Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Komora klimatyczno-grzewcza skróci czas przygotowania papieru do zadruku

Komora klimatyczno-grzewcza skróci czas przygotowania papieru do zadruku

W ramach prac badawczych zespól badawczy firmy TEH Transfer zrealizował projekt „Prace B+R nad komorą klimatyczno-grzewczą do zastosowania w branży poligraficznej”. Opracowana w ramach projektu komora klimatyczno-grzewcza jest innowacyjnym urządzeniem, które do tej pory nie było wykorzystywane w celach przygotowywania materiałów do zadruku. Komora klimatyczno-grzewcza pozwala w szybkim czasie (maks. 1 godz.) uzyskać odpowiednie parametry papieru, tak aby nadawał się do zadruku. W normalnych warunkach celuloza po bezpośredniej dostawie do drukarni nie nadaje się do zadruku. Zanim zostanie zadrukowana, powinna leżakować około 48 h w klimatyzowanych pomieszczeniach magazynowych.

Prace badawcze objęły trzy etapy, w tym prace koncepcyjne, budowę i testy walidacyjne w warunkach rzeczywistych.

Zespół badawczy opracował i zbudował prototyp urządzenia, a następnie przeprowadził jego kompletną walidację. Przeprowadzono testy odnoszące się do bezpieczeństwa pracy, poprawności działania komory w trakcie pracy, zdefiniowanych parametrów poszczególnych podzespołów oraz poprawności działania algorytmów gwarantujących ogólne działanie i bezpieczeństwo użytkowania.

W zbudowanym prototypie komory klimatyczno-grzewczej przebadano wszystkie najbardziej popularne gramatury papieru używane w poligrafii oraz formaty w zakresie od A4 do A1 w różnych gramaturach (80–300 g/m²). Testy walidacyjne wykazały poprawności działania komory oraz potwierdziły możliwość przygotowania papieru (o różnych gramaturach i formatach) do zadruku w czasie nie większym niż 60 min. Co więcej, zbadana intensywność zadruku, od samego tekstu do skomplikowanych grafik i zdjęć, wyraźnie ukazała przewagę jakościową papieru przygotowanego w komorze klimatyczno-grzewczej przed zadrukiem nad celulozą, na której druk odbył się bez zabiegów przygotowujących. Także parametry techniczne papieru, jak marszczenie czy wygięcie poszczególnych kartek, było widoczne w wielu przypadkach na stosach, które nie zostały poddane obróbce klimatycznej.

Wykorzystanie komory klimatyczno-grzewczej pozwoli na skrócenie czasu przygotowania papieru do druku, utrzymywanie parametrów delta druku i przełoży się na dobrą jakość spasowania i kolorystyki. Uzyskanie stabilnych parametrów papieru zwiększy jakość wydruku i zoptymalizuje pracę drukarni, niwelując przestoje związane z oczekiwaniem na samoistne i niezbyt skuteczne leżakowanie papieru w czasie minimum kilkudziesięciu godzin.

Projekt „Prace B+R nad komorą klimatyczno-grzewczą do zastosowania w branży poligraficznej” otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.