Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Właściciele firm w lepszych nastrojach

Właściciele firm w lepszych nastrojach

Najnowsze badanie opinii polskich przedsiębiorców zamówione przez EFL (Skaner mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, wyniki badania Keralla Research – opinie i prognozy przedsiębiorców – 4 kwartał 2013) wskazuje, że właściciele mikro, małych i średnich firm w czwartym kwartale roku planują inwestować oraz zwiększyć zatrudnienie oczekując, że sytuacja ekonomiczna ich przedsiębiorstwa oraz kondycja gospodarcza kraju poprawią się. Inwestując firmy będą najczęściej korzystały z wypracowanego zysku w czystej postaci (69,4%) lub połączenia środków własnych oraz leasingu (10,7%).

Polskie firmy z sektora MŚP coraz bardziej optymistycznie oceniają sytuację gospodarczą kraju i sytuację własnych firm. Spada udział oceniających negatywnie rozwój sytuacji gospodarczej w Polsce – obecnie pesymistyczne oceny deklaruje 31% badanych, czyli zdecydowanie mniej niż na początku roku (wówczas było to aż 64,8%). Równolegle utrzymuje się wzrost pozytywnych ocen sytuacji gospodarczej kraju (w październiku blisko 20% przedsiębiorców podsumowało poprzedni kwartał pozytywnie, a rok wcześniej o tej samej porze oceniających pozytywnie trzeci kwartał było zaledwie 2,2%).
Ostatnia edycja badania Keralla Research wyróżniła się także większą liczbą przedsiębiorstw deklarujących polepszenie sytuacji ekonomicznej firmy, od liczby firm wskazujących na pogorszenie (27,3% – sytuacja firmy polepszyła się w ostatnim kwartale, 24% – sytuacja firmy pogorszyła się).
Przedsiębiorcy oczekują, że w ostatnim kwartale tego roku kondycja ich firm będzie lepsza niż w ostatnich miesiącach (35,7% badanych). Co ciekawe, optymistów jest więcej niż rok temu i dwa razy tyle, ile było na początku roku (16,7%).
Dobra kondycja ma także dotyczyć gospodarki krajowej. Według 22,2% badanych sytuacja gospodarcza kraju polepszy się – wzrost pozytywnych opinii o 9 pkt proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Topnieje także odsetek pesymistycznych prognoz. Pogorszenia sytuacji w gospodarce kraju spodziewa się 23,7% ankietowanych, co oznacza o 13 pkt proc. mniej niż w III kwartale.
W czwartym kwartale utrzyma się odsetek przedsiębiorców skłonnych inwestować (54,5%). W tym czasie chce zatrudniać więcej badanych niż jeszcze trzy miesiące temu (12,5%). Firmy najwięcej będą inwestowały w działania marketingowe (27%), remonty i zakup lokali (22,8%), kwalifikacje pracowników (16,7%), ale również zakup maszyn i urządzeń, oprogramowania czy środków transportu.
Ci, którzy nie będą inwestować, nie zrobią tego, ponieważ potrzebne wydatki firmowe już ponieśli albo są niechętni zadłużaniu się. Drugim istotnym powodem wstrzymywania się od inwestycji nie jest już utrzymująca się obawa pogorszenia kondycji firmy, co wskazuje, że lęk przed kryzysem odsunął się na dalszy plan.
Podstawowym sposobem finansowania inwestycji jest tradycyjnie sięganie po wypracowany kapitał własny (88,4% przedsiębiorców zakupy zrealizuje z zysków), drugim instrumentem jest leasing (18,3%). Kredytem chce finansować inwestycje 12,5% firm. Różnica pomiędzy odsetkiem deklarujących wzięcie leasingu wobec kredytu wyniosła 5,8 pkt proc., co można tłumaczyć tradycyjnie zdecydowanie lepszą dostępnością leasingu niż kredytu dla sektora MŚP.
Analizując współwystępowanie różnych metod finansowania: w czwartym kwartale br. Najczęstszym połączeniem będą – analogicznie jak wcześniej – leasing i środki własne (10,7%). Drugie najczęściej rozważane rozwiązanie to skorzystanie z kredytu i środków własnych (7,3% badanych). Kluczową rolę w inwestowaniu będą pełniły środki własne. Gotówką „w czystej postaci”, bez współwystępowania innych form, sfinansuje inwestycje 69,4% badanych.
Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA, na który wpływają opinie przedsiębiorców dotyczące kondycji własnej firmy oraz kondycji ekonomicznej kraju, wzrósł w stosunku do ubiegłego kwartału o ponad 13% osiągając poziom minus 47,81 punktów. Pomimo minusowego wyniku jest to rezultat najlepszy od trzech lat, a tendencja jest rosnąca.
Drugi z obserwowanych wskaźników – Index ZAIR – pokazujący skalę zakupów (inwestycje w MŚP), oparty na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacjach z nich, wyniósł minus 66,5 pkt, co oznacza niewielki wzrost skłonności inwestycyjnej, o 1,3 pkt kw/kw, i jednocześnie – w relacji do analogicznego kwartału roku ubiegłego – wzrost o 8,3 pkt (r/r).

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.