Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Bardziej zrównoważone opakowania na żywność

Bardziej zrównoważone opakowania na żywność

Dzięki nowemu lakierowi barierowemu na tlen, elastyczne opakowania na żywność (np. na orzechy) mogą być produkowane z jednego materiału
Fot. sogmiller, stock.adobe.com

Opakowania nadające się do recyklingu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak ze względu na złożony profil wymagań, miękkie opakowania na żywność często składają się z kombinacji różnych folii i dlatego trudno je poddać recyklingowi. Firma hubergroup Print Solutions, specjalizująca się w farbach drukarskich, w odpowiedzi na ten problem, wprowadziła na rynek lakier barierowy nie przepuszczający tlenu – Hydro-Lac GA Oxygen Barrier Coating.

Chroni on zapakowaną żywność przed działaniem tlenu i umożliwia w ten sposób produkcję opakowań jednomateriałowych, które są łatwiejsze w recyklingu i mogą być ponownie wprowadzone do obiegu materiałowego. „Konwencjonalne miękkie opakowania żywności składają się często z kilku laminowanych warstw folii o różnej naturze chemicznej. Każda z nich spełnia określoną funkcję – jedną z nich jest ochrona przed tlenem. Jednak opakowania, które składają się z kilku tworzyw sztucznych, nie mogą być poddane recyklingowi w ogóle lub tylko z dużym wysiłkiem” – wyjaśnia Ralf Büscher, starszy ekspert ds. projektów opakowań miękkich w hubergroup.

Tu właśnie wkracza do gry nowy lakier hubergroup z barierą dla tlenu. Daje on producentom żywności możliwość stosowania monomateriałów w swoich opakowaniach. W tym celu stosuje się laminaty foliowe wykonane z tych samych polimerów (zazwyczaj polipropylen lub polietylen), pomiędzy którymi nakładany jest lakier barierowy. W warunkach przemysłowych, przy zastosowaniu np. polipropylenu, można osiągnąć OTR (oxygen transmission rate) poniżej 10 cm3 tlenu/m2 dziennie. Wrażliwe na tlen produkty spożywcze, takie jak musli czy orzechy, są dzięki temu doskonale chronione przed tlenem atmosferycznym w nowoczesnych opakowaniach nadających się do recyklingu.

W 2021 r. hubergroup wprowadziła już na rynek lakier z barierą wodną, który chroni opakowania papierowe przed wilgocią. Wraz z wprowadzeniem lakieru z barierą tlenową, międzynarodowy specjalista w dziedzinie farb drukarskich jeszcze bardziej przyspiesza rozwój zrównoważonych lakierów barierowych.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas zbliżających się targów Festiwal Marketingu (Warszawa, Hala Expo XXI, 14–15 września 2022 r.) firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje bogaty wybór maszyn ze swojego portfolio. Promowane rozwiązania są przeznaczone do różnorodnych zastosowań – m.in. do zadruku tkanin w technologii DTF, grafik wielkoformatowych, gadżetów. Co jeszcze zobaczymy na stoisku Atrium?

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) ogłosiła, że nowy ślad CO2 dla tektury falistej wynosi 491 kg CO2e/t, wykazując znaczną poprawę w porównaniu z 531 kg CO2e/t w ocenie z roku 2018. Wynik ten odzwierciedla ciągłe wysiłki podejmowane przez europejską branżę tektury falistej i dostawców papieru w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Grafmasz wprowadził do oferty kolejny model plotera tnącego marki Sinajet – 0912 MT. To zautomatyzowane urządzenie wyposażone w multigłowicę z różnymi narzędziami tnącymi oraz trzema narzędziami bigującymi z serwomechanizmem obsługuje arkusze o wymiarach 1220 × 900 mm i grubości nawet do 20 mm.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.