Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie

Technologie

Informacje na temat najnowszych technologii zastosowanych (lub jeszcze nie) w urządzeniach i rozwiązaniach produkcyjnych, informacje na temat: badań i projektów naukowych, nowych produktów – maszyn, urządzeń, materiałów, systemów, programów.

Drukarnia Poligrafia w nowej siedzibie z nowym systemem CTP

Podwarszawska drukarnia Poligrafia Kłyszewski Justyn i Połosak Andrzej Sp.j. w nowo wybudowanej hali produkcyjnej zainstalowała system CTP firmy Kodak, z rozwiązań której od lat korzystała już w swoim pierwszym zakładzie. Tym razem wybór padł na model Trendsetter Q 800 F Speed z automatycznym podawaniem płyt oraz system workflow Kodak Prinergy wraz z oprogramowaniem do impozycji Preps. Firma w nowym zakładzie korzysta także z bezprocesowych płyt Sonora X, co nadało inwestycji dodatkowo pozytywny wymiar środowiskowy. Dostawcą wyżej wymienionych rozwiązań była firma Avargraf.

Podwójna inspekcja wstęgi

EyeC nawiązała współpracę z niemiecką firmą Erhardt+Leimer i wprowadziła do swojej oferty kamery Smartscan, zapewniające – jak podaje producent – 200-proc. inspekcję wizyjną. Oparta na nich technologia przeznaczona jest dla branży fleksograficznej i polega na podwójnej inspekcji wstęgi, jednak przy użyciu jednej kamery. Obraz jest rejestrowany przy użyciu dwóch różnych metod oświetlenia, przy pełnej prędkości maszyny, a następnie poddawany ocenie. Podwójna rejestracja obrazu pozwala wykryć wady materiału lub błędy druku, które nie są widoczne przy wykorzystaniu klasycznego oświetlenia z góry, jak to ma miejsce w inspekcji 100-proc.

Austriacy usprawnili procesy produkcyjne

Grupa Klampfer z siedzibą w St. Ruprecht k. Grazu jest jednym z pierwszych klientów, którzy zawarli kompleksową umowę subskrypcyjną z Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg). Po ponad roku (podpisanie miało miejsce w kwietniu 2018 r.) drukarnia pozytywnie ocenia ten krok. W ramach pięcioletniej umowy Heidelberg zainstalował maszyny Speedmaster XL 106 oraz Speedmaster SX 52, a także całe powiązane oprogramowanie. Firma dostarcza też wszystkie materiały eksploatacyjne i usługi (także dla maszyny Speedmaster XL 106-8P, która została dostarczona w 2016 r.).

Personalizacja na żądanie jeszcze prostsza

Roland DG wprowadził do swojego portfolio pakiet oprogramowania do projektowania i zarządzania drukiem, przeznaczony do personalizacji w punkcie usługowym, o nazwie cotodesign. Dzięki niemu sprzedawcy detaliczni mogą oferować swoim klientom możliwość personalizacji szerokiej gamy produktów.

Niemcy zwiększają potencjał z maszyną Mark Andy

Drukarnia etykietowa Mehner & Rust Etiketten (MRE), z siedzibą w Lichtentanne w Saksonii, zainstalowała maszynę LED-UV Mark Andy serii P5 o szerokości wstęgi 330 mm, wyposażona w osiem zespołów drukujących, Pro-LED UV i trzy stacje matryc. Jak podają przedstawiciele MRE, nowa inwestycja jest tak wydajna, że zastąpiła trzy starsze maszyny, zwiększyła moc produkcyjną i pozwoliła obniżyć koszty energii elektrycznej o połowę.

Szybka wymiana tworzywowej listwy raklowej

Firma Tresu, dostawca systemów komorowych, we współpracy z Flexo Concepts, producentem tworzywowych listew raklowych, opracowali rozwiązanie dla bezpiecznej wymiany listwy raklowej w komorze w zaledwie minutę. Rozwiązanie to wykorzystuje komorę raklową z systemem zaciskowym z serii XL oraz przystosowaną do niej plastikową listwę raklową Flexo Concepts TruPoint. Zestaw ten może być zamontowany na dowolnym fleksograficznym zespole drukowym. Rozwiązanie to jest dostępne w portfolio firmy Graw sp. z o.o.

Głębia i tekstura w płaskich grafikach

Drytac, producent materiałów samoprzylepnych dla rynków druku wielkoformatowego i oznakowania, dodał do swojej gamy materiałów samoprzylepnych ReTac Textures opcję Woodgrain i ogłosił, że jest ona dostępna na całym świecie. Zaprojektowana w celu dodania głębi i tekstury płaskiej grafice polimerowa folia PVC ma matowe wykończenie imitujące drewno i jest wolna od ftalanów.

Amcor z kolejną Optimą

Producent opakowań, firma Amcor, doposażył swój zakład w Meksyku, instalując w czerwcu 2019 r. ośmiokolorową maszynę fleksograficzną Optima 2 820-8 EG. Jest to już czwarte rozwiązanie marki SOMA w tej lokalizacji.

Opakowania wykonane z trzciny cukrowej

Producent opakowań, firma Tetra Pak, poinformował o wprowadzeniu do swojej oferty kartonów wykonanych przy wykorzystaniu polimerów roślinnych wytwarzanych z trzciny cukrowej. Dostawcą polimerów jest firma Braskem, której cała produkcja wraz z łańcuchem dostaw uzyskała certyfikację Bonsucro, potwierdzającą zgodność ze standardami działań odpowiedzialnych środowiskowo i społecznie.

Nowe urządzenia do druku termotransferowego

Brother wprowadza na rynek nową serię drukarek termotransferowych TD-4T. Jak podaje producent, urządzenia te – modele TD-4420TN oraz TD-4520TN – oferują szybkie drukowanie etykiet długotrwale odpornych na czynniki zewnętrzne, w tym ścieranie czy substancje chemiczne. Wydrukowane etykiety charakteryzują się również wysoką tolerancją na czynniki atmosferyczne, takie jak różnice temperatur i wilgoć.

Z ostatniej chwili

Instytut Pantone, funkcjonujący w obrębie firmy Pantone, tradycyjnie ogłosił kolor, który będzie dominował w przyszłym roku w wielu branżach – w tym w modzie, wyposażeniu wnętrz i wzornictwie przemysłowym. Tym razem wybrano kolor numer 19-4052, noszący nazwę Classic Blue. Ponieważ jest on harmonijny i stonowany, elegancki w swej prostocie, a zarazem relaksujący i uspokajający – wszystkie te jego cechy według specjalistów mają być odpowiedzią na naszą potrzebę spokoju i ukojenia.

Polska Izba Artykułów Promocyjnych nieustannie podejmuje próby zmiany przepisów hamujących rozwój branży, o czym pisaliśmy już na łamach „Świata DRUKU”. Duże wsparcie w tej sprawie okazała także Krajowa Izba Gospodarcza, z którą PIAP od lat współpracuje. Andrzej Arendarski, prezes KIG, wystosował list do Ministra Finansów Jerzego Kwiecińskiego, w którym zarekomendował podniesienie limitów na nieodpłatne przekazywanie przez firmy upominków osobom trzecim do 200 zł, oraz ocenił skutki tej zmiany dla finansów publicznych. PIAP nadal prosi o podpisanie petycji w tej sprawie. Ponadto Izba próbuje zawalczyć o inne rozwiązanie kwestii limitów – zniesienie obowiązku ewidencji, który dla klientów jest dosyć uciążliwy. To próba podejścia do tematu od zupełnie innej strony. W tym celu Izba nawiązała współpracę z kancelarią, która przygotuje analizę sytuacji i zaproponuje scenariusz działań.

Firma Ricoh poinformowała, że podczas najbliższych targów drupa, które odbędą się w Düsseldorfie w dniach 16–26 czerwca 2020 r., zaprezentuje najszerszą i najbardziej wszechstronną ofertę swoich rozwiązań w historii udziału firmy w tym wydarzeniu. Ekspozycja zajmie powierzchnię 1,8 tys. m².

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu