Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Bardziej zrównoważone opakowania na żywność

Bardziej zrównoważone opakowania na żywność

Dzięki nowemu lakierowi barierowemu na tlen, elastyczne opakowania na żywność (np. na orzechy) mogą być produkowane z jednego materiału
Fot. sogmiller, stock.adobe.com

Opakowania nadające się do recyklingu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak ze względu na złożony profil wymagań, miękkie opakowania na żywność często składają się z kombinacji różnych folii i dlatego trudno je poddać recyklingowi. Firma hubergroup Print Solutions, specjalizująca się w farbach drukarskich, w odpowiedzi na ten problem, wprowadziła na rynek lakier barierowy nie przepuszczający tlenu – Hydro-Lac GA Oxygen Barrier Coating.

Chroni on zapakowaną żywność przed działaniem tlenu i umożliwia w ten sposób produkcję opakowań jednomateriałowych, które są łatwiejsze w recyklingu i mogą być ponownie wprowadzone do obiegu materiałowego. „Konwencjonalne miękkie opakowania żywności składają się często z kilku laminowanych warstw folii o różnej naturze chemicznej. Każda z nich spełnia określoną funkcję – jedną z nich jest ochrona przed tlenem. Jednak opakowania, które składają się z kilku tworzyw sztucznych, nie mogą być poddane recyklingowi w ogóle lub tylko z dużym wysiłkiem” – wyjaśnia Ralf Büscher, starszy ekspert ds. projektów opakowań miękkich w hubergroup.

Tu właśnie wkracza do gry nowy lakier hubergroup z barierą dla tlenu. Daje on producentom żywności możliwość stosowania monomateriałów w swoich opakowaniach. W tym celu stosuje się laminaty foliowe wykonane z tych samych polimerów (zazwyczaj polipropylen lub polietylen), pomiędzy którymi nakładany jest lakier barierowy. W warunkach przemysłowych, przy zastosowaniu np. polipropylenu, można osiągnąć OTR (oxygen transmission rate) poniżej 10 cm3 tlenu/m2 dziennie. Wrażliwe na tlen produkty spożywcze, takie jak musli czy orzechy, są dzięki temu doskonale chronione przed tlenem atmosferycznym w nowoczesnych opakowaniach nadających się do recyklingu.

W 2021 r. hubergroup wprowadziła już na rynek lakier z barierą wodną, który chroni opakowania papierowe przed wilgocią. Wraz z wprowadzeniem lakieru z barierą tlenową, międzynarodowy specjalista w dziedzinie farb drukarskich jeszcze bardziej przyspiesza rozwój zrównoważonych lakierów barierowych.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 21 i 22 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się IV edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.