Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Drukarnia COMgraph rozbudowuje park sprzętowy

Drukarnia COMgraph rozbudowuje park sprzętowy

Piotr Krzych przy nowej składarko-sklejarce Omega Allpro 90

Firma COMgraph od pewnego już czasu w coraz większym stopniu koncentruje swoją działalność na produkcji opakowań kartonowych – obecnie stanowią one 65% realizowanego tu asortymentu, a co roku drukarnię opuszcza ok. 20 mln szt. opakowań. W związku z tym firma sukcesywnie modernizuje i rozbudowuje swój park sprzętowy. Jednym z najnowszych zakupów jest składarko-sklejarka Omega Allpro 90 marki Koenig & Bauer Duran. Urządzenie, które pracuje w szczecińskim zakładzie od października br., zwiększyło jego potencjał wytwórczy w zakresie formowania i klejenia opakowań pudełkowych o 25%.

Historia firmy COMgraph sięga 1989 r., gdy jej właściciel – Piotr Krzych rozpoczął działalność poligraficzną. Firma realizowała wówczas różne prace o charakterze komercyjnym, zaś opakowania pojawiły się tu kilka lat później, ok. 2008 r. Obecnie COMgraph składa się z trzech zakładów produkcyjnych i zatrudnia ponad 140 osób, a wolumen wytwarzanych opakowań sukcesywnie rośnie. „Głównie obsługujemy zlecenia klientów z trzech segmentów: farmaceutycznego, kosmetycznego i reklamowego. Pierwsi mieli niebagatelny wpływ na wypracowane przez nas z biegiem lat standardy. Poziom jakościowy i parametry formalne, jakie musieliśmy w związku z tym spełnić, przełożył się w naturalny sposób także na pozostały asortyment, kierowany do klientów z innych branż. Wśród nich około połowę stanowią zleceniodawcy z zagranicy” – mówi Piotr Krzych, właściciel i prezes zarządu drukarni, i dodaje: „Rynek opakowań bardzo się zmienił w ostatnich latach. Wzrosły wymagania i oczekiwania nie tylko względem jakości i terminów dostaw, ale też atrakcyjności samych opakowań. Staramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, oferując nie tylko najwyższą jakość druku (realizowanego w technologii konwencjonalnej i cyfrowej), ale też różne, czasem bardzo wysublimowane formy uszlachetnień. Stąd bogate wyposażenie naszej introligatorni, na które – po niedawnej inwestycji w rozwiązanie Omega Allpro 90 – składają się m.in. cztery składarko-sklejarki oraz urządzenia do wykańczania: złocenia, hot stampingu, lakierowania UV bądź lakierem puchnącym, foliowania itd.”
Koncentracja na rynku opakowań miała też wpływ na specjalizację produkcji w ramach trzech zakładów tworzących firmę COMgraph. „Opakowania, które dominują w naszej produkcji, wykonywane są w pierwszym z nich. W drugim realizowana jest produkcja akcydensowa, zaś trzeci zajmuje się konfekcjonowaniem i kompletowaniem gotowych zestawów. Ta kompleksowość i wszechstronność oferty, jak też usytuowanie blisko zachodniej granicy, sprawiają, że jesteśmy atrakcyjnym partnerem dla firm (również ze strefy euro), które chcą w jednym miejscu zamówić produkcję opakowania, wyposażenie go w dodatkowe elementy (np. ulotkę), a następnie kompletację produktu i wysyłkę pod wskazany adres. Wiele realizowanych przez nas zamówień to opakowania „na żądanie”, dostarczane do klienta w ciągu 48 bądź 72 godzin, co bardzo cenią sobie klienci”.
Wszystkie te czynniki powodują – jak dodaje Piotr Krzych – że firma stale musi inwestować w najwyższej klasy sprzęt poligraficzny i sukcesywnie rozbudowywać swoje moce produkcyjne. „Zdecydowaliśmy się na model Omega Allpro 90 z uwagi na markę producenta, jego bogate doświadczenia w obszarze postpressu oraz wieloletnie kontakty i zaufanie do lokalnego oddziału Koenig & Bauer. Jest to najszybsza i najbardziej wydajna składarko-sklejarka z obecnie wykorzystywanych przez nas urządzeń tego typu” – mówi Piotr Krzych.
Urządzenie pozwala na produkcję różnego rodzaju pudełek: liniowych ze wstępnym składaniem 1- i 3-punktowym; z automatycznym dnem (typu crash-lock); stożkowych (prostych i z automatycznym dnem) oraz z podwójną ścianką. Obsługuje podłoża kartonowe o gramaturze z zakresu 200-500 g m2 oraz z tektury falistej typu N, F i E. Pierwsze tygodnie pracy z nową maszyną właściciel drukarni ocenia bardzo pozytywnie: „Spełniła ona nasze potrzeby w 100%, pracuje z pełnym obłożeniem i nie sprawia żadnych problemów. Jesteśmy zadowoleni nie tylko z samego urządzenia, ale też z poziomu współpracy z jego dostawcą, zarówno od strony procesu handlowego, jak i opieki posprzedażowej. Dodatkowym wsparciem jest zaoferowana w ramach kontraktu przez Koenig & Bauer zdalna diagnostyka i całodobowy hotline”.
Zakupiona przez COMgraph składarko-sklejarka Omega Allpro 90 to kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer Duran wdrożone w tym roku w regionie obsługiwanym przez Koenig & Bauer (CEE). Mówi Paweł Krasowski, Product Manager: „Ich popularność wśród użytkowników z Polski, Czech i Słowacji stale rośnie. Co ciekawe, są wśród nich zarówno rodzime, prywatne przedsiębiorstwa, jak też międzynarodowe koncerny poligraficzne. Świadczy to o zróżnicowaniu portfolio Koenig & Bauer Duran jak też o zaawansowaniu technologicznym maszyn oferowanych przez nasz dział postpress”.
Składarko-sklejarki pojawiły się w portfolio Koenig & Bauer wraz z przejęciem większościowych udziałów w firmie Duran Machinery w 2018 r. Wzbogaciły tym samym jej ofertę w obszarze postpress, na którą składają się też sztance płaskie (z serii RDC, bazujące na platformie maszyn arkuszowych Rapida) i rotacyjne (Koenig & Bauer Iberica).

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Na skokowe podwyżki cen papieru narzekają nie tylko wydawcy prasowi – odczuwają je także firmy z branży reklamy zewnętrznej oraz reklamodawcy. Jak w rozmowie z portalem wirualnemedia.pl podkreśla Marcin Stan z zarządu Cityboard Media, drożeje też prąd i paliwo, więc koszty kampanii idą w górę, a przy obecnym poziomie inflacji nie ma ekonomicznej możliwości, aby ceny usług outdoorowych pozostały w miejscu.

Drukarnia Etilab z Żor, specjalizująca się w cyfrowej produkcji wysokoprzetworzonych etykiet samoprzylepnych, zwiększyła możliwości produkcyjne dzięki inwestycjom. W 2021 r. podwojono prędkość pracującej w zakładzie od czterech lat 5-kolorowej suchotonerowej maszyny Xeikon 3030 z kolorem białym, podwyższając ją do modelu 3300, a także zakupiono nową linię wykańczającą DC350 tej samej marki.

Europejski Związek Producentów Kartonów i Pudełek Składanych Pro Carton poinformował, że otwarto publiczne głosowanie w dwóch europejskich konkursach na zrównoważony projekt opakowania z tektury – European Carton Excellence Award i przeznaczonym dla młodych twórców Pro Carton Young Designer Award. Głos można oddać do 26 sierpnia br. Finał konkursu zaplanowano 15 września podczas uroczystej gali w Krakowie.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.