Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Zmiany w polskich banknotach

Zmiany w polskich banknotach

Pod koniec września NBP zaprezentował nowy wygląd polskich banknotów. Podstawowym celem zmian jest wprowadzenie nowocześniejszych zabezpieczeń. Wszystkie polskie banknoty – w wersji wykorzystywanej od 1995 roku, czyli od denominacji – zaprojektował Andrzej Heidrich.

Zmiany, które przeprowadza NBP, nie będą dotyczyć projektu banknotów, poza jednym szczegółem: przez te kilkanaście lat posługiwaliśmy się pieniędzmi z podpisem prezes Hanny Gronkiewicz-Waltz, na nowych zobaczymy podpis Marka Belki. Leszek Balcerowicz i Sławomir Skrzypek podpisali tylko 4 wzory banknotów kolekcjonerskich.

Odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso (polega na druku dwóch grafik na dwóch stronach zabezpieczanego dokumentu; grafiki oglądane oddzielnie mogą niczego nie znaczyć, dopiero oglądane pod światło, wspólnie tworzą treść, na przykład obraz lub napis) to niektóre ze zmian w wyglądzie banknotów. Ich produkcja trwała od kilku miesięcy w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. By maksymalnie zniwelować ryzyko fałszerstw, szczegóły zmian były do tej pory utajnione.
Prezes NBP Marek Belka zapowiada, że będą wprowadzane do obiegu stopniowo, od kwietnia 2014 roku, w ramach operacji zasilania banków w gotówkę i wymiany zniszczonych banknotów. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym.
Na razie zmiany będą dotyczyć nominałów 10, 20, 50 i 100 złotych. Bank szacuje, że niskie nominały zostaną całkowicie zastąpione w kilkanaście miesięcy. Tyle bowiem czasu przeciętnie „żyje” taki banknot. W obiegu jest około 1,3 miliarda banknotów, średnio 8 na milion jest fałszywych. Rocznie wykrywa się około 10 tys. fałszerstw, głównie produkowanych za pomocą skanera i drukarki. W strefie euro łącznie przechwytuje się około 550 tys. takich banknotów na 14 mld krążących w obiegu.
Banki centralne zmieniają zabezpieczenia średnio co 8 lat. Obecnie tuż przed wielką kampanią stoi Europejski Bank Centralny, który wkrótce wypuści nowy banknot o nominale 5 euro. Podobne działania prowadzi też Norwegia czy Łotwa.
(na podst. P. Macierewicz, http://wyborcza.biz, 24.09.2013)

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.