Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Antybakteryjny lakier wodny dla branży poligraficznej

Antybakteryjny lakier wodny dla branży poligraficznej

Krzysztof Rajkowski (z lewej) i Grzegorz Sobczyński z firmy Printline

Firma Printline, polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej, wprowadziła do swojej oferty lakier o nazwie Varcotec Lock 3. Jest to pierwszy – jak podkreśla dostawca – tego typu produkt wykazujący właściwości antybakteryjne, przeznaczony dla branży poligraficznej. Producentem lakieru jest niemiecka firma Varcotec, która jego recepturę stworzyła we współpracy z jedną z klinik medycznych.

Jak mówi Grzegorz Sobczyński, współwłaściciel (obok Krzysztofa Rajkowskiego i Wojciecha Wolskiego) firmy Printline, „największą zaletą Varcotec Lock 3 jest skuteczne oddziaływanie antybakteryjne w kontekście różnych druków przechodzących przez wiele rąk. Wyobraźmy sobie, jak zanieczyszczone mogą być produkty poligraficzne wielokrotnego użytku: karty menu, magazyny pokładowe linii lotniczych, książki dziecięce dostępne w przedszkolach i innych instytucjach, opakowania spożywcze i farmaceutyczne czy banknoty. Chłonne podłoża, z jakich są one wykonane – papier czy karton, to prawdziwy raj dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Lock 3 to odpowiedź na wynikające z tego problemy i zagrożenia. Jak pokazały badania, jego zastosowanie skutecznie (bo aż w 99,5 proc.) eliminuje bakterie z wydruków oraz ryzyko pojawienia się kolejnych drobnoustrojów czy wirusów. Tym samym zapobiega on ich przenoszeniu się i rozprzestrzenianiu”.

„Jest to lakier wodny, który może być aplikowany w zespole lakierującym, w jaki wyposażona jest maszyna drukująca (na takiej samej zasadzie jak lakier dyspersyjny), bądź też w odpowiednim urządzeniu uszlachetniającym – lakierówce czy systemie wielofunkcyjnym wyposażonym w tego rodzaju moduł. Nie ma zatem żadnych ograniczeń technologicznych w kontekście jego powszechnego wdrożenia” – dodaje Krzysztof Rajkowski.

Jak podaje producent, proces sterylizacji wydruków uzyskiwany przy zastosowaniu Varcotec Lock 3 odbywa się na zasadzie fotokatalizy, czyli współdziałania światła (dziennego lub sztucznego) i aktywowanego przez nie tlenu, który niszczy bakterie, wirusy i grzyby. „Warto podkreślić trwałość powłoki generowanej przy jego aplikowaniu i powstałą dzięki temu ochronę przed drobnoustrojami – mówi Grzegorz Sobczyński. – Co więcej, cały proces fotokatalizy jest nietoksyczny i neutralny dla kolorów. Nie ma więc ryzyka, że barwy wydruków pokrytych lakierem Lock 3 stracą na intensywności. To bardzo istotne, gdyż mówimy również o produktach z założenia mających przyciągać wzrok i uwagę konsumenta, np. kolorowych magazynach czy opakowaniach”.
Po fazie testowej, lakier został z sukcesem wdrożony w kilku europejskich zakładach poligraficznych. „Z informacji uzyskanych od firmy Varcotec wynika, że we wszystkich przypadkach lakier zachowuje się znakomicie, co świadczy o jego uniwersalności” – podsumowuje Krzysztof Rajkowski.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Trwają przygotowania do przyszłorocznej, drugiej edycji targów PCI Days 2020, które odbędą się 4 i 5 czerwca 2020 r. w Global EXPO w Warszawie przy ul. Modlińskiej 6D. Jest to jedyna w Polsce impreza targowa skierowana do producentów, dostawców i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej. W gronie wystawców nie zabraknie firm, które mają w swojej ofercie maszyny do produkcji, surowce, opakowania, urządzenia laboratoryjne, urządzenia etykietujące i znakujące, usługi produkcji marki własnej, usługi logistyczne oraz IT.

Prognozując trendy na 2020 r., Xerox ogłosił, że w przyszłym roku królować będzie kolor bezbarwny. Uzasadniając ten wybór, Beatriz Custode, Colour Customisation & Engineering Services w firmie Xerox, powiedział: „Może on wzmocnić kolor, rozjaśnić go, czasami może sprawić, że kolor będzie bardziej nasycony”. Technologia druku Xerox – taka jak iGen 5 Press, Iridesse Production Press i nowy PrimeLink C9065/C9070 – pozwala twórcom używać przezroczystego toneru w swoich projektach równie łatwo, jak w przypadku innych kolorów.

Rozpoczęła się rejestracja zwiedzających na 16. edycję Międzynarodowych Targów Reklamy i Druku RemaDays Warsaw 2020 (12–14 lutego 2020 r.). Organizator wydarzenia zachęca do skorzystania ze strony internetowej, gdzie już uruchomiony został formularz rejestracji zaproszeń. Jak to działa?

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu