Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Chroma wdraża program ECO3 firmy Agfa

Chroma wdraża program ECO3 firmy Agfa

Krzysztof Raczkowski - prezes zarządu drukarni Chroma (z lewej) i Michał Śliz - dyrektor zarządzający polskim oddziałem firmy Agfa

Internetowa drukarnia Chroma z Żar stała się kolejnym polskim użytkownikiem rozwiązań z programu ECO3, oferowanego swoim klientom przez firmę Agfa. Założenia programu ECO3 bazują na trzech wytycznych: osiągnięciu przez drukarnię lepszych wskaźników ekonomicznych, wdrażaniu procesów zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju oraz zapewnieniu klientom możliwie najwyższej wygody przy eksploatacji rozwiązań Agfa.

Program, oferujący liczne rozwiązania software’owe, sprzętowe i materiałowe, uwzględnia m.in. wyeliminowanie bądź zminimalizowanie chemii, redukcję odpadów, wyeliminowanie wody, obniżenie zużycia energii oraz możliwość ponownego wykorzystania materiałów eksploatacyjnych.

Drukarnia Chroma od 2015 roku używa rozwiązań Agfy: najpierw wdrożono termoczułe płyty drukowe oraz pierwszy system CtP tego producenta, z czasem dołączyło do niego drugie rozwiązanie CtP, bazujące na naświetlarce Avalon. Obecnie cała produkcja realizowana przez przedsiębiorstwo jest wykonywana przy użyciu płyt marki Agfa; od pierwszego kwartału tego roku są to energooszczędne płyty termoczułe Energy Elite Eco, których finalna obróbka odbywa się w dwóch proekologicznych wywoływarkach Arkana. Budowa wywoływarki znacząco redukuje ilość wody i energii niezbędnych do jej działania. Urządzenie umożliwia produkcję znacznie czystszych form drukowych, a proces jej mycia i konserwacji jest o wiele prostszy i krótszy i zajmuje mniej miejsca. Arkana została zoptymalizowana przez producenta pod kątem zastosowania w niej płyt Energy Elite Eco. Wdrożenie kompleksowego rozwiązania firmy Agfa miało także zwiększyć przepustowość przygotowalni offsetowej. „Z uwagi na specyfikę produkcji zależało nam na możliwości wykonania jeszcze większej liczby form drukowych w tym samym czasie. Wykonujemy bowiem około 1500-2000 zleceń dziennie, realizując nawet 25-30 przyrządów na jednej 8-kolorowej maszynie B1 w czasie 7-godzinnej zmiany. A maszyn pełnoformatowych posiadamy w sumie osiem, w różnych konfiguracjach kolorystycznych. Stąd, by sprawnie i bezproblemowo „nakarmić” je wszystkie, najpierw zrealizowaliśmy inwestycje w wysokowydajne naświetlarki CtP marki Agfa, a następnie w równie szybkie, proekologiczne wywoływarki Arkana” – mówi Krzysztof Raczkowski, prezes zarządu drukarni Chroma.

Kolejnym etapem wdrażania elementów programu ECO3 była instalacja licencji na oprogramowanie PressTune, które zbiera w czasie rzeczywistym dane z maszyn drukujących, poddaje ja analizie i tworzy raporty dla osób zarządzających produkcją, co przy dużej liczbie urządzeń jest bardzo przydatnym narzędziem. „Inwestycja miała przede wszystkim zapewnić stabilną, przewidywalną i bezpieczną produkcję – mówi Krzysztof Raczkowski. – To się udało: system PressTune daje nam możliwość kontrolowania jakości i błyskawicznego reagowania operatorów prepress”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Reprograf wraz firmą X-Rite organizuje w dniach 24–25 października w Łodzi w hotelu Iness spotkanie poświęcone tematyce pomiaru i kontroli barwy. Skierowane jest ono przede wszystkim do przedstawicieli wszystkich dziedzin branży poligraficznej: od offsetu, przez druk opakowań, aż po druk wielkoformatowy.

Październikowy numer „Świata DRUKU” jest już w drukarni, a my intensywnie pracujemy nad kolejnym wydaniem naszego magazynu, do którego współtworzenia Państwa zachęcamy. Co znajdzie się w listopadowym wydaniu?

Głównymi tematami będą: urządzenia i materiały do wytwarzania form drukowych, usługowe przygotowalnie form drukowych, zarządzanie barwą, standaryzacja, proofing, kontrola jakości, Web-to-Print, software, a także rozwiązania do korespondencji masowej, faktoring i leasing dla branży poligraficznej, automatyzacja procesów produkcyjnych i projektowanie opakowań klasy premium.

Intrograf Lublin, producent opakowań kartonowych i ulotek dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i FMCG, świętuje 21-lecie powstania spółki i wkracza w nowy etap rozwoju, inwestując aż 25 mln zł w nowe technologie. Z tej okazji 19 października br. odbędzie się Dzień Otwarty w fabryce Intrografu przy ul. Vetterów w Lublinie.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu