Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Cieszyńskie Zakłady Kartoniarskie z cyfrową linią produkcyjną

Cieszyńskie Zakłady Kartoniarskie z cyfrową linią produkcyjną

Cieszyńskie Zakłady Kartoniarskie jako pierwsza firma opakowaniowa w Polsce (a także pierwsze w naszej części Europy) wdrożyły w swoim parku maszynowym cyfrową linię produkcyjną złożoną z drukującej maszyny HP Indigo 30000 oraz urządzenia do uszlachetniania – Scodix Ultra 202. Dzięki tej inwestycji CZK mogą realizować uszlachetnione i spersonalizowane opakowania premium najwyższej klasy w nakładach już od jednej sztuki. Taka linia umożliwia również druk materiałów z tektury litej, w tym metalizowanej.

CZK jest producentem opakowań z niemal stuletnim doświadczeniem – zakład pod nazwą Rori powstał w 1922 r. i od prawie wieku zajmuje się produkcją opakowań z tektury litej. Już w latach 20. XX wieku firma z Cieszyna realizowała zamówienia dla liderów branży kosmetycznej takich jak Coty czy Guerlain. Po okresie nacjonalizacji firma została sprywatyzowana na początku lat 90. i od tego czasu konsekwentnie rozwija zarówno park maszynowy, jak i portfolio klientów, do którego należą obecnie najlepsze polskie, czeskie i słowackie firmy kosmetyczne, farmaceutyczne oraz spożywcze. W ostatnich latach cieszyński producent poszerzał ofertę w obrębie segmentu premium. W obliczu postępującego w tej branży rozdrobnienia i równocześnie poszerzenia asortymentu, CZK postawiło na rozwój gałęzi cyfrowej swojej drukarni.

W lata 20. XXI wieku CZK weszły jako pierwszy w Polsce posiadacz HP Indigo 30000 oraz jeden z pierwszych użytkowników Scodix Ultra 202. Model maszyny drukującej, który idealnie wpisuje się w profil działalności firmy, został zaprojektowany z myślą o druku opakowań kartonowych z zachowaniem jakości osiąganej w technologii offsetowej. Cyfrowa działalność firmy odbywa się pod odświeżonym szyldem Rori – aktualnie rozwijana jest nowa strona i sklep internetowy firmy roribox.com.

Półformatowa maszyna HP Indigo zapewnia produktywność sięgającą 3450 ark./godz. w druku 4-kolorowym i do 4600 arkuszy w trybie EPM. Jednocześnie pozwala drukować maksymalnie siedmioma kolorami, na podłożach do 600 mikronów, również na kartonie metalizowanym oraz innych podłożach niewsiąkliwych. Dzięki serwerowi druku, zaprojektowanemu przez firmę Esko, maszyna uzyskuje wysoką wydajność oraz jakość druku. Dodatkowo obsługuje funkcje druku spersonalizowanego (VDP) w zakresie tekstu, kodów kreskowych oraz QR, a także obrazów oraz elementów zabezpieczenia druku. Rozwiązanie to jest wyposażone w zintegrowany moduł inline priming, służący do powierzchniowej aktywacji materiałów do druku, dzięki czemu nie ma konieczności wcześniejszego primowania materiałów przed załadowaniem surowców do podajnika.

Bardzo dobrym uzupełnieniem maszyny HP jest Scodix Ultra 202, czyli cyfrowa maszyna uszlachetniająca z możliwością nakładania lakieru wybiórczo lub na całej powierzchni, również w wersji puchnącej. Scodix umożliwia także aplikację foli cold stamping oraz aplikację efektu cast & cure na wybranych elementach. Lakierowanie i foliowanie odbywa się bez wykorzystania matryc, co znacznie skraca czas realizacji i obniża koszt wydruku. Dodatkowo technologia Scodix umożliwia uszlachetnianie wydrukowanych wcześniej danych zmiennych. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej w postpressie, Rori i CZK oferują odbiorcom również niewielkie serie testowe opakowań oraz mock-upy z pełnym uszlachetnieniem wymaganym do akceptacji.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Stowarzyszenie FESPA poinformowało, że przeniesiona z marca br. na październik tegoroczna edycja FESPA Global Print Expo oraz towarzyszących im targów European Sign Expo and Sportswear Pro w Madrycie nie odbędzie się. Ryzyko związane z pandemią covid-19 jest zbyt duże, a sytuacja gospodarcza w wielu krajach nie ustabilizowała się dostatecznie, by można było myśleć o organizacji tak dużej imprezy. Kolejna zapowiadana data to 9–12 marca 2021 r. Zmieni się również miejsce targów – po kilku latach branża wróci do Amsterdamu, do RAI Exhibition Centre.

Intensywnie pracujemy nad kolejnym, lipcowo-sierpniowym wydaniem „Świata DRUKU”, do którego współtworzenia serdecznie Państwa zapraszamy. Tradycyjnie powrócimy w nim do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Omówimy również najnowsze trendy na rynku upominków reklamowych. Wydanie to będzie wraz z nami obecne na targach FestiwalDruku.pl (9–10.09) oraz w Madrycie na targach FESPA Global Print Expo (6–8.10).

Letniemu wydaniu „Świata DRUKU” będzie towarzyszyć specjalny dodatek pt.: „Opakowania i etykiety XXI wieku – zrównoważone, funkcjonalne, bezpieczne, piękne”. Znajdą się w nim informacje o technologiach, maszynach, materiałach, które pomogą rozruszać biznesy po koronawirusowym szoku. Publikacja ta będzie dostępna podczas wydarzeń, w których weźmiemy udział, przynajmniej do końca tego roku. Pierwsze z nich to: FestiwalDruku.pl, Forum Fleksograficzne PIF (14–15.09), Konferencja „Tektura falista – najnowsze technologie” (24–25.09), jak również targi Packaging Innovations (24–25.09).

Niemiecki gigant Koenig & Bauer skorzystał z dobrodziejstw internetu i możliwości transmisji na żywo. W dniach 16–26 czerwca br., czyli w pierwotnym terminie targów drupa, firma zaprosiła do swojego nowego centrum demonstracyjnego w Radebeul na prezentacje nowości ze swojego portfolio. Byliśmy więc świadkami światowej premiery nowej generacji maszyn Rapida, prezentacji najnowszych rozwiązań do zwojowego druku cyfrowego i zadruku tektury falistej, druku opakowaniowego, transakcyjnego, zabezpieczonego, druku na metalu i szkle, systemów workflow oraz cyfrowych usług serwisowych.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.