Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Personalia / Zmarł Andrzej Heidrich – grafik i ilustrator, twórca m.in. polskich banknotów

Zmarł Andrzej Heidrich – grafik i ilustrator, twórca m.in. polskich banknotów

Fot. PAP

W niedzielę 20 października br. w wieku 91 lat zmarł Andrzej Heidrich – uznany grafik i ilustrator, autor projektów polskich banknotów, znaczków, paszportów i dowodów osobistych, odznaczeń, a także okładek i ilustracji książkowych.

Urodzony w 1928 r., z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP w 1954 r. Od 1960 r. współpracował z Narodowym Bankiem Polskim, zaprojektował serię banknotów „Wielcy Polacy”, które są używane do dziś.

Był też autorem wielu projektów znaczków pocztowych, poprawek godła heraldycznego Polski, wprowadzonych do obowiązującego obecnie herbu państwowego, a także insygniów Orderu Krzyża Wojskowego. Przez wiele lat (1949–1990) współpracował ze Spółdzielnią Wydawniczą Czytelnik, projektując dla niej okładki i ilustrując książki – jego prace można znaleźć w książkach m.in. Ryszarda Kapuścińskiego, Jarosława Iwaszkiewicza czy Leszka Kołakowskiego.

Andrzej Heidrich był członkiem Szarych Szeregów, w czasie II wojny światowej uczył się na tajnych kompletach. Jego ojcem był Adolf Heidrich, naczelnik harcerzy ZHP. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w 2014 roku czy Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006).

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Trwają przygotowania do przyszłorocznej, drugiej edycji targów PCI Days 2020, które odbędą się 4 i 5 czerwca 2020 r. w Global EXPO w Warszawie przy ul. Modlińskiej 6D. Jest to jedyna w Polsce impreza targowa skierowana do producentów, dostawców i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej. W gronie wystawców nie zabraknie firm, które mają w swojej ofercie maszyny do produkcji, surowce, opakowania, urządzenia laboratoryjne, urządzenia etykietujące i znakujące, usługi produkcji marki własnej, usługi logistyczne oraz IT.

Prognozując trendy na 2020 r., Xerox ogłosił, że w przyszłym roku królować będzie kolor bezbarwny. Uzasadniając ten wybór, Beatriz Custode, Colour Customisation & Engineering Services w firmie Xerox, powiedział: „Może on wzmocnić kolor, rozjaśnić go, czasami może sprawić, że kolor będzie bardziej nasycony”. Technologia druku Xerox – taka jak iGen 5 Press, Iridesse Production Press i nowy PrimeLink C9065/C9070 – pozwala twórcom używać przezroczystego toneru w swoich projektach równie łatwo, jak w przypadku innych kolorów.

Rozpoczęła się rejestracja zwiedzających na 16. edycję Międzynarodowych Targów Reklamy i Druku RemaDays Warsaw 2020 (12–14 lutego 2020 r.). Organizator wydarzenia zachęca do skorzystania ze strony internetowej, gdzie już uruchomiony został formularz rejestracji zaproszeń. Jak to działa?

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu