Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Armapak inwestuje w kolejne rozwiązanie marki BOBST

Armapak inwestuje w kolejne rozwiązanie marki BOBST

4-kolorowa wycinarka rotacyjna BOBST DRO 1628 w Armapak

Drukarnia Armapak z Łomży, specjalizująca się w produkcji opakowań z tektury falistej, w maju br. rozpocznie budowę nowej hali produkcyjnej, w planach na najbliższą przyszłość jest także zakup kolejnego rozwiązania marki BOBST – linii FFG 924 do wytwarzania (drukowania i klejenia w linii) pudełek klapowych i fasonowych. Dołączy ona do innych maszyn tego producenta – dwóch sztanc płaskich Visioncut i 4-kolorowej wycinarki rotacyjnej ze stackerem i czterema sekcjami suszącymi Bobst DRO 1628.

Armapak powstał w 2009 r. w Łomży. Jak wspominają jego współzałożyciele – Marcin Truszkowski i Arkadiusz Nitkowski – na początku firma zajmowała się pakowaniem ryb wędzonych, sprzedawanych w Polsce i w Europie, a za park maszynowy służyła prymitywna sztanca rolowa. Ponieważ w pobliżu miasta znajdują się trzy duże mleczarnie (Mlekovita, Mlekpol i Piątnica), udało się pozyskać od nich zlecenia, i do dziś to do nich trafia większość opakowań firmy. Po zakupie pierwszej 1-kolorowej maszyny fleksograficznej Armapak w zdobył w 2015 r. o unijne dofinansowanie i kupił sztancę BOBST Visioncut oraz trzy maszyny od innych dostawców: składarko-sklejarkę, ploter tnący i cyfrowy ploter drukujący. Chwilę po tym w zakładzie stanęła kolejna maszyna BOBST – DRO 1628, 4-kolorowa wycinarka rotacyjna ze stackerem i czterema sekcjami suszącymi. Był to początek wzrostu wydajności i jakości – dziś producent, dzięki posiadanemu parkowi maszynowemu opartemu na maszynach BOBST, odpowiada na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów z branż mleczarskiej, elektronicznej, spożywczej i automotive. Zaawansowane technologie pozwalają firmie terminowo realizować wszystkie zlecenia – średnio 40 mln małych i średnich pudełek rocznie, przy nakładach na poziomie 5–25 tys. szt.

Jak podkreśla Arkadiusz Nitkowski, decyzja młodej firmy o inwestycji w rozwiązania z górnej półki mogła wydawać się ryzykowna, jednak dla właścicieli Armapaku stanowiła naturalną konsekwencję ambitnych planów rozwoju: „W biznes inwestowaliśmy każdą złotówkę. Na konkurencyjnym rynku musisz się wyróżnić, żeby przetrwać. Dla nas tym wyróżnikiem okazały się maszyny, którymi mogą pochwalić się raczej wielcy koncernowi gracze, a nie prywatne firmy z sektora MŚP. Istotne znaczenie miał też fakt, że producent posiada swój lokalny oddział w Łodzi, który zapewnia serwis i wsparcie polskich techników, dostępnych na każde wezwanie. Zanim zdecydowaliśmy się na zakup wycinarki DRO, odwiedziliśmy kilka drukarń w Szwajcarii, we Włoszech i w Polsce, aby się upewnić, że urządzenie poradzi sobie z drukiem na tekturze powlekanej. Okazało się, że ma wielkie możliwości, a do tego, choć jest pokaźnych rozmiarów, wymaga obsługi zaledwie dwóch operatorów”.

Arkadiusz Nitkowski przy maszynie BOBST Visioncut

 

Armapak zatrudnia obecnie 50 osób firma i zajmuje trzy osobne hale, w których na łącznej powierzchni 4,5 tys. m2 mieszczą się pomieszczenia produkcyjne, magazynowe i biurowe; maszyny produkcyjne są również rozdzielone, co utrudnia czasami realizację cyklu produkcyjnego. Jednak to się wkrótce zmieni, bo już w maju rozpocznie się budowa nowej hali o powierzchni 4 tys. m2, która pomieści nie tylko maszyny, ale również skład polimerów, wykrojników, kuchnię farbową oraz magazyn wysokiego składowania (ten ostatni pozwoli zakładowi zwiększyć udział opakowań z fali B w ofercie ; obecnie 95% produkcji to mikrofala). W nowej hali będzie pracować także zapewne linia Bobst FFG 924, której zakup Armapak chce zakupić dzięki unijnemu dofinansowaniu. „W dalszych planach mamy jeszcze dokupienie dwóch dodatkowych zespołów drukujących do DRO 1628, dzięki czemu moglibyśmy realizować bardziej skomplikowane kolorystycznie prace wraz z lakierowaniem, bez potrzeby przepuszczania tektury po raz drugi przez drukarkę. Planujemy również dokupić kilka hektarów ziemi w pobliżu miasta pod halę z własną tekturnicą, by uniezależnić się od dostawców” – zdradza Arkadiusz Nitkowski, i dodaje: „Nie mamy wątpliwości, że sukces firmy jest w dużej mierze efektem trafnych wyborów inwestycyjnych. Klient oczekuje dzisiaj nie tylko dokładności, ale i wysokiego tempa realizacji zleceń. Dzięki maszynom BOBST jesteśmy w stanie zamknąć cały proces produkcyjny nawet w cztery dni, i to przy dwuzmianowym trybie pracyprzez pięć dni w tygodniu (dostawy realizujemy elastycznie, w trybie ciągłym”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.