Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Personalia / Zmarł Bolesław Szmidt

Zmarł Bolesław Szmidt

W dniu 5 listopada 2020 r. zmarł jeden z nestorów gdańskiej poligrafii, członek Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga – Bolesław Szmidt, wieloletni dyrektor Zakładów Graficznych w Gdańsku.

Tak Zmarłego żegnają byli współpracownicy:

„Będziemy Go pamiętać jako Towarzysza Sztuki Drukarskiej, mecenasa kultury i współorganizatora szkolenia młodych kadr. Człowieka wielkiego serca i bezinteresowności w pomocy innym. Wniósł On wielki wkład w rozwój i modernizację wybrzeżowej poligrafii, nawiązując do najlepszych wzorów gdańskiego drukarstwa. Dla wielu z nas był szefem i partnerem, który cieszył się naszym niekłamanym szacunkiem i podziwem.

Swą przygodę z drukarstwem rozpoczął w 1963 r., jako młody absolwent Ekonomii studiowanej na WSE w Sopocie, zostawszy szefem Gdańskich Zakładów Graficznych (przemianowanych potem na Zakłady Graficzne w Gdańsku). W swej pracy przywiązywał duża wagę do wdrażania nowych technologii i permanentnej modernizacji zarządzanego przedsiębiorstwa, czego ukoronowaniem była budowa zakładu w Gdańsku przy ulicy Trzy Lipy, oficjalnie otwartego w 1983 r., który w ówczesnych czasach był największą drukarnią dziełową w Polsce. Inicjował i wspierał rozwój szkolnictwa zawodowego – zarówno szkół zasadniczych, jak i techników zawodowych.Jego umiłowanie kunsztu drukarskiego i edytorskiego owocowało współpracą z najważniejszymi i najbardziej wymagającymi edytorami polskimi, jak Ossolineum, Czytelnik, PIW, Nasza Księgarnia, Iskry i wielu innych. Wysoki poziom wykonywanych produktów poligraficznych doceniano, przyznając nagrody krajowe i zagraniczne.

Bolesław Szmidt pielęgnował pamięć o gdańskich drukarzach, tak pierwszych – z końca XV wieku, jak Baumgart czy Rhode, jak i polskich z przełomu XIX i XX w. – jak Bernard Milski czy Józef Czyżewski. O uznaniu Jego pracy świadczą liczne odznaczenia państwowe (z najwyższym – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski), resortowe („Zasłużony Drukarz”) i samorządowe (jak „Za zasługi dla Gdańska”), jak też przyjęcie Go w poczet członków Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.
Jego rola rozwoju gdańskiej poligrafii pozostanie w naszej pamięci i uzupełni panteon najznamienitszych drukarzy, jak Straube, Elyan, Haller czy Półtawski, Gronowski i wielu innych”.

  • Obecnie 3,5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 3.666667/5 (3 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Drukarnia Faber Print z Grodziska Mazowieckiego k. Warszawy jako pierwsza w Polsce zainstalowała nową maszynę cyfrową Versafire EP firmy Heidelberg. Uruchomienie systemu miało miejsce w grudniu ub.r., i do tej pory udało się wykonać już na niej szereg prac, które wcześniej trafiałyby na maszynę offsetową lub do podwykonawcy.

Arctic Paper oddaje do użytku rozbudowaną elektrownię wodną w papierni w Munkedal. Inwestycja o wartości 100 mln koron szwedzkich (ok. 45 mln zł) zwiększa moc z 2 do 6 MW, co w połączeniu z planowaną ciepłownią na biomasę pozwoli, aby dzięki własnej energii zaspokoić do 80% potrzeb energetycznych papierni w Munkedal.

Podczas wspólnego webinarium, zorganizowanego 17 lutego br., firmy Mark Andy i Domino oficjalnie poinformowały o wprowadzeniu na rynek nowej, cyfrowej maszyny wąskowstęgowej – Digital Series iQ, bazującej na doświadczeniach obu producentów. Urządzenie dołączyło do coraz szerszego portfolio hybrydowych maszyn cyfrowych Mark Andy, a jego „sercem” jest nowy moduł inkjetowy stworzony przez Domino – V1610i UV.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.