Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / AMK Group rozwija produkcję wysoko przetworzonych opakowań

AMK Group rozwija produkcję wysoko przetworzonych opakowań

Od lewej: Jakub Frąckiewicz (AMK Group) i Jarosław Suchodolski (Agfa)

W drukarni AMK Group, która w coraz większym stopniu specjalizuje się w opakowaniach (m.in. zabezpieczonych, realizowanych w ramach wdrażanego projektu unijnego), cyfrowa przygotowalnia od wielu lat bazuje na rozwiązaniach firmy Agfa. W ostatnim czasie jej system CtP został wzbogacony o moduł do produkcji opakowań – Packaging Pack. Obecnie to rozwiązanie software’owe jest użytkowane przez AMK Group na zasadach subskrypcji.

„Sukces w produkcji opakowań, zwłaszcza wysoko przetworzonych, uwzględniających zaawansowane uszlachetnienia czy specjalne zabezpieczenia, zależy od wielu czynników, takich jak technologiczny know-how, znajomość rynków docelowych, klientów i ich potrzeb i wykwalifikowana kadra drukarni – mówi Konrad Kondraciuk, współwłaściciel AMK Group. – Istotne są też narzędzia wykorzystywane w procesie wytwórczym. W kontekście procesów poprzedzających drukowanie należy wskazać dwa ściśle ze sobą związane obszary. Pierwszym jest etap przygotowania i przetwarzania plików produkcyjnych, otrzymywanych od klientów. Drugim jest proces przygotowania form drukowych. W obu tych obszarach naszym strategicznym partnerem od wielu lat pozostaje Agfa. Cenimy sobie bardzo zarówno jej rozwiązania z zakresu CtP i DTP, jak również zapewniane nam bieżące wsparcie techniczno-serwisowe. Ten drugi aspekt jest dla nas kluczowy w kontekście bezpieczeństwa produkcji, realizowanej na etapie prepress. Stąd też, rozważając wdrożenie specjalistycznego modułu przeznaczonego do produkcji opakowań, zdecydowaliśmy się na rozwiązanie Packaging Pack firmy Agfa”.

Moduł ten rozszerza funkcjonalność systemu Apogee Prepress o opcje typowo opakowaniowe, a jako samodzielny produkt jest dostępny pod marką Amfortis. Packaging Pack stanowi jeden z kluczowych elementów pakietu Apogee.

Marka Agfa jest obecna w AMK Group od początku działalności drukarni, tj. od 2006 r. W 2014 r. w zakładzie wdrożono system Apogee Manage 8.0. Niemal rok później w ramach gruntownej modernizacji działu przygotowalni zaimplementowano liniię CtP firmy Agfa, składającą się z naświetlarki Avalon N8-20Sc, spiętej specjalnym mostem (typu L-bridge, umożliwiającym zmianę kierunku transportu płyt) z wywoływarką Elantrix 95SX i urządzeniem do automatycznego wykładania gotowych form drukowych – Elantrix Stacker 95Ex. Agfa jest też dostawcą materiałów eksploatacyjnych stosowanych w produkcji form drukowych – obecnie są to termoczułe płyty dwuwarstwowe Energy Elite Pro. Całością steruje system Apogee Prepress Manage v12, który – na bazie tzw. Workflow Care Contract – jest na bieżąco aktualizowany.

„Dzięki temu posiadamy wszystkie najnowsze moduły i ich update’y, a dostawca jest odpowiedzialny za upgrade systemu z chwilą pojawienia się jego kolejnej wersji – mówi Jakub Frąckiewicz, kierujący działem prepress w AMK Group. – To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż uwalnia nas od samodzielnej aktualizacji oprogramowania”.

AMK Group rozpoczynała swoją działalność od typowej produkcji reklamowej. Z czasem w jej ofercie zaczęły pojawiać się coraz bardziej zaawansowane, wysublimowane rozwiązania, w tym wysoko przetworzone, bogato uszlachetnione opakowania (m.in. hybrydowo-strukturalne). Obecnie firma wdraża – bazujący w części na środkach unijnych – projekt związany ze wprowadzeniem specjalnych zabezpieczeń w wydrukach, chroniących je przed podrabianiem. „Ta nowa, opracowana przez nas technologia, będzie w dużej mierze dotyczyła właśnie produkcji opakowań. Jej wdrożenie będzie istotne zwłaszcza dla współpracujących z nami właścicieli światowych, ekskluzywnych marek, którzy szczególnie odczuwają problem związany z podróbkami – mówi Konrad Kondraciuk. – Po jej wdrożeniu udział opakowań w naszym asortymencie jeszcze wzrośnie. Przy ich produkcji zaś etap projektowania, a także przygotowania plików do druku, jest niezwykle istotny. System Apogee Prepress znakomicie sprawdzał się także przy zleceniach związanych z opakowaniami. Uznaliśmy jednak, że w kontekście dalszej rozbudowy tej części naszej działalności niezbędne staje się specjalistyczne oprogramowanie. Rozważaliśmy oferty dwóch dostawców i finalnie zdecydowaliśmy się moduł Packaging Pack firmy Agfa. Głównymi kryteriami wyboru były profesjonalizm i zaangażowanie osób odpowiedzialnych ze strony dostawcy za wdrożenie i wsparcie techniczne całej przygotowalni (także od strony software’owej) oraz wysoka jakość samych rozwiązań”.

„Podobnie jak wcześniej systemu Apogee Prepress używaliśmy m.in. do zleceń opakowaniowych, tak obecnie funkcje dostępne w ramach Packaging Pack wykorzystujemy również do prac komercyjnych – mówi Jakub Frąckiewicz. – Zwłaszcza tu, gdzie możemy zastosować funkcję TrueShape Nesting, czyli tzw. zagnieżdżania prac na jednym arkuszu w możliwie najbardziej optymalny sposób, z uwzględnieniem ich kształtu, bez konieczności posiadania pliku CAD wykrojnika. Tak stworzony układ linii pomocniczych (wskazujących cięcie czy bigowanie) może zostać następnie wyeksportowany w celu stworzenia fizycznego wykrojnika”.

„Packaging Pack bazuje na plikach CF2 lub DXF, zawierających projekt wykrojnika – dodaje Jarosław Suchodolski. – Z kolei specjalny interfejs – tzw. Edytor Makiet – pozwala tworzyć arkusz z uwzględnieniem obsługi zachodzenia spadów, numeracji gniazd, dodawania zbieraczy farb itd.”. „Inną kluczową zaletą Packaging Pack jest możliwość pracy na plikach zamkniętych bez ingerowania w ich zawartość – kontynuuje Jakub Frąckiewicz. – To daje nam pewność, że żaden parametr zadany przez zleceniodawcę nie ulegnie zmianie”.

Drukarnia AMK zdecydowała się na wdrożenie modułu Packaging Pack przed realizacją projektu związanego z produkcją typu security printing. Dzięki temu, po uruchomieniu właśnie instalowanej, nowej maszyny offsetowej pracującej w technologii hybrydowej, oraz planowanemu na drugą połowę roku zakupowi nowej kaszerówki, zakład będzie bardzo dobrze przygotowany do tego etapu działalności.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas zbliżających się targów Festiwal Marketingu (Warszawa, Hala Expo XXI, 14–15 września 2022 r.) firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje bogaty wybór maszyn ze swojego portfolio. Promowane rozwiązania są przeznaczone do różnorodnych zastosowań – m.in. do zadruku tkanin w technologii DTF, grafik wielkoformatowych, gadżetów. Co jeszcze zobaczymy na stoisku Atrium?

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) ogłosiła, że nowy ślad CO2 dla tektury falistej wynosi 491 kg CO2e/t, wykazując znaczną poprawę w porównaniu z 531 kg CO2e/t w ocenie z roku 2018. Wynik ten odzwierciedla ciągłe wysiłki podejmowane przez europejską branżę tektury falistej i dostawców papieru w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Grafmasz wprowadził do oferty kolejny model plotera tnącego marki Sinajet – 0912 MT. To zautomatyzowane urządzenie wyposażone w multigłowicę z różnymi narzędziami tnącymi oraz trzema narzędziami bigującymi z serwomechanizmem obsługuje arkusze o wymiarach 1220 × 900 mm i grubości nawet do 20 mm.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.