Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Wystawa „Papier łączy” w Konstantynowie Łódzkim

Wystawa „Papier łączy” w Konstantynowie Łódzkim

Agnieszka Andruszkiewicz, „Narodziny”, styczeń 2019 r. Bibułka tytoniowa

31 stycznia 2019 r. w Galerii Ogród Sztuki w Konstantynowie Łódzkim odbył się wernisaż wystawy „Papier łączy”. To już czwarte wspólne przedsięwzięcie Agnieszki Andruszkiewicz i Svitlany Khadzhynovej, prezentujące różne oblicza papieru. Wystawa potrwa do końca marca 2019 r.

Svitlana Khadzhynova jest absolwentką Poligraficznego Instytutu im. I. Fiodorowa we Lwowie. W 1995 r. obroniła pracę doktorską w Ukraińskiej Akademii Drukarstwa i uzyskała stopień doktora nauk technicznych. Od 2000 r. pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji PŁ.

Agnieszka Andruszkiewicz to artystka i projektantka urodzona w Głownie. Obecnie mieszka i tworzy w Łodzi. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi, magister inżynier Instytutu Papiernictwa i Poligrafii PŁ. W 2017 r. obroniła doktorat na Wydziale Form Przemysłowych ASP im. J. Matejki w Krakowie w dyscyplinie: sztuki projektowe.

Agnieszka Andruszkiewicz tak pisze o istocie swej twórczości: „Papier łączy…, i jest to najbardziej poprawne i potwierdzone przeze mnie. Papier jako wspólny materiał łączy artystów w grupy / stowarzyszenia, które wybrały go sobie za medium dla swojej twórczości, stając się polem, na którym spotykają się różni ludzie w różnym czasem celu, ale ten wspólny mianownik daje im sieć połączeń ze sobą. Jest materiałem, nad którym pochylają się, i który zatrzymuje ich w biegu, bo dzięki niemu mogą uspokoić swoje myśli, poprzez niego mogą połączyć się z czymś niematerialnym. Samo działanie w tej materii już daje ogromną przyjemność. Zatem nie dziwię się, że tak wiele osób sięga podczas swojej twórczości po to medium i próbuje wejść w relację z papierem, gdyż umożliwia on budowanie przestrzeni, a między innymi, poprzez swoją różnorodność, daje nieograniczone możliwości. Papier łączy... Tak, łączy to, co rozerwane, to, co zagubione, poplątane, łączy w pewne struktury, nadając im kształt i tożsamość”.

Agnieszka Andruszkiewicz, „Kompozycja na bazie trójkątów”, styczeń 2019 r.:

Svitlana Khadzhynova, „Wyszywanki mojej babci”:

Agnieszka Andruszkiewicz, „Muszle”, styczeń 2019 r. Papier szary/pakowany/liner:

Svitlana Khadzhynova, „Ryby”. Papier czerpany:

Svitlana Khadzhynova, „Błonie”. Papier czerpany:

Agnieszka Andruszkiewicz, „Brama”, 2016 r. Papier czerpany barwiony w masie:

Relacją z wystawy podzielił się z nami przyjaciel Svitlany Khadzhynovej, Jarek Bogusiak:

Siedziałem spokojnie w domu, spożywając sajgonki owinięte w papier ryżowy. Pogryzałem do tego papierówki i grzebałem w papierzyskach. Sięgnąłem do papierośnicy z papier-mache, imitującej złoto. Zapaliłem papierosa i nagle...

– Ja pierpapier! – wyrwało mi się z ust przekleństwo.

Przypomniało mi się, że Swieta zapraszała na wystawę. Kurczę, gdzieś to zapisałem, na jakimś papierku. Jest! Galeria Ogród Sztuki w Konstantynowie Łódzkim. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Papier łączy”, i to dziś, 31 stycznia!

A może nie iść? No nie. Być albo nie być na wystawie to taki papierek lakmusowy naszej przyjaźni, która trwa już od kilkunastu lat. Ile to już będzie? Dużo, na pewno nie jest to rocznica papierowa. Nie pójść wcale to niehonorowo. Jak mówi stare przysłowie: Honor, jak papier, gdy raz się splami, już go nie wyczyścisz. Nieogolony co prawda jestem, gęba jak papier ścierny, ale co tam, jechać trzeba. Wezmę tylko papiery od auta i trochę tego, no papieru, bo burczy mi w brzuchu...

– Pa, Pierr – rzekłem z francuska do brata Piotra i ruszyłem w drogę.

Na miejscu nawiązałem łączność z autorkami wystawianych dzieł, Agnieszką Andruszkiewicz i Svitlaną Khadzhynovą. Za pomocą papieru, oczywiście, aby nawiązać do tematu wystawy. Zastanowiło mnie ciekawe spostrzeżenie i wysnułem pewną tezę, która brzmi: Liczba prac przedstawionych na wystawie jest odwrotnie proporcjonalna do wzrostu artystek.

Swieta pokazała, że papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie. Dotyczyło to barwionego w masie papieru czerpanego, wzbogaconego o dodatki, nierzadko krawieckie, jak np w pracy „Wyszywanki mojej mamy”. Bogaty świat dziewczęcych uczuć oraz zainteresowania rybołówstwem dalekomorskim uzewnętrzniły się w cyklu „Latająca ryba”, który wstrząsnął mną swoim freudowskim przesłaniem. Proekologiczna postawa S. Khadzhynovej najpełniej została wyrażona w dyptyku zatytułowanym „Błonie”. Symboliczne umieszczenie ścinków gazetowych (?) na szarej płaszczyźnie łąki sugeruje samotność człowieka zamkniętego w kokonie szarzyzny życia, żeby nie rzec mocniej: błonie, oddzielającej nas od kolorowego świata pragnień i marzeń.

Agnieszka Andruszkiewicz to artystka poszukująca. Kilka prac z papieru czerpanego, w tym znakomita praca „Studium w szkarłacie”, nie wyczerpuje jej energii do pokazania tego, co niewyrażalne. Obok niebiesko-żółta kompozycja, nazwy nie pamiętam, ale wibruje pozytywnymi emocjami. Cudowne papierowe muszle zdradzają biegłość w sztuce origami, przebiegle szumiąc o dalekich morzach, piasku, palmach. (i jeszcze o tym, że muszę zatankować na stacji Shell). Ulotność wrażeń i przeżyć sugerują przestrzenne prace wykonane z bibułki papierosowej, a brak tytoniu wstrząsa do głębi, zwłaszcza w galerii, gdzie nie wolno palić. A obok praca „Dymek” (!). Gryząca ironia.

Poczułem się wyczerpany, pusty jak papier zwinięty w rurkę. Całe szczęście, że na sali znajdowała się pani doktor, a nawet dwie (obie panie posiadają te zaszczytne tytuły), więc na pomoc i pociechę duchową nie czekałem długo. Także poczęstunek był pokrzepiający.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.