Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Kompostowalne laminowane opakowania

Kompostowalne laminowane opakowania

W roku 2014 ma wejść w życie nowa dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie opakowań, która zapewni, że „opakowanie nie jest przesadnie wykonane w stosunku do zamierzonego celu i nadaje się do recyklingu, odzysku energii czy kompostowania” (wg Incpen), co będzie ściśle potwierdzone przez producenta opakowania. Założeniem jest, aby minimalizacja odpadów i stopień odzysku były określane już w fazie projektowania opakowania, w celu zapewnienia efektywności zasobów oraz ochrony samych produktów. Firmy Innovia Films i Sappi Fine Paper Europe uważają, że najlepszymi metodami utylizacji elastycznych laminatów są przemysłowe/przydomowe kompostownie lub ostatecznie fermentacja beztlenowa, która zamienia odpady w użyteczne źródła energii.

Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej, poinformował, że liczba odpadów z tworzyw sztucznych na terenie 15 krajów Unii Europejskiej wzrosła z 9,9 mln ton w 1998 r. do 13,1 mln w roku 2008, co stanowi wzrost z 17,9% do 21,6% liczby odpadów ogółem. 40% z tego stanowiły odpady komunalne, które trafiły na wysypiska; 20% odpadów spalono, 23% poddano procesowi recyklingu i 17% kompostowaniu.
Opakowanie jest poddawane recyklingowi, jeśli może być odebrane, przewiezione i wyczyszczone przy użyciu mniejszej ilości energii i środków niezbędnych do tego procesu, niż ilości tych czynników potrzebnej do wyprodukowania nowego surowca. Opakowanie wyprodukowane z cienkich warstw różnych materiałów lub folii z tworzyw sztucznych jest bardzo trudne do odzyskania. Opracowano pewne procesy technologiczne, ale ich możliwości są ograniczone, co oznacza, że nadal najbardziej popularną metodą utylizacji opakowań z laminatów jest spalanie. Powodem jest możliwość uzyskania pewnej ilości energii z tego typu opakowań, mimo że są to w zasadzie materiały łatwopalne, produkowane z końcowych zasobów surowców.
Firmy Innovia Films i Sappi Fine Paper Europe uważają, że najlepszymi metodami utylizacji elastycznych laminatów są przemysłowe/przydomowe kompostownie lub ostatecznie fermentacja beztlenowa, która zamienia odpady w użyteczne źródła energii. Przedsiębiorstwa te uświadomiły sobie, że poprzez połączenie swoich indywidualnych kompostowalnych produktów, NatureFlex firmy Innovia Films i asortymentu Algro Nature firmy Sappi, mogą zaoferować przemysłowi opakowań alternatywne rozwiązanie, łączące tradycyjne właściwości technologiczne i jednocześnie wydajność opakowania.
Antoine de Forton, Business Development Manager w firmie Sappi twierdzi, że „wiele europejskich krajów uświadomiło sobie, że przydomowe kompostownie dają praktyczną możliwość zarządzania częścią odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Skłania to domowników do podjęcia odpowiedzialności za swoje własne odpady. Opakowania produkowane z surowców kompostowalnych, takie jak te proponowane przez firmy Innovia Films i Sappi, ułatwiają to zadanie”.
Zarówno NatureFlex, jak i AlgroNature, produkowane są z surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych, a drewno pozyskiwane jest ze specjalnie prowadzonych plantacji. Te oparte na celulozie produkty zostały poddane szczegółowym testom i każdy z nich posiada certyfikat kompostowalności „OK Compost Home” wydany przez Vincotte oraz DIN E13432 wydany przez DIN Certco. Dodatkowo nadają się do kontaktu z żywnością.
Innovia Films oferuje asortyment elastycznych folii opakowaniowych NatureFlex, które zapewniają barierę wobec wilgoci, regulowaną w zależności od wymagań pakowanego produktu, oraz barierę wobec gazów. Oferują ponadto zaawansowane możliwości zadruku i obróbki, jak również mocne zgrzewy. Ich naturalne właściwości antystatyczne i stabilność termiczna wspomagają proces laminowania z elastycznymi papierami firmy Sappi oraz innymi biopolimerami w bardziej złożonych strukturach laminatów.
Firma Sappi Fine Paper Europe wykorzystała swoje ekspertyzy w produkcji elastycznych papierów opakowaniowych, tak aby stać się jedynym producentem oferującym papiery opakowaniowe nadające się do kompostowania przydomowego. Produkt AlgroNature to jednostronnie powlekany papier z połyskiem, a LeineNature to jego odpowiednik niepowlekany. Oba typy mają tę zaletę, że do powlekania oferują materiały wykonane na bazie warzyw, zamiast jak w tradycyjnych papierach, materiały na bazie oleju. To ogranicza negatywny wpływ papieru na środowisko oraz pozostawianie tzw. śladu węglowego. Papiery te dostępne są w gramaturach między 40 g/m2 a 80 g/m2. Mogą być stosowane do owijania słodyczy czy przekąsek, do torebek z zupami, saszetek z cukrem, saszetek dla przemysłu farmaceutycznego itd. Opakowanie powstałe z tych papierów spełni wymagania Europejskiej Dyrektywy Opakowań, która wejdzie w życie w 2014 r.
Używając obu tych sprawdzonych technicznie produktów, Innovia Films i Sappi postanowiły stworzyć przykładowe struktury opakowań, aby pokazać ich możliwości użytkownikom końcowym przemysłu spożywczego, cukierniczego, gospodarstwa domowego i kosmetycznego. Pierwszym rozwojowym opakowaniem była torebka stojąca, która wzbudziła duże zainteresowanie na różnych targach, gdzie była prezentowana. Pogłębiając tę koncepcję, stworzono nowy asortyment opakowań, aby wykazać wszechstronność zastosowań i formatów, prezentując zamienniki dla laminatów typu papier na bazie olej/poliolefiny.
Mark Hunter Purvis, Dyrektor w firmie Opus Digital 21, potwierdził, że „dostarczony materiał udało nam się bardzo łatwo zadrukować, jak również zgrzać i uformować torebki stojące, woreczki i opakowania owijane”.
Paul Barker, Cello Product Manager w firmie Innovia Films, twierdzi, że „połączenie tych naturalnych materiałów spełnia niezbędne wymagania barierowe dla każdego produktu z grupy prototypów opakowań do kawy, przekąsek i napojów w torebkach. W praktycznym zastosowaniu opakowanie to ułatwi utylizację pozostałości produktu wraz z opakowaniem w warunkach kompostowni zarówno przydomowych, jak i przemysłowych”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas zbliżających się targów Festiwal Marketingu (Warszawa, Hala Expo XXI, 14–15 września 2022 r.) firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje bogaty wybór maszyn ze swojego portfolio. Promowane rozwiązania są przeznaczone do różnorodnych zastosowań – m.in. do zadruku tkanin w technologii DTF, grafik wielkoformatowych, gadżetów. Co jeszcze zobaczymy na stoisku Atrium?

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) ogłosiła, że nowy ślad CO2 dla tektury falistej wynosi 491 kg CO2e/t, wykazując znaczną poprawę w porównaniu z 531 kg CO2e/t w ocenie z roku 2018. Wynik ten odzwierciedla ciągłe wysiłki podejmowane przez europejską branżę tektury falistej i dostawców papieru w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Grafmasz wprowadził do oferty kolejny model plotera tnącego marki Sinajet – 0912 MT. To zautomatyzowane urządzenie wyposażone w multigłowicę z różnymi narzędziami tnącymi oraz trzema narzędziami bigującymi z serwomechanizmem obsługuje arkusze o wymiarach 1220 × 900 mm i grubości nawet do 20 mm.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.