Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Bałkańska drukarnia z niemiecką technologią

Bałkańska drukarnia z niemiecką technologią

W kilkunastotysięcznym mieście Grude w Bośni i Hercegowinie swoja siedzibę ma kilka dużych firm. Fabryka lodów, jeden z największych w Europie zakładów produkujących papier toaletowy, browar oraz drukarnia Grafotisak. Tą ostatnią założył w 1983 roku pochodzący z Grude Stipan Vranješ, który do dziś pełni w Grafotisak funkcję dyrektora zarządzającego. Obecnie założona przez niego firma tworzy grupę dziesięciu zakładów w całej Bośni i Hercegowinie, zatrudniając łącznie 600 pracowników. W 2017 roku w zakładach Grafotisak wyprodukowano łącznie 25 milionów książek, z czego 80% sprzedano za granicę.

Wśród klientów Grafotisak nie brakuje znanych wydawnictw, m.in. Taschen, Burda, Egmont, Disney, Harper Collins i Gyldendal. Około 10% jej produkcji stanowią też druki zabezpieczające banderole na opakowania papierosów i alkoholi, opakowania tekturowe i segregatory. W tym roku firma spodziewa się 10-procentowego wzrostu liczby zamówień, dlatego zdecydowała się zwiększyć swoje moce produkcyjne kupując nowego Speedmastera XL 106 wraz z naświetlarką Suprasetter 106 CtP, a także modułami systemu Prinect do zoptymalizowania procesów postpress. Firma Heidelberg dostarczyła wszystkie te rozwiązania w ramach jednej dostawy.

Egzemplarz, który trafił do drukarni Grafotisk to ośmiokolorowa maszyna z modułami wykańczania, osiągająca prędkość do 18 tys. arkuszy na godzinę. Została ona wyposażona w system AutoPlate XL, ekran Wallscreen i narzędzie Prinect Inpress Control 2 do automatycznego pomiaru kolorów i registra „w locie” przy dowolnej prędkości. Speedmaster XL 106 zainstalowany w Grude to jedna z flagowych maszyn Heidelberga pracująca w trybie Push to Stop. Większość procesów realizuje ona automatycznie, a ingerencja maszynisty ogranicza się w tym przypadku tylko do wymiany płyt. Od zakończenia procesu instalacji w lipcu ubiegłego roku wydrukowano już na nowej maszynie ponad 27 milionów arkuszy. Łącznie w parku maszynowym Grafotisku w Grude funkcjonuje 48 zespołów drukujących Heidelberga – jeden Speedmaster XL 75, pięć egzemplarzy „sto szóstki”, dwie maszyny Speedmaster SM 52 i jeden Speedmaster XL 162 zainstalowany w Grafotisku w 2015 roku wraz z naświetlarką Suprasetter 162. Największa z maszyn umożliwia drukowanie 32- lub 64-stronicowych książek na jednym arkuszu.

W ramach tej inwestycji w Grafotisku zainstalowano też pierwszą na świecie naświetlarkę Heidelberg Suprasetter 106, która może w ciągu godziny przygotować 55 płyt. Jest to kompletna linia Suprasetter z systemem Auto Pallet Loader 106K, Dual Cassette Loader z obrotowym stołem, urządzeniem Glunz & Jensen Interplater 85 HDX i systemem NELA do gięcia płyt z dwoma stacjami układania stosów i sortownikiem. Linia ta stanowi element układu pracującego w zautomatyzowanym trybie Push to Stop: naświetlone płyty dostarczane są bezpośrednio do maszyn. Linia Suprasetter 106 pracuje w Grafotisku na trzy zmiany, w trakcie których naświetlanych jest około 1200 płyt formatu B1. Uruchomienie tej maszyny zbiegło się w czasie z niemieckim festiwalem żeglarskim Kiel Week (Kieler Woche). Firmy Heidelberg i Grafotisak wpadły w związku z tym na ciekawy pomysł: linia Suprasetter 106 została ozdobiona malunkami z motywami żeglarskimi. Decydując się na inwestycję Grafotisk nie zapomnial też o obróbce po druku, zamawiając do kompletu cztery falcerki Heidelberg Stahlfolder TH-82. Wszystkie procesy prepress, druku i postpressu realizowane przez Grafotisk zintegrowane są poprzez oprogramowanie Prinect Integration Manager. Kolejnym zapowiedzianym krokiem jest ich kompletna integracja z systemem Prinect MIS, umożliwiającym dodatkowo przygotowanie i wycenę.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Stowarzyszenie FESPA poinformowało, że przeniesiona z marca br. na październik tegoroczna edycja FESPA Global Print Expo oraz towarzyszących im targów European Sign Expo and Sportswear Pro w Madrycie nie odbędzie się. Ryzyko związane z pandemią covid-19 jest zbyt duże, a sytuacja gospodarcza w wielu krajach nie ustabilizowała się dostatecznie, by można było myśleć o organizacji tak dużej imprezy. Kolejna zapowiadana data to 9–12 marca 2021 r. Zmieni się również miejsce targów – po kilku latach branża wróci do Amsterdamu, do RAI Exhibition Centre.

Intensywnie pracujemy nad kolejnym, lipcowo-sierpniowym wydaniem „Świata DRUKU”, do którego współtworzenia serdecznie Państwa zapraszamy. Tradycyjnie powrócimy w nim do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Omówimy również najnowsze trendy na rynku upominków reklamowych. Wydanie to będzie wraz z nami obecne na targach FestiwalDruku.pl (9–10.09) oraz w Madrycie na targach FESPA Global Print Expo (6–8.10).

Letniemu wydaniu „Świata DRUKU” będzie towarzyszyć specjalny dodatek pt.: „Opakowania i etykiety XXI wieku – zrównoważone, funkcjonalne, bezpieczne, piękne”. Znajdą się w nim informacje o technologiach, maszynach, materiałach, które pomogą rozruszać biznesy po koronawirusowym szoku. Publikacja ta będzie dostępna podczas wydarzeń, w których weźmiemy udział, przynajmniej do końca tego roku. Pierwsze z nich to: FestiwalDruku.pl, Forum Fleksograficzne PIF (14–15.09), Konferencja „Tektura falista – najnowsze technologie” (24–25.09), jak również targi Packaging Innovations (24–25.09).

Niemiecki gigant Koenig & Bauer skorzystał z dobrodziejstw internetu i możliwości transmisji na żywo. W dniach 16–26 czerwca br., czyli w pierwotnym terminie targów drupa, firma zaprosiła do swojego nowego centrum demonstracyjnego w Radebeul na prezentacje nowości ze swojego portfolio. Byliśmy więc świadkami światowej premiery nowej generacji maszyn Rapida, prezentacji najnowszych rozwiązań do zwojowego druku cyfrowego i zadruku tektury falistej, druku opakowaniowego, transakcyjnego, zabezpieczonego, druku na metalu i szkle, systemów workflow oraz cyfrowych usług serwisowych.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.