Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Walka o uprawnienia do emisji CO2

Walka o uprawnienia do emisji CO2

Rzeczniczka generalna unijnego trybunału Verica Trstenjak stanęła po stronie Polski w sprawie rozdziału uprawnień do emisji CO2 na lata 2008–2012. Komisja Europejska obniżyła liczbę uprawnień proponowaną przez Polskę, po czym odwoływała się od korzystnej dla Polski decyzji sądu.

Chodzi o pięcioletni krajowy plan rozdziału uprawnień do emisji CO2 (KPRU) na lata 2008–2012, jaki Polska przedstawiła Komisji Europejskiej w 2006 r. KE decyzją z 2007 r. obniżyła proponowaną przez Polskę roczną liczbę uprawnień do emisji o 26,7 proc. (z 284,6 mln ton ekwiwalentu CO2 do 208,5 mln ton). Tę decyzję Polska zaskarżyła, popierana przez Węgry, Litwę i Słowację.
We wrześniu 2009 r. Sąd UE uchylił decyzję KE; orzekł, że przekroczyła swoje uprawnienia. Na to Komisja popierana przez Danię oraz Wielką Brytanię wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE o uchylenie wyroku sądu. W minionym tygodniu Verica Trstenjak zaproponowała, aby Trybunał oddalił odwołania KE. Poparła stanowisko sądu, że KE, badając polski rozdział CO2, powinna sprawdzić jedynie, czy jest on zgodny z dyrektywą z 2003 r. o unijnym systemie handlu emisjami. „Komisja powinna była zatem wykazać, że państwo członkowskie przekroczyło margines swobody, jaki został mu przyznany w dyrektywie” – podsumowała rzeczniczka. Zarówno Sąd, jak i ona uznali, że KE tego nie zrobiła.
Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE nie jest prawnie wiążąca, ale najczęściej wyroki Trybunału są zgodne z opiniami rzeczników.

Jeśli chodzi o emisje CO2, Chińczycy emitują blisko dwa razy tyle co cała Unia Europejska. Amerykanie niewiele mniej, kolejne Indie – 640 mln ton rocznie. Polska zajmuje w tym rankingu 11 miejsce.
Nie cała gospodarka objęta jest limitami emisji CO2. Branże, które są limitowane to: elektrownie (produkujące powyżej 20 MW rocznie),elektrociepłownie, ciepłownie, huty stali i szkła, cementownie, rafinerie, zakłady chemiczne, koksownie, papiernie. Z danych GUS wynika, że branże objęte limitami emitują około 65 proc. wytwarzanego w Polsce CO2.
Polska ma bardzo ograniczone możliwości ograniczania emisji. Nasza energetyka opiera się na węglu. Program atomowy praktycznie jeszcze nie ruszył z miejsca. A z innych uznawanych za ekologiczne źródła pokrywamy niewiele ponad 4 proc. zapotrzebowania na energię. Jeśli nie zdążymy się przestawić będziemy musieli płacić kary za nadmiar CO2.

Ilość gazów cieplarnianych w atmosferze pobiła w 2010 r. kolejny rekord, przekraczając poziom z najczarniejszych prognoz naukowców - podała 21 bm. działająca przy ONZ Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Koncentracja dwutlenku węgla, który przyczynia się do globalnego ocieplenia, osiągnęła najwyższy poziom od czasu rewolucji przemysłowej i rozpoczęcia industrializacji. Od tamtej pory ilość obecnego w atmosferze podtlenku azotu (gazu rozweselającego, N2O) wzrosła o 20 proc. Poziom dwutlenku węgla (CO2) zwiększył się o 39 proc., a metanu (CH4) o 158 proc. - podała WMO.

(na podst. http://wyborcza.biz, 17 listopada 2011 i http://www.money.pl z 19 kwietnia 2010, http://wiadomosci.gazeta.pl z 21 listopada)

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W celu zachowania elastyczności produkcji i dostosowania się do zmian na włoskim rynku opakowań, firma Italgrafica, mająca siedzibę w północnej części kraju i specjalizująca się w druku etykiet, zdecydowała się na zainwestowanie w drugą już maszynę hybrydową Omet XJet. Jest to jedyne na rynku rozwiązanie z konfiguracją wieloprocesową, łączącą technologię Durst Inkjet z rozwiązaniami fleksograficznymi firmy Omet, a także urządzeniami do wykańczania i przetwarzania, co pozwala na kompleksową produkcję etykiet w jednym przebiegu.

Kiedy przyszłość nas zaskakuje, musimy szybko zareagować i odkryć na nowo wszystkie możliwości, jakie oferuje teraźniejszość. Już 24 czerwca 2020 r. zapraszamy do udziału w internetowej konferencji Print4All – Future Factory… innej niż pierwotnie planowaliśmy.
Choć wydarzenie zyskuje nową formę transmisji na żywo, jego istota pozostaje niezmieniona: program konferencji wciąż pełni funkcję okna szeroko otwartego na naszą szybko zmieniającą się przyszłość, a fizyczny dystans dzielący nas od specjalistów odpowiadających na pytania nie przeszkodzi nam w odbiorze tej chwili, będącej okazją do długo oczekiwanej dyskusji.
Future Factory Conference, stanowiąca część Print4All, to najlepszy sposób, aby reagować na teraźniejszość, patrząc w przyszłość. To wydarzenie, w którym musisz wziąć udział, by poznać możliwe przyszłe scenariusze.
Nie przegap tej okazji!

Informacja reklamowa

W najbliższą środę, 3 czerwca o godz. 15, firma Konica Minolta organizuje otwarty webinar pod tytułem „Druk etykiet szansą na biznes w czasach COVID-19”. Podczas tego wirtualnego spotkania specjaliści przybliżą informacje na temat obecnej kondycji rynku etykiet w Polsce, wskażą najnowsze trendy oraz pokażą możliwości i szanse na rozwój biznesu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.