Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Personalia / Zmarł Bolesław Szmidt

Zmarł Bolesław Szmidt

W dniu 5 listopada 2020 r. zmarł jeden z nestorów gdańskiej poligrafii, członek Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga – Bolesław Szmidt, wieloletni dyrektor Zakładów Graficznych w Gdańsku.

Tak Zmarłego żegnają byli współpracownicy:

„Będziemy Go pamiętać jako Towarzysza Sztuki Drukarskiej, mecenasa kultury i współorganizatora szkolenia młodych kadr. Człowieka wielkiego serca i bezinteresowności w pomocy innym. Wniósł On wielki wkład w rozwój i modernizację wybrzeżowej poligrafii, nawiązując do najlepszych wzorów gdańskiego drukarstwa. Dla wielu z nas był szefem i partnerem, który cieszył się naszym niekłamanym szacunkiem i podziwem.

Swą przygodę z drukarstwem rozpoczął w 1963 r., jako młody absolwent Ekonomii studiowanej na WSE w Sopocie, zostawszy szefem Gdańskich Zakładów Graficznych (przemianowanych potem na Zakłady Graficzne w Gdańsku). W swej pracy przywiązywał duża wagę do wdrażania nowych technologii i permanentnej modernizacji zarządzanego przedsiębiorstwa, czego ukoronowaniem była budowa zakładu w Gdańsku przy ulicy Trzy Lipy, oficjalnie otwartego w 1983 r., który w ówczesnych czasach był największą drukarnią dziełową w Polsce. Inicjował i wspierał rozwój szkolnictwa zawodowego – zarówno szkół zasadniczych, jak i techników zawodowych.Jego umiłowanie kunsztu drukarskiego i edytorskiego owocowało współpracą z najważniejszymi i najbardziej wymagającymi edytorami polskimi, jak Ossolineum, Czytelnik, PIW, Nasza Księgarnia, Iskry i wielu innych. Wysoki poziom wykonywanych produktów poligraficznych doceniano, przyznając nagrody krajowe i zagraniczne.

Bolesław Szmidt pielęgnował pamięć o gdańskich drukarzach, tak pierwszych – z końca XV wieku, jak Baumgart czy Rhode, jak i polskich z przełomu XIX i XX w. – jak Bernard Milski czy Józef Czyżewski. O uznaniu Jego pracy świadczą liczne odznaczenia państwowe (z najwyższym – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski), resortowe („Zasłużony Drukarz”) i samorządowe (jak „Za zasługi dla Gdańska”), jak też przyjęcie Go w poczet członków Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.
Jego rola rozwoju gdańskiej poligrafii pozostanie w naszej pamięci i uzupełni panteon najznamienitszych drukarzy, jak Straube, Elyan, Haller czy Półtawski, Gronowski i wielu innych”.

  • Obecnie 3,5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 3.666667/5 (3 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Intensywnie pracujemy nad ostatnim tegorocznym wydaniem „Świata DRUKU”. Będzie jak zwykle wyjątkowe i trafi do rąk naszych Czytelników tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Wśród tematów przewodnich grudniowego wydania znajdą się: materiały poligraficzne, komunikacja wizualna, druk cyfrowy wielkoformatowy, druk na tekstyliach, upominki reklamowe i dekoracje okolicznościowe, ekologiczne rozwiązania w poligrafii, nauka i szkolnictwo poligraficzne. W numerze także sekcja „Etykiety samoprzylepne”, a w niej relacja z Pre-Kongresu „Etykiety samoprzylepne” 2020 Online.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za współpracę w tym niewątpliwie trudnym i wymagającym roku oraz zachęcamy do udziału w świątecznym wydaniu i – tradycyjnie – do złożenia życzeń Państwa klientom w wybranej formie. Oprócz standardowych reklam i udziału w najobszerniejszym w roku zestawieniu dostawców materiałów poligraficznych oferujemy Państwu wspólne dekorowanie choinki – jak zwykle na czwartej okładce świątecznego wydania pojawi się bożonarodzeniowe drzewko pełne bombek z logotypami firm branży poligraficznej. Jest to produkt łączący tradycyjną drukowaną reklamę wraz z komunikacją internetową – choinka do końca stycznia będzie opublikowana w formie banneru na stronie: www.swiatdruku.eu.

Już 10 grudnia br. w godz. 9–17, za pośrednictwem platformy Click Meeting odbędzie się organizowane co roku przez wydawnictwo Polski Drukarz w ramach Akademii Wiedzy szkolenie „Poligrafia w marketingu”. Poprowadzi je doświadczony trener, nauczyciel, naukowiec i konsultant – dr inż. Jacek Hamerliński.
Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników działów marketingu różnych branż i agencji reklamowych oraz wszystkich rozpoczynających swoją przygodę z poligrafią. Jego cel to zapoznanie uczestników z praktycznymi i teoretycznymi zagadnieniami dotyczącymi przygotowania projektu, druku, uszlachetniania i introligatorni, a także uświadomienie możliwości i ograniczeń poszczególnych technik drukarskich w celu obniżenia kosztów, oszczędności czasu oraz wypracowania precyzyjnych i skutecznych sposobów komunikacji między działem marketingu, agencją reklamową i drukarnią. W trakcie szkolenia zapewniamy możliwość zadawania pytań trenerowi, który postara się rozwiać wszelkie Państwa wątpliwości, aby obcowanie ze sztuką poligrafii stało się łatwe i przyjemne.
Szczegółowy program znajdą Państwo TUTAJ. Na stronie www.akademia-wiedzy.eu dostępne są również regulamin i warunki udziału w szkoleniu oraz formularz zgłoszeniowy.
Serdecznie zapraszamy!

W dniach 26 października – 12 listopada br. odbyło się wydarzenie online o nazwie Printing United Digital Experience, skierowane do wszystkich segmentów branży poligraficznej z całego świata i poruszające tematy dotyczące m.in. technologii, materiałów eksploatacyjnych, edukacji, oprogramowania czy usług. Organizator tego globalnego wydarzenia – Printing United Alliance – podał, że ogółem wzięło w nim udział ponad 8,2 tys. zarejestrowanych osób z 5,7 tys. firm i 108 krajów (odnotowano ponad 100 tys. odsłon platformy internetowej i obejrzano ponad 7,5 godzin nagrań; liczba ta stale rośnie, ponieważ do końca stycznia 2021 r. można bezpłatnie się rejestrować i korzystać z zasobów platformy).

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.