Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Kompostowalne laminowane opakowania

Kompostowalne laminowane opakowania

W roku 2014 ma wejść w życie nowa dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie opakowań, która zapewni, że „opakowanie nie jest przesadnie wykonane w stosunku do zamierzonego celu i nadaje się do recyklingu, odzysku energii czy kompostowania” (wg Incpen), co będzie ściśle potwierdzone przez producenta opakowania. Założeniem jest, aby minimalizacja odpadów i stopień odzysku były określane już w fazie projektowania opakowania, w celu zapewnienia efektywności zasobów oraz ochrony samych produktów. Firmy Innovia Films i Sappi Fine Paper Europe uważają, że najlepszymi metodami utylizacji elastycznych laminatów są przemysłowe/przydomowe kompostownie lub ostatecznie fermentacja beztlenowa, która zamienia odpady w użyteczne źródła energii.

Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej, poinformował, że liczba odpadów z tworzyw sztucznych na terenie 15 krajów Unii Europejskiej wzrosła z 9,9 mln ton w 1998 r. do 13,1 mln w roku 2008, co stanowi wzrost z 17,9% do 21,6% liczby odpadów ogółem. 40% z tego stanowiły odpady komunalne, które trafiły na wysypiska; 20% odpadów spalono, 23% poddano procesowi recyklingu i 17% kompostowaniu.
Opakowanie jest poddawane recyklingowi, jeśli może być odebrane, przewiezione i wyczyszczone przy użyciu mniejszej ilości energii i środków niezbędnych do tego procesu, niż ilości tych czynników potrzebnej do wyprodukowania nowego surowca. Opakowanie wyprodukowane z cienkich warstw różnych materiałów lub folii z tworzyw sztucznych jest bardzo trudne do odzyskania. Opracowano pewne procesy technologiczne, ale ich możliwości są ograniczone, co oznacza, że nadal najbardziej popularną metodą utylizacji opakowań z laminatów jest spalanie. Powodem jest możliwość uzyskania pewnej ilości energii z tego typu opakowań, mimo że są to w zasadzie materiały łatwopalne, produkowane z końcowych zasobów surowców.
Firmy Innovia Films i Sappi Fine Paper Europe uważają, że najlepszymi metodami utylizacji elastycznych laminatów są przemysłowe/przydomowe kompostownie lub ostatecznie fermentacja beztlenowa, która zamienia odpady w użyteczne źródła energii. Przedsiębiorstwa te uświadomiły sobie, że poprzez połączenie swoich indywidualnych kompostowalnych produktów, NatureFlex firmy Innovia Films i asortymentu Algro Nature firmy Sappi, mogą zaoferować przemysłowi opakowań alternatywne rozwiązanie, łączące tradycyjne właściwości technologiczne i jednocześnie wydajność opakowania.
Antoine de Forton, Business Development Manager w firmie Sappi twierdzi, że „wiele europejskich krajów uświadomiło sobie, że przydomowe kompostownie dają praktyczną możliwość zarządzania częścią odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Skłania to domowników do podjęcia odpowiedzialności za swoje własne odpady. Opakowania produkowane z surowców kompostowalnych, takie jak te proponowane przez firmy Innovia Films i Sappi, ułatwiają to zadanie”.
Zarówno NatureFlex, jak i AlgroNature, produkowane są z surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych, a drewno pozyskiwane jest ze specjalnie prowadzonych plantacji. Te oparte na celulozie produkty zostały poddane szczegółowym testom i każdy z nich posiada certyfikat kompostowalności „OK Compost Home” wydany przez Vincotte oraz DIN E13432 wydany przez DIN Certco. Dodatkowo nadają się do kontaktu z żywnością.
Innovia Films oferuje asortyment elastycznych folii opakowaniowych NatureFlex, które zapewniają barierę wobec wilgoci, regulowaną w zależności od wymagań pakowanego produktu, oraz barierę wobec gazów. Oferują ponadto zaawansowane możliwości zadruku i obróbki, jak również mocne zgrzewy. Ich naturalne właściwości antystatyczne i stabilność termiczna wspomagają proces laminowania z elastycznymi papierami firmy Sappi oraz innymi biopolimerami w bardziej złożonych strukturach laminatów.
Firma Sappi Fine Paper Europe wykorzystała swoje ekspertyzy w produkcji elastycznych papierów opakowaniowych, tak aby stać się jedynym producentem oferującym papiery opakowaniowe nadające się do kompostowania przydomowego. Produkt AlgroNature to jednostronnie powlekany papier z połyskiem, a LeineNature to jego odpowiednik niepowlekany. Oba typy mają tę zaletę, że do powlekania oferują materiały wykonane na bazie warzyw, zamiast jak w tradycyjnych papierach, materiały na bazie oleju. To ogranicza negatywny wpływ papieru na środowisko oraz pozostawianie tzw. śladu węglowego. Papiery te dostępne są w gramaturach między 40 g/m2 a 80 g/m2. Mogą być stosowane do owijania słodyczy czy przekąsek, do torebek z zupami, saszetek z cukrem, saszetek dla przemysłu farmaceutycznego itd. Opakowanie powstałe z tych papierów spełni wymagania Europejskiej Dyrektywy Opakowań, która wejdzie w życie w 2014 r.
Używając obu tych sprawdzonych technicznie produktów, Innovia Films i Sappi postanowiły stworzyć przykładowe struktury opakowań, aby pokazać ich możliwości użytkownikom końcowym przemysłu spożywczego, cukierniczego, gospodarstwa domowego i kosmetycznego. Pierwszym rozwojowym opakowaniem była torebka stojąca, która wzbudziła duże zainteresowanie na różnych targach, gdzie była prezentowana. Pogłębiając tę koncepcję, stworzono nowy asortyment opakowań, aby wykazać wszechstronność zastosowań i formatów, prezentując zamienniki dla laminatów typu papier na bazie olej/poliolefiny.
Mark Hunter Purvis, Dyrektor w firmie Opus Digital 21, potwierdził, że „dostarczony materiał udało nam się bardzo łatwo zadrukować, jak również zgrzać i uformować torebki stojące, woreczki i opakowania owijane”.
Paul Barker, Cello Product Manager w firmie Innovia Films, twierdzi, że „połączenie tych naturalnych materiałów spełnia niezbędne wymagania barierowe dla każdego produktu z grupy prototypów opakowań do kawy, przekąsek i napojów w torebkach. W praktycznym zastosowaniu opakowanie to ułatwi utylizację pozostałości produktu wraz z opakowaniem w warunkach kompostowni zarówno przydomowych, jak i przemysłowych”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.