Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Rynek druku prasy pod lupą UOKiK

Rynek druku prasy pod lupą UOKiK

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował o wynikach kontroli polskiego rynku druku prasy przez UOKiK. Urząd antymonopolowy zajął się tym tematem w związku z „sygnałami o znacznej koncentracji rynku” – pod lupę wzięto zarówno rynek w technologii coldset (druk dzienników i mniej wymagających jakościowo czasopism) i w technologii heatset (druk czasopism magazynowych). Urzędnicy potwierdzili tezę o nadmiernej koncentracji obydwu segmentów.

W ramach badania zebrano informacje od 17 największych drukarni, w tym należących do Agory, Polska Press i Wydawnictwa Bauer. Łączne przychody drukarń w latach 2015–2016 urząd obliczył na 640 mln zł (nie uwzględniając obrotów na własne potrzeby wydawców mających drukarnie). Około 80% tej kwoty dotyczy druku magazynów – tu przychody wzrosły z 504 do 516 mln zł. Reszta przypadła na druk dzienników i czasopism niemagazynowych (coldset) – tam odnotowano spadek.

Urząd antymonopolowy ustalił, że udział Agory i Polska Press w druku dzienników i czasopism niemagazynowych (coldset) w latach 2015–2016 wyniósł 30–40%, Seregni Printing Group miało udział w rynku 10–20%, zaś pozostali nie przekroczyli 10%. UOKiK uznał ten rynek za wysoce skoncentrowany.

W segmencie dzienników Agora ma ok. 40–50% udziału w rynku, na drugim miejscu znalazła się grupa Seregni Printing (20–30%), dalej Polska Press (10–20%). UOKiK zaznacza, że w tym segmencie wskaźnik koncentracji jest wyższy niż dla całego rynku. W druku czasopism Polska Press ma 40–50% udziału, Agora 20–30%, a Seregni Printing Group mniej niż 10%.

Na rynku druku prasy w technologii heatset liderem jest firma LSC (60–70%), przed Quad Graphics (10–20%). UOKiK uznał ten rynek za wysoce skoncentrowany, nawet bardziej niż rynek coldset. „DGP” podkreśla, że UOKiK nie postawił drukarniom zarzutów, które mogłyby być przedmiotem interwencji regulatora. Urząd nie wyjaśnił też, jak wykorzysta swoją analizę ani skąd płynęły sygnały do jej przeprowadzenia.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Już dziś w warszawskim Expo XXI (ul. Prądzyńskiego 12/14) startują targi FestiwalDruku.pl i FestiwalMarketingu.pl. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska nr C11 (hala III) oraz po ekspresową dawkę wiedzy na temat zarządzania barwą podczas dwudniowych, już 6. warsztatów z cyklu „Mini-Akademia Zarządzania Barwą. Tajniki poprawnego odwzorowania barw na ekranie i w druku”, które tradycyjnie poprowadzą eksperci w dziedzinie Color Managementu.
Myśląc o jesiennych spotkaniach z naszymi Czytelnikami, pragniemy przypomnieć, że tylko do 30 września br. gwarantowane są pokoje w hotelu Czarny Potok, gdzie odbędzie się 14. edycja konferencji „Etykiety samoprzylepne – najnowsze technologie” (Krynica-Zdrój, 24–25 października 2019 r.).

Jako firma innowacyjna czujemy się zobligowani do zaskakiwania zarówno klientów obecnych, jak i przyszłych, dlatego podczas Labelexpo Europe na stoisku FLEXcon (hala 4, B58) zaprezentujemy nowe rozwiązania. Będziemy prezentować znaną już Państwu linię produktową THERMLfilm Advantage, przeznaczoną do najczęściej używanych procesów drukowania (cyfrowy, konwencjonalny, TTR). Pokażemy też możliwości serii THERMLfilm Chemgard i Chemgard II, jak również lane winyle, czarne poliestry. Będzie możliwość przetestowania klejów silikonowych oraz naszych nowych klejów akrylowych i akrylowo-kauczukowych. Na stoisku znajdzie się również nasze nowe, wprowadzone na rynek wiosną tego roku rozwiązania – ultracienka (12µ), niewidoczna i odporna na plastyfikator folia do laminowania – FLEXcon® THINlam.

Targi TAROPAK. Najważniejsze Targi Opakowań w Polsce. Setki wystawców, nowości, premiery rynkowe, innowacyjne rozwiązania – to wszystko rozmieszczone w przestrzeni wystawienniczej Międzynarodowych Targów Poznańskich.
NOWOŚĆ! Konferencja i strefa e-commerce, której partnerem głównym zostało Allegro. 3 dni spotkań z wspaniałymi prelegentami. Pierwszy dzień wydarzenia (30.09) poświęcony zostanie opakowaniom w e-commerce, drugi (01.10) – logistyce i magazynowaniu, zaś trzeci (02.10) – zagadnieniom z zakresu marketingu i sprzedaży.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu