Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Innowacyjne fotoinicjatory kationowe GalOrti® dla procesów utwardzania światłem UV

Innowacyjne fotoinicjatory kationowe GalOrti® dla procesów utwardzania światłem UV

Obecnie wszystkie stosowane w przemyśle fotoinicjatory kationowe wymagają znacznych nakładów energii, przy czym nie umożliwiają uzyskania maksymalnych prędkości linii produkcyjnych. Wynika to z faktu, iż w podstawowymi źródłami światła UV dużej mocy, stosowanymi do indukowania reakcji fotochemicznych, są średniociśnieniowe lampy rtęciowe (MPM lamp medium pressure mercury lamp), które emitują najwięcej energii UV przy ok. 365 nm.

Tylko niewielka część energii emitowana jest w zakresie absorpcji handlowych fotoinicjatorów jodoniowych. Powoduje to, że stosowane dotychczas fotoinicjatory kationowe na bazie soli diarylojodoniowych posiadają złe dopasowanie charakterystyki absorpcji do charakterystyki emisji przemysłowych źródeł światła UV. Obecnie wszystkie sole jodoniowe stosowane w przemyśle wykazują podobną charakterystykę absorpcji UV, mieszczącą się w zakresie długości fal λmax = 220-280 nm. Tym samym wrażliwość świetlna handlowych fotoinicjatorów jodoniowych znajduje się w zakresie krótkich długości fali światła UV, co stanowi istotny problem technologiczny w ich masowych zastosowaniach. Wynika to z faktu, że w tym zakresie długości fali nie ma wysokosprawnych źródeł światła, które emitowałyby światło o odpowiednio dużej mocy. Poniżej 300 nm emitują tylko niskociśnieniowe lampy rtęciowe i lampy deuterowe, które są źródłami światła małej mocy i nie są wykorzystywane do zastosowań przemysłowych.
Fotoinicjatory GalOrti® przy długości fali 365 nm, odpowiadającej najsilniejszej linii widmowej średniociśnieniowych lamp rtęciowych, wykazują absorpcję na poziomie 75% absorpcji maksymalnej występującej przy λmax = 345 nm W przypadku typowych komercyjnych fotoinicjatorów diarylojodoniowych absorpcja przy długości fali równej 365 nm zawsze wynosi zero. Wynika to z faktu, iż chromofory fenylowe zwykle wykazują maksimum absorpcji przy około 250 nm. Warto zaznaczyć, że w zakresie od 200 do 300 nm energia emitowana przez średniociśnieniowe lampy rtęciowe jest bardzo mała. W związku z powyższym wykorzystanie całkowitej energii UV, emitowanej przez lampy MPM, przez handlowe inicjatory jodoniowe jest znikome bez użycia dodatkowych uczulaczy.
Nowoczesnym rozwiązaniem w technologii UV jest zastosowanie diod UV-LED które umożliwiają przebieg procesu bez emisji ozonu oraz wydzielania ciepła – to bardzo istotne cechy odróżniające tego typu układy od tradycyjnie stosowanych lamp MPM. Aktualnie na rynku dostępne są promienniki UV-LED o długości światła λmax = 365 nm, λmax = 345 nm oraz λmax = 380 nm, a stosowanie ich cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem.
Standardowe fotoinicjatory kationowe również wykazują niekompatybilność do diodowych źródła światła ultrafioletowego, natomiast inicjatory GalOrti® w tej aplikacji zachowują swoją pełną użyteczność.
Standardowe fotoninicjatory generalnie charakteryzują się małą rozpuszczalnością w powszechnie wykorzystywanych monomerach i ich mieszaninach. Trudności te stają się jeszcze bardziej widoczne, gdy konieczne jest stosowanie większych stężeń fotoinicjatorów, niejednokrotnie dochodzących do 5% wagowych. W praktyce przezwycięża się te problemy stosując roztwory fotoinicjatorów w rozpuszczalnikach organicznych, jednakże jest to rozwiązanie kompromisowe, gdyż końcowy produkt zawiera lotne składniki (VOC – Volatile organic compound) ulatniające się do atmosfery.
Odpowiedzią na powyższe ograniczenia są produkty firmy Photo High Technologies. Inicjatory GalOrti® odznaczają się pełną reaktywnością już w przedziale stężeń 0,5 – 1% wagowych. Dodatkowo są w pełni rozpuszczalne w stężeniach dochodzących do 5 i więcej procent wagowych bez konieczności stosowania dodatkowych rozpuszczalników.
Powszechnie znanym mankamentem fotoinicjatorów jest żółknięcie finalnego produktu, ze względu na obecność barwnych produktów rozpadu inicjatora. Produkty Photo High Technologies są bezbarwnymi ciałami stałymi, gotowe produkty powstałe przy użyciu naszych fotoinicjatorów są bezbarwne, a pozostałe właściwości fizyczne zgodne z zakładanymi.
Fotoinicjatory GalOrti® dzięki swojej unikalnej strukturze oferują właściwości niespotykane w obecnie stosowanych inicjatorach fotopolimeryzacji kationowej. Cechy te przekładają się na efektywniejsze wykorzystanie energii elektrycznej, wzrost szybkości linii produkcyjnych, a same produkty odznaczają się transparentnością bez efektu żółknięcia.

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (3 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.