły z 504 do 516 mln zł. Reszta przypadła na druk dzienników i czasopism niemagazynowych (coldset) – tam odnotowano spadek.

Urząd antymonopolowy ustalił, że udział Agory i Polska Press w druku dzienników i czasopism niemagazynowych (coldset) w latach 2015–2016 wyniósł 30–40%, Seregni Printing Group miało udział w rynku 10–20%, zaś pozostali nie przekroczyli 10%. UOKiK uznał ten rynek za wysoce skoncentrowany.

W segmencie dzienników Agora ma ok. 40–50% udziału w rynku, na drugim miejscu znalazła się grupa Seregni Printing (20–30%), dalej Polska Press (10–20%). UOKiK zaznacza, że w tym segmencie wskaźnik koncentracji jest wyższy niż dla całego rynku. W druku czasopism Polska Press ma 40–50% udziału, Agora 20–30%, a Seregni Printing Group mniej niż 10%.

Na rynku druku prasy w technologii heatset liderem jest firma LSC (60–70%), przed Quad Graphics (10–20%). UOKiK uznał ten rynek za wysoce skoncentrowany, nawet bardziej niż rynek coldset. „DGP” podkreśla, że UOKiK nie postawił drukarniom zarzutów, które mogłyby być przedmiotem interwencji regulatora. Urząd nie wyjaśnił też, jak wykorzysta swoją analizę ani skąd płynęły sygnały do jej przeprowadzenia.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.