Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Granpak po raz trzeci inwestuje w technologię drukowania Koenig & Bauer

Granpak po raz trzeci inwestuje w technologię drukowania Koenig & Bauer

Przy wdrożonej niedawno maszynie Rapida stoją od lewej: Jan Korenc (Koenig & Bauer), Ryszard Marczak, Mariusz Korczak (obaj Granpak) i Adam Ślażyński (Koenig & Bauer)
Fot. Koenig & Bauer (CEE)

W drukarni Granpak z Andrychowa od niedawna pracuje nowa, pełnoformatowa arkuszowa maszyna offsetowa Rapida 106-6+L. To trzecie już rozwiązanie marki Koenig & Bauer dostarczone na przestrzeni ostatnich kilku lat do tego prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa. Maszyna stanowi część projektu inwestycyjnego firmy Granpak, realizowanego pod nazwą „Innowacyjne opakowanie kartonowe o unikalnych cechach konstrukcyjnych i użytkowych”. Zakup został częściowo sfinansowany ze środków w unijnych w ramach „Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014–2020”.

„Zakup maszyny Rapida 106, trzeciego już rozwiązania Koenig & Bauer, wiązał się z jednej strony z koniecznością zwiększenia mocy produkcyjnych, wymuszonych przez szybki wzrost przedsiębiorstwa, z drugiej zaś – z kompleksowym projektem, uwzględniającym wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań opakowaniowych, bazujących na kartonie – mówi Mariusz Korczak, jeden ze współwłaścicieli drukarni Granpak. – Zaawansowana maszyna w formacie B1 była tu niezbędna, gdyż umożliwia ona nie tylko wysokiej jakości 6-kolorowy zadruk wraz z uszlachetnianiem inline (również typu drip-off), ale też szybkie suszenie oraz realizację – m.in. dzięki technologii UV – zupełnie nowych zleceń. Stanowi ona część kompletnej linii do produkcji opakowań kartonowych, które są podstawą naszego asortymentu”.
„Granpak specjalizuje się w produkcji opakowań niemal od początku istnienia, tj. od 2001 roku – dodaje Ryszard Marczak, drugi ze współwłaścicieli drukarni. – Zaczynaliśmy od opakowań na obuwie, by wkrótce rozszerzyć asortyment o produkty skierowane do branż kosmetycznej, ogrodniczej, tytoniowej, zabawkarskiej, spożywczej itd. Sukcesywnie zwiększamy też udział eksportu w naszej produkcji. Trend wzrostowy został potwierdzony przyznaniem naszej firmie wyróżnienia Diamenty Forbesa za rok 2019”.
Granpak stale inwestuje w nowe rozwiązania technologiczne, także w zakresie drukowania. Od 2014 ściśle współpracuje w tym zakresie z firmą Koenig & Bauer, kiedy to rozpoczęła tu pracę pełnoformatowa maszyna Rapida 105-6+ L ALV2. Dwa lata później, w związku z uruchomieniem linii produkcyjnej w formacie B0, dołączyła do niej wielkoformatowa Rapida 145-5+L ALV3. Dostarczona w ub.r. nowa Rapida 106-6+L jest zatem trzecim – w ciągu zaledwie sześciu lat – rozwiązaniem marki Koenig & Bauer w tym zakładzie poligraficznym.
„Więcej niż drukarnia”
Mariusz Korczak podkreśla: „Wszystkie nasze działania i inwestycje mają swój cel nadrzędny: bycie nie tylko drukarnią, ale też partnerem i doradcą dla naszych klientów w zakresie oferowanych im opakowań i innych produktów z zastosowaniem kartonu. Po ubiegłorocznych zakupach możemy pochwalić się najnowocześniejszym parkiem sprzętowym w Polsce południowej, dedykowanym produkcji opakowań w technice offsetowej. Pracuje on w dwóch zakładach, w tym w oddanej również w 2019 r. do użytku nowej hali produkcyjno-magazynowej, która powiększyła łączną powierzchnię produkcyjną do 8 tys. m2. Technologicznie zaawansowany sprzęt to podstawa naszego sukcesu rynkowego, obok odpowiednio opracowanej strategii rozwoju całej firmy (uwzględniającej zmieniające się trendy rynkowe), wysoko wykwalifikowanej i wyspecjalizowanej kadry i bogatego know-how, bazującego na niemal 20-letnich doświadczeniach rynkowych”.
Poza usługami w zakresie drukowania i przetwarzania opakowań, Granpak dysponuje też profesjonalnym działem graficzno-konstrukcyjnym, wraz z niezbędnym zapleczem technicznym. „Powstał on w odpowiedzi na oczekiwania klientów, którzy poszukują nowych pomysłów na opakowania, my zaś pomagamy im w tym wprowadzając do oferty nowe rozwiązania konstrukcyjne – mówi Mariusz Korczak. – W tym kontekście nasza najnowsza inwestycja to odpowiedź na proekologiczne trendy w skali globalnej, gdzie w równym stopniu co ergonomia, liczy się przyjazność dla środowiska”.

Kierunek: ekologia
„W ubiegłym roku, w wyniku wdrożonych prac badawczo-rozwojowych, zrealizowaliśmy projekt unijny, wprowadzając do oferty innowacyjne opakowanie, charakteryzujące się całkowitą biodegradowalnością, zoptymalizowanym kosztem produkcji, ergonomią w użytkowaniu oraz dłuższą żywotnością. Innowacyjny sposób jego wykonania to z jednej strony przykład uproszczenia procesu konstrukcyjnego, a co się z tym wiąże – optymalizującego koszty produkcji, z drugiej zaś – proekologicznego podejścia. To oryginalne rozwiązanie zostało przez nas zgłoszone do ochrony patentowej (wraz z rozszerzeniem europejskim). Kolejnym odpowiadającym na najnowsze zapotrzebowanie rynku produktem firmy Granpak jest specjalnej konstrukcji tacka. „Tu innowacyjność oraz proekologiczność polegają na odpowiednim połączeniu warstw papieru i folii, pozwalającym na łatwe oddzielenie tych materiałów w procesie utylizacji” – dodaje Ryszard Marczak.
Koenig & Bauer po raz trzeci
Zakup maszyny Rapida 106-6+L, dedykowany m.in. wyżej wymienionym rozwiązaniom, został rozstrzygnięty w ramach postępowania ofertowego. Jak podkreśla kierownictwo drukarni Granpak, to właśnie rozwiązanie marki Koenig & Bauer w największym stopniu spełniło proceduralne wymogi pod względem parametrów technicznych i cenowych. W związku z planami wprowadzenia na rynek opakowań ECO maszyna musiała oferować szereg zaawansowanych funkcji, zapewniających wydajną, hybrydową produkcję o najwyższej jakości. Na jej wyposażenie składają się: pakiet High-Speed umożliwiający drukowanie z prędkością do 20 tys. ark./h; pakiet CX do zadruku sztywnych surowców o grubości maksymalnej 1,2 mm; automatyczny non-stop na samonakładaku i wykładaniu (maszyna została podniesiona o 450 mm); system mycia CleanTronic Multi; kałamarze o specjalnym powleczeniu, umożliwiające szybkie mycie – EasyClean; system kamer wideo do kontroli biegu arkuszy w samonakładaku i na wykładaniu. Podobnie jak dwie wcześniejsze maszyny z serii Rapida pracujące w drukarni Granpak, także nowo zakupiona posiada rozbudowaną technikę kontrolno-pomiarową, na którą składają się: ErgoTronic ColorControl z funkcją Lab, QualiTronic PDFCheck i systemem raportowania QualityPass oraz QualiTronic PDF Pile View – system zapisu błędów z produkcji.
Mariusz Korczak mówi: „W związku z naszymi planami, związanymi z wprowadzaniem na rynek wysokojakościowych opakowań, tak bogate wyposażenie kontrolno-pomiarowe było niezbędne. Pomaga nam ono w utrzymaniu reżimu technologicznego w kontekście kontroli i utrzymania kolorystyki oraz umożliwia raportowanie przebiegu całej produkcji. Dzięki temu zarówno my jak i klienci mamy pewność, że zamówione przez nich prace spełniają najwyższe standardy. Posiadanie tak bogatej konfiguracji stanowi dla nas dużą przewagę konkurencyjną”.
Partnerska współpraca
Ryszard Marczak wskazuje na jeszcze jeden aspekt wieloletniej współpracy z Koenig & Bauer: „Poza atutami technologicznymi i wysoką jakością produkcji realizowanej w maszynach Rapida, oczekujemy od dostawców partnerskiego podejścia, także w ramach świadczonej przez nich opieki posprzedażowej. Tę oceniamy bardzo dobrze, a szczególnie ciekawym rozwiązaniem Koenig & Bauer, ułatwiającym nam pracę jest zdalny serwis maszyn, świadczony całodobowo przez centralę firmy w Radebeul”.
Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE) podsumowuje: „Cieszymy się z dostarczenia trzeciej już maszyny z serii Rapida do drukarni Granpak oraz z faktu, że to właśnie oferta Koenig & Bauer w największym stopniu spełniła warunki przetargowe. W rezultacie ta prężnie rozwijająca się, rdzennie polska firma, specjalizująca się w opakowaniach kartonowych, w obszarze druku offsetowego w 100% bazuje na naszych rozwiązaniach. Miło nam również, że jej kierownictwo ceni sobie współpracę z nami jako dostawcą maszyn, ale też partnerem i doradcą. Z satysfakcją obserwujemy rozwój tej drukarni, także w kontekście wprowadzania na rynek nowych, innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że zapewnią jej one dalszy, dynamiczny rozwój, zarówno na rynku Polski, jak i poza jej granicami”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Drukarnia Faber Print z Grodziska Mazowieckiego k. Warszawy jako pierwsza w Polsce zainstalowała nową maszynę cyfrową Versafire EP firmy Heidelberg. Uruchomienie systemu miało miejsce w grudniu ub.r., i do tej pory udało się wykonać już na niej szereg prac, które wcześniej trafiałyby na maszynę offsetową lub do podwykonawcy.

Arctic Paper oddaje do użytku rozbudowaną elektrownię wodną w papierni w Munkedal. Inwestycja o wartości 100 mln koron szwedzkich (ok. 45 mln zł) zwiększa moc z 2 do 6 MW, co w połączeniu z planowaną ciepłownią na biomasę pozwoli, aby dzięki własnej energii zaspokoić do 80% potrzeb energetycznych papierni w Munkedal.

Podczas wspólnego webinarium, zorganizowanego 17 lutego br., firmy Mark Andy i Domino oficjalnie poinformowały o wprowadzeniu na rynek nowej, cyfrowej maszyny wąskowstęgowej – Digital Series iQ, bazującej na doświadczeniach obu producentów. Urządzenie dołączyło do coraz szerszego portfolio hybrydowych maszyn cyfrowych Mark Andy, a jego „sercem” jest nowy moduł inkjetowy stworzony przez Domino – V1610i UV.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.