Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Zdrożeją opakowania kartonowe

Zdrożeją opakowania kartonowe

Ze względu na drożejące surowce, koszty materiałów eksploatacyjnych i energii, ceny opakowań kartonowych mogą niebawem wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Producenci obawiają się też ewentualnego wstrzymania dostaw prądu czy gazu dla firm produkujących surowce.

„Spodziewamy się opóźnień w realizacji dostaw surowców niezbędnych do produkcji opakowań” – zapowiadają przedstawiciele zarządu firmy Akomex, producenta opakowań m.in. dla branży farmaceutycznej, spożywczej, producentów elektroniki i artykułów higieny osobistej. Sygnalizują, że może nawet dojść do zatrzymania produkcji u niektórych dostawców surowców, czyli kartonu. „Już teraz papiernie z Polski i Europy przygotowują się na różne możliwe scenariusze, wprowadzając m.in. „dodatek energetyczny” w wysokości od 170–500 euro za tonę surowca potrzebnego do produkcji opakowań kartonowych.

„Warunki w naszej branży zmieniają się z tygodnia na tydzień. Producenci papieru z Polski, ale również ci zagraniczni nieustanie wprowadzają kolejne podwyżki na swoje produkty, które wykorzystujemy do produkcji opakowań kartonowych. W głównej mierze to efekt wzrostu cen energii i gazu, które obserwujemy w całej Europie” – tłumaczy Grzegorz Łajca, prezes Akomeksu.

Spółka informuje, że od początku roku intensywnie zwiększała zapasy w magazynach, ale dalej nie jest w stanie się w ten sposób zabezpieczać, bo magazyny są już pełne. „Papiernie skracają nam czas magazynowania surowca, podnoszą opłaty za magazynowanie. Od dawna płacimy za karton cenę z dnia dostawy, a nie cenę użytą przy kalkulacji oferty dla klienta” – dodaje.

Jednak nie tylko dostawcy spółki mają problemy – gwałtownie rosną ceny transportu, farb, palet, a najbardziej energii. „W przyszłym roku za dostawy prądu do naszych zakładów produkcyjnych będziemy płacić więcej o nawet 250%. Tak drastyczne podwyżki niestety muszą wpłynąć również na końcowe ceny naszych produktów. Jeśli sytuacja w najbliższych miesiącach się nie ustabilizuje, ceny opakowań kartonowych mogą kolejny raz wzrosnąć o kilkanaście a nawet o kilkadziesiąt procent” – mówi szef Akomeksu.

Sektor opakowań kartonowych już w ubiegłym roku doświadczył silnych wzrostów cen surowca – kartonu. Zwiększyły się one o ponad 50%, a w przypadku niektórych rodzajów kartonu nawet o 100%. Palety używane w transporcie zdrożały o 170%, folia do pakowania o 60%, lakiery i farby używane w procesie produkcji opakowań kartonowych o 20%, a same pudła tekturowe używane w transporcie o 40%.

Oprac. na podst. portalu biznes.interia.pl

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 21 i 22 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się IV edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.