Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Zużyte etykiety jako surowiec do izolacji budynków

Zużyte etykiety jako surowiec do izolacji budynków

Współpraca firm UPM Raflatac oraz Inosence Polyol i Finnfoam, oparta na wykorzystaniu usługi recyklingu RafCycle, pozwoliła stworzyć rozwiązanie obiegu zamkniętego.

Zużyte odpady z etykiet PET zebrane za pośrednictwem usługi recyklingu UPM Raflatac RafCycle (odpady są odbierane od klientów i użytkowników końcowych) tworzą strumień odpadów, który trudno poddać recyklingowi. Odpady z etykiet samoprzylepnych składają się w ok. 80% z papieru. Firma UPM Raflatac poddaje recyklingowi papierowe materiały podkładowe etykiet, dając im nowe życie i zamykając tym samym obieg. Pozostałe 20% to folia PET z nałożoną cienką warstwą silikonu. Te elementy są trudne do oddzielenia, w związku z czym materiały podkładowe z tworzywa sztucznego PET w przeszłości zwykle poddawano spalaniu. Dzięki współpracy firm odpady te są przetwarzane na surowiec PET przez fińską firmę Inosence Polyol Oy. Następnie firma Finnfoam wykorzystuje je do produkcji izolacji poliizocyjanurowej lub FF-PIR, wykorzystywanych w sektorze budowlanym.

„Produkty jednorazowe lub krótkotrwałe często wytwarza się z odzyskanego tworzywa sztucznego PET. W ramach naszego rozwiązania odzyskany surowiec wtórny ulega przetworzeniu na materiał izolacyjny, czyli produkt trwały, który związuje dwutlenek węgla przez kolejne dziesięciolecia. Nasz łańcuch wartości spełnia surowe wymogi analiz krytycznych, a na dodatek istotnie wpływamy na zrównoważony rozwoj branży etykietowej” – mówi Juha Virmavirta, dyrektor ds. rozwiązań RafCycle w firmie UPM Raflatac. Henri Nieminen, prezes firmy Finnfoam, dodaje: „Rozwiązanie opracowane we współpracy z UPM Raflatac i Inosence Polyol to doskonały przykład potencjału recyklingu chemicznego. Dzięki niemu wiele trudnych do recyklingu materiałów można oddzielić i wykorzystać ponownie. Nowe ekonomiczne i przyjazne środowisku metody recyklingu wpłyną również na zmiany legislacyjne, nasilając konieczność poddawania odpadów recyklingowi oraz ograniczając przypadki ich spalania. To oczywiście bardzo pozytywny efekt końcowy”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma EFI uruchomiła nową usługę, która ułatwia dostawcom usług poligraficznych uzyskanie certyfikatu zgodności Ghent PDF Output Suite 5.0. Wykorzystuje on sprawdzony zestaw testów PDF opracowany przez Ghent WorkGroup (międzynarodową organizację użytkowników i stowarzyszeń zajmujących się sztuką graficzną) i jest przeznaczony dla cyfrowych maszyn drukarskich wykorzystujących serwery druku EFI Fiery Digital Front End (DFE).

Stowarzyszenie FESPA zachęca do wzięcia udziału w trzeciej międzynarodowej ankiecie, której celem jest dostarczenie branży aktualnych informacji na temat trendów panujących w branży oraz rozpoznanie rzeczywistych wyzwań i możliwości, przed którymi stoją drukarze i twórcy oznakowani w czasie po pandemii. Wyniki FESPA Print Census 2023 umożliwią organizacji lepsze wspieranie swoich członków w podejmowaniu świadomych decyzji i długoterminowym rozwoju.

Wraz z końcem czerwca wielu z Państwa rozpoczęło już urlop – niezależnie od stylu planowanego wypoczynku i kierunku podróży życzymy wszystkim udanych wakacji! Tych zaś z Państwa, którzy najbliższy czas spędzą jeszcze za biurkiem, zachęcamy do zapoznania się z planowaną zawartością letniego wydania „Świata DRUKU”, nad którym już pracujemy.
Tradycyjnie w numerze lipcowo-sierpniowym powrócimy do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie powinni znaleźć także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Planujemy też poruszyć tematykę prepressu, zarządzania barwą oraz systemów POS.
Publikacja dostępna będzie w dodatkowej bezpłatnej dystrybucji na naszym stoisku na wrześniowych targach reklamy i druku Festiwal Marketingu (Warszawa, 14–15.09 br.), będzie też obecna na poznańskich targach DREMA (13–16.09.2022 r.). Z tym wydaniem wyruszymy także dalej – do Warszawy, na XVI Konferencję z cyklu „Akademia Zarządzania Barwą”, która odbędzie się 26 października br., i na którą już teraz zapraszamy wszystkich miłośników Color Managementu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.