Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Najnowsze rozwiązania BOBST dla sektora opakowań

Najnowsze rozwiązania BOBST dla sektora opakowań

Firma BOBST, dążąca do głębokiej transformacji przemysłu opakowaniowego, w 2020 r. przedstawiła wizję tego sektora opartą na czterech kluczowych filarach – zdalnej komunikacji, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonym rozwoju. Obecnie stały się one kamieniami węgielnymi nie tylko strategii szwajcarskiego producenta, ale całej branży, dlatego BOBST stale rozwija swoje portfolio produktów i usług, aby pomóc przetwórcom i właścicielom marek w prowadzeniu działalności w nowych warunkach.

„Wprawdzie możliwość przewidzenia wydarzeń na świecie w ostatnich latach, takich jak pandemia, globalne konflikty i ich konsekwencji dla naszej branży – takich jak niedobory materiałów i siły roboczej – była niemożliwa, jednak udało nam się prawidłowo zidentyfikować ogólne trendy w branży opakowań. Choć trendy te niewątpliwie uległy przyspieszeniu, BOBST wdrożył strategię i zbudował portfolio rozwiązań i usług, które pozwalają przetwórcom i właścicielom marek rozwijać się nawet w tym nowym świecie opakowań” – powiedział podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie głównej firmy w dn. 7–8 czerwca br. Jean-Pascal Bobst, dyrektor generalny Grupy BOBST.

Jean-Pascal Bobst podczas czerwcowej konferencji

BOBST Connect – siła zdalnej komunikacji

Zgodnie z założeniem, że cały łańcuch wartości opakowań może zostać połączony, umożliwiając dobrą widoczność procesu produkcyjnego przetwórcom i właścicielom marek, BOBST zaktualizował system BOBST Connect, który zapewnia cyfrowe rozwiązania w zakresie przygotowania, produkcji, reagowania, utrzymania i optymalizacji przebiegu procesu produkcyjnego. Jego nowa wersja oferuje szereg cech i funkcjonalności, aby pomóc klientom w optymalizacji ich opakowań na każdym etapie. Łącząc każdy etap procesu, system zwiększa wydajność, poziom kontroli i znajomości danych, poprawiając jakość i wydajność w całym łańcuchu wartości.

Wysoką jakość wsparcia serwisowego zapewnia nowa infolinia BOBST – Helpline Essential, oferująca zdalną pomoc w przypadku maszyn, których nie można podłączyć do systemu. Dzięki niej klienci mają dostęp do strumieniowej transmisji wideo i priorytetowego połączenia ze specjalistami wsparcia technicznego producenta w celu szybszego rozwiązywania problemów i usuwania usterek. Szacuje się, że około 50% przypadków będzie można rozwiązać za pomocą transmisji strumieniowej wideo.

Aby jeszcze bardziej usprawnić logistykę w zakresie dostaw części zamiennych, BOBST otwiera nowe centrum logistyczne dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Jest ono zlokalizowane w Genk w Belgii i dołącza do istniejących już centrów w USA oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Znajduje się w nim 100 tys. części przeznaczonych do wszystkich linii produktowych, dostępnych do natychmiastowej wysyłki (24/7).

Cyfryzacja i elastyczność, czyli ograniczenie liczby etapów produkcyjnych i odpadów

Dla sektora tektury BOBST opracował nowy program AccuCheck Recipe Editor dla składarko-sklejarek. Wprowadzony w 2020 r., zawierający nowe funkcje „system inspekcji liniowej” AccuCheck dokładnie sprawdza wykroje kartonów pod kątem wad. Z kolei nowy „Edytor Receptur” pozwala użytkownikom zdalnie tworzyć i modyfikować formuły AccuCheck w ramach platformy BOBST Connect oraz wysyłać je do kilku urządzeń w hali produkcyjnej. Dzięki wykorzystaniu danych PDF projektu graficznego opakowania, rozwiązanie to upraszcza i znacznie skraca czas przygotowania.

W marcu wprowadzono również na rynek etykieciarki BOBST All-in-One Digital Master 340 i Digital Master 510, które zasadniczo zmieniają sposób produkcji etykiet – pełna cyfryzacja od pliku PDF, ze 100% kontrolą na linii produkcyjnej w zamkniętej pętli, aż po końcowe ozdabianie i wykańczanie etykiet w ramach jednego, ujednoliconego procesu produkcyjnego.

Coraz ważniejsze – automatyzacja i wydajność

Przeznaczona dla sektora tektury falistej nowa linia ExpertLine, składająca się z maszyn ExpertCut 1.7 i 2.1 oraz ExpertFlex, to wielkoformatowa linia do przetwarzania, łącząca sztancowanie płaskie z procesem nadruku fleksograficznego postpress, która znajdzie zastosowanie w produkcji rozwiązań dla e-commerce. Zapewnia ona dużą elastyczność i jest dostępna w wersji zarówno standardowej, jak i lustrzanej. Dzięki wysokiej precyzji pasowania i rozwiązanie to – zdaniem producenta – zapewnia wyjątkową jakość opakowań. Krótkie czasy ustawiania w połączeniu z technologią TooLink zapewniają maksymalny czas pracy bez przestojów i wydajność do 20 mln m2 rocznie. Dodatkowo oferuje niski całkowity koszt posiadania (TCO), dlatego sprawdzi się w produkcji różnorodnych opakowań dla branży e-commerce i dóbr szybkozbywalnych (FMCG).

Przetwórcy tektury litej mają do dyspozycji także nowy SpeedSet – ulepszony pakiet skracający czas ustawiania, dostępny we wszystkich sztancach płaskich. Pakiet ten znacznie skraca czas przezbrojenia i zwiększa wydajność, odznacza się ulepszoną ergonomią i oferuje zwiększony poziom automatyzacji. Funkcja TooLink umożliwia cyfrowe połączenie narzędzia z maszyną w celu wymiany danych roboczych w ciągu kilku sekund.

Inne najważniejsze produkty z tego roku to: MasterLine DRO – nowe rozwiązanie z zakresu wykrawania rotacyjnego, które oferuje większą wydajność, i które wyposaża przetwórców z branży tektury falistej w najbardziej wszechstronne, najbardziej zautomatyzowane, połączone i wysoce ergonomiczne rozwiązanie na rynku; MasterCut 1.65 PER – jedyna płaska maszyna sztancująca, która może przetwarzać tekturę litą, tekturę falistą i kaszerowaną o gramaturze od 0,5 mm do 2000 g/m2, jedno- lub dwufalową; ExpertFold 165 e-commerce – nowa składarko-sklejarka zaprojektowana specjalnie z myślą o potrzebach cyfrowego handlu detalicznego; oraz NovaFold 50 | 80 | 110 – nowa składarko-sklejarka oferująca niezawodność i wydajność.

Wyzwanie jutra – zrównoważony rozwój i odpowiedzialność

Także w tej dziedzinie BOBST – wraz ze swoimi partnerami – nieustannie czyni znaczące postępy. W ramach inicjatywy CEFLEX (Circular Economy for Flexible Packaging) producent wprowadził niedawno rozwiązanie w zakresie wysokobarierowych opakowań elastycznych nadających się do recyklingu – metalizowane, wysokobarierowe, jednomateriałowe opakowanie z nadrukiem fleksograficznym z nowego polipropylenu pochodzącego z recyklingu (rPP – ang. recycled polypropylene). Jest to pierwsza na rynku torebka z barierą z nadrukiem powierzchniowym, wyprodukowana z wykorzystaniem materiału rPP pochodzącego z recyklingu w gospodarstwach domowych.

We współpracy z firmą Tipa – specjalistą w dziedzinie opakowań ekologicznych – BOBST pracuje również nad rozwiązaniem w zakresie opakowań kompostowalnych do użytku domowego oraz nad rozwiązaniem w pełni papierowym, o wysokiej barierze ochronnej, gotowym do recyklingu, o nazwie FibreCycle. To ostatnie stanowi część oneBARRIER – rodziny nowych alternatywnych i zrównoważonych rozwiązań, które BOBST rozwija wraz ze swoimi partnerami.

Wreszcie, jako część zaangażowania marki w międzybranżowe konsorcjum R-Cycle i jego misję zapewnienia identyfikowalności tworzyw sztucznych jednorazowego użytku poprzez Cyfrowe Paszporty Produktów (DPP – ang. Digital Product Passports), firma BOBST zakończyła pilotaż w swoim Centrum Kompetencyjnym w Manchesterze, gdzie maszyna demonstracyjna jest gotowa do R-Cycle. Projekt ten zostanie teraz rozszerzony na inne linie produktów (powlekanie, laminowanie, druk fleksograficzny CI, druk wklęsły).

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma EFI (spółka należąca do Siris Capital Group LLC) poinformowała, że jej dział Fiery, zajmujący się procesami workflow, stał się niezależną firmą, pozostającą własnością Grupy Siris.

Na zlecenie firmy Konica Minolta zbadano aktualne podejście przedsiębiorstw do transformacji cyfrowej. Wyniki opisano w bezpłatnym raporcie pt. „Od prowizorycznej do świadomej transformacji w sektorze MŚP”.

Drukarka sublimacyjna Durst P5 TEX iSUB, wykorzystująca autorskie atramenty sublimacyjne Sublifix, uzyskała certyfikat Eco Passport, wydawany przez Oeko-Tex. Substancje chemiczne opatrzone znakiem Eco Passport spełniają wymagania dotyczące zrównoważonej produkcji tekstylnej.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.