Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Linia produktów do precyzyjnego, spektralnego pomiaru światła

Linia produktów do precyzyjnego, spektralnego pomiaru światła

Nowa na rynku marka, pod którą firma Just-Normlicht – producent znormalizowanych technologii oświetleniowych dla grafiki i przemysłu fotograficznego – dostarcza od niedawna kompletną linię produktów przeznaczonych do precyzyjnego, spektralnego pomiaru światła to GL Optic. Ich projektantem jest polski fizyk Jan Lalek, właściciel firmy Lafot z Puszczykowa pod Poznaniem.

Innowacyjne produkty GL Optic produkowane są obecnie w całości w Polsce dostarczane na rynki Europy (przede wszystkim Niemiec) i Stanów Zjednoczonych, choć ich sprzedaż w innych rejonach świata sukcesywnie rośnie. Cieszą się one zainteresowaniem nie tylko branży poligraficznej (w tym również opakowaniowej), ale również oświetleniowej, samochodowej, odzieżowej czy medycznej. Korzystają z nich również uniwersytety i laboratoria na całym świecie. Odbiorcą innowacyjnych systemów GL Optic mogą być właściwie wszystkie firmy, w których istotne znaczenie dla jakości końcowego produktu ma właściwe oświetlenie, a co za tym idzie jego precyzyjny pomiar w całym procesie produkcji. W Polsce dystrybutorem tych urządzeń są Zakłady Artystyczne ART z Gdańska.
Firma Just-Normlicht rozpoczęła współpracę z polskim fizykiem Janem Lalkiem zaledwie kilka lat temu, by obecnie oferować rozwiązania unikalne w skali światowej. Lafot – firma Jana Lalka była przed laty znanym i cenionym producentem minilabów. Swoje sukcesy opierała nie tylko na bogatej wiedzy i pasji jej właściciela (z zamiłowania wynalazcy), ale również połączeniu wiedzy jej pracowników z wielu dziedzin (elektroniki, chemii, optyki i kolorymetrii), co owocowało innowacyjnymi projektami. Ponieważ produkcja minilabów ostatecznie stała się dla firmy Lafot nieopłacalna, Jan Lalek – przewidując pewne trendy na rynku – nawiązał kilka lat temu współpracę z firmą Just-Normlicht. Od tamtej pory zajmuje się opracowywaniem specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych takich jak wzorcowe źródła światła oparte o źródła LED, wysoko precyzyjne spektrofotometry i inne przyrządy pomiarowe, głównie z dziedziny optyki, kolorymetrii i antystatyki. Wynikiem tej współpracy jest także nowa marka – GL Optic. Początkiem współpracy Jana Lalka i Michaela Galla (właściciela Just-Normlicht) był prototyp lampy do oceny barw, w której tradycyjne świetlówki zastąpiono innowacyjnymi diodami LED. Po pewnym czasie udało się wykonać wysokiej klasy urządzenie, z bardzo wysokim współczynnikiem oddawania barw (CRI), z dużą jego stabilnością, dające możliwość symulacji w kabinie wizualizacyjnej różnego rodzaju oświetlenia. Do tego służy m.in. specjalne oprogramowanie, również w całości opracowane przez polskich specjalistów, dzięki któremu możliwa jest także stabilizacja zastosowanego tu źródła światła, jakim są diody LED.
Jan Lalek zaoferował swoją pomoc i opracował pierwszy spektrometr GL Optic. Obecnie w ofercie GL Optic (od pierwszych liter nazwisk właścicieli Gall i Lalek) znajduje się kilkanaście produktów, które z sukcesami znajdują zastosowanie w branży poligraficznej i nie tylko.
W bogatej ofercie tej firmy znajduje się obecnie m.in. GL Optic mini-spectrometr – precyzyjny i podręczny spektrometr do codziennej kontroli jakości źródeł światła. Kolejny produkt tej marki to GL Optic profi-spectrometr – zaawansowany spektroradiometr z systemem OSR do redukcji światła rozproszonego, oferujący najwyższą precyzję w pomiarach światła. Jest jedynym – jak podaje producent – urządzeniem na rynku, wykorzystującym metodę OSR (Optical Stray Light Reduction), która zapewnia niezwykle wysoką dokładność pomiarową. W połączeniu z układem optycznym o wysokiej czułości i zastosowaniu chłodzonego sensora typu Back-Thinned CCD, oferuje wiele zalet w porównaniu z innymi urządzeniami laboratoryjnymi tego typu. Spektrometry GL Optic dostarczane są z oprogramowaniem, które zapewnia możliwość prowadzenia podstawowych pomiarów oraz daje dostęp do natywnych danych pomiarowych i wyświetla spektrum. Wykonuje wszystkie niezbędne obliczenia i procedury dla korekcji błędów pomiarowych, korekcji poziomu tła oraz procedury obliczeniowej dla OSR – systemu wykrywania i korekcji wpływu światła rozproszonego na wyniki pomiarowe.
Kolejną propozycją GL Optic jest GL Optic integrating sphere 205 mm – narzędzie (kula całkująca) do pomiaru strumienia świetlnego i energii promieniowania diod LED i innych źródeł światła zgodnie z zaleceniami Komitetu Technicznego CIE opublikowanymi w raporcie Technicznym CIE 127:2007. Geometria kuli pozwala na zainstalowanie różnych przystawek do pomiaru różnych źródeł światła. GL Optic integrating sphere 48 mm to z kolei przystawka pomiarowa do urządzenia GL Optic mini-spectrometer, służąca do pomiaru strumienia świetlnego diod LED i innych małych źródeł światła.

Fot. Od lewej: Jan Lalek i Sławomir Wojtaś, właściciel Zakładów Artystycznych ART

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

…wiele wydarzeń, na które z niecierpliwością czekamy. Wrześniowe, polsko-angielskie wydanie „Świata DRUKU” przygotowujemy z myślą o 40. edycji targów Labelexpo Europe w Brukseli (24–27 września), gdzie będzie można je znaleźć na stoisku z prasą branżową. Numer ten będzie nam również towarzyszyć podczas targów Taropak i 4 Print w Poznaniu (30.09–3.10) oraz na organizowanej przez nas już po raz czternasty konferencji „Etykiety samoprzylepne – najnowsze technologie”, na którą zapraszamy Państwa do Czarnego Potoku w Krynicy-Zdroju (24–25.10).
Z tych powodów tematyka wiodąca czasopisma dotyczyć będzie etykiet i opakowań, a ściślej – produkcji i technik zadrukowywania opakowań i etykiet, opakowań z tektury falistej i litej, opakowań na żywność. Sporo miejsca w numerze poświęcimy także jednej z najpowszechniejszych technik zadruku opakowań – fleksografii. Warto zatem przy tej okazji zaprezentować swoją ofertę.

W czerwcu br. Digiprint został dystrybutorem na polskim rynku producenta maszyn do finishingu i przetwórstwa kartonu i tektury – firmy Highcon. Cyfrowe maszyny tnące i bigujące Highcon Euclid i Beam zostały stworzone z myślą o potrzebach technologii cyfrowej dla procesów post-print w przemyśle poligraficznym, a także o producentach opakowań, przetwórcach tektury falistej, kartonu czy drukowaniu komercyjnym.

Do zespołu Sharp Electronics dołączył Krzysztof Ukleja – doświadczony manager, specjalista od rozwiązań druku, visual i smart office. Wesprze dział marketingu produktowego i sprzedaży w rejonie Europy Centralnej i Wschodniej w zakresie zintegrowanych rozwiązań dla biur oraz rynków wertykalnych.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu