Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Wakacyjne wystawy w Muzeum Papiernictwa

Wakacyjne wystawy w Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zaprasza na dwie letnie wystawy tematyczne. Pierwsza ekspozycja, zatytułowana „Czy to dżuma, czy cholera? Epidemie na ziemi kłodzkiej”, omawia 30 największych na świecie epidemii od czasów biblijnych do 2020 r., podając ich przyczyny, przebieg i skutki. Druga wystawa – „Sztuka pisania” – dotyczy kaligrafii. Jej zadaniem jest przypomnienie tej jedynej niegdyś formy sporządzania ksiąg czy listów, wypartej współcześnie na rzecz nowoczesnych technologii.

COVID-19? Nic nowego pod słońcem. Zajrzyjcie do Muzeum Papiernictwa, zobaczcie, jak to dawniej z epidemiami bywało… Najbardziej znaną pandemię wywołała w latach 1346–1353 dżuma – „czarna śmierć”, która pochłonęła od 20 do 75 mln ofiar. W kolejnych wiekach odnotowywano nawroty zarazy, łącznie jej ofiarą mogło paść nawet 250 mln ludzi. Dżuma wygasła w XVIII w., lecz wkrótce udręką stała się cholera. Dopiero pod koniec XIX stulecia, dzięki poprawie warunków sanitarnych (głównie budowie kanalizacji) cholera zaczęła opuszczać Europę. Wiek XX upłynął w cieniu czterech pandemii grypy oraz epidemii AIDS, a w obecnym stuleciu doskwierają nam koronawirusy: SARS, MERS i COVID-19.

Wystawa „Sztuka pisania” powstała we współpracy muzeum z Ewą Landowską – założycielką Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma oraz promotorką pięknego pisania. Tekst drukowany, czy po prostu znak graficzny, stał się symbolem naszych czasów. Niestety, w pewnym sensie, został przy tym zatracony indywidualny charakter wypowiedzi człowieka, identyfikowany poprzez jego odręczne pismo. Sztuka kaligrafowania stała się poniekąd ekskluzywną umiejętnością niewielkiej części społeczeństwa. Kultura pisma nie odnośni się wyłącznie do umiejętności kaligrafowania. Obszar ten obejmuje również przybory do pisania, takie jak pióra, stalówki, kałamarze oraz podłoża w postaci tablicy szkolnej, zeszytów, notatników czy papeterii. Trzon ekspozycji stanowi klasa szkolna z okresu przedwojennego oraz cała gama akcesoriów w postaci zeszytów, lap-desków, piórników oraz piór ze stalówkami. Ważnym akcentem wystawy jest prezentacja dokumentu ze zbiorów Muzeum Papiernictwa – aktu normalizującego zeszyt uczniowski w II RP z 1932 r. Uzupełnieniem wystawy są warsztaty nauki pisania oraz lekcje tematyczne, skierowane do uczniów lokalnych szkół. Słynący od setek lat z wytwarzania ręcznie czerpanych arkuszy młyn papierniczy to idealne miejsce do promowania nauki pięknego pisania, jaką jest przedwojenna szkoła polskiej kaligrafii. Ekspozycja dostępna będzie do 10 października 2020 r.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.