Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Nowa generacja wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych

Nowa generacja wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych

Nowa generacja wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych Rapida 145 marki Koenig & Bauer

Firma Koenig & Bauer wprowadza na rynek nową generację wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych Rapida 145 i Rapida 164. Obie serie prezentują nową stylistykę, ale najważniejsze są ulepszenia z zakresu wydajności druku, automatyzacji i koncepcji obsługi oraz rozszerzenie zakresu gramatury i różnorodność wariantów dla ekonomicznej produkcji inline.

Przy formatach arkuszy 1.060 × 1.450 mm (Rapida 145) i 1.205 × 1.640 mm (Rapida 164) maszyny umożliwiają produkcję z prędkością podstawową do 16 tys. ark./godz. w przypadku druku na kartonie. Pakiet High-Speed pozwala na osiągnięcie maksymalnych wydajności 18 tys. ark./godz. (Rapida 145) lub 17 tys. ark./godz. (Rapida 164). Oprócz zaawansowanych funkcji automatyzacji urządzenia oferują parametry wydajnościowe nowoczesnych maszyn średnioformatowych – przy dwukrotnie większym formacie druku, a nawet większym.

Zmieniła się również koncepcja obsługi. Duże panele dotykowe przy nakładaku, zespole drukującym i wykładaniu sprawiają, że wiele przycisków i innych elementów obsługi staje się zbędnych. Wszystkie rutynowe procesy, które mają być aktywowane decentralnie, mogą być w ten sposób sterowane równie wygodnie jak z pulpitu sterowniczego. Stanowisko sterowania ErgoTronic jest wyposażone w monitor dotykowy i duży ekran typu Wallscreen. Wszystkie niezbędne informacje są wyświetlane na obu ekranach. Liczne dodatkowe funkcje pozwalają na monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym. Stanowisko sterowania jest cyfrowym interfejsem wszystkich procesów produkcyjnych sali druku. Dotyczy to także monitorowania jakości – trzy różne systemy łączą regulację nafarbienia inline (na życzenie także kontrolę balansu szarości) z funkcjami kontroli przebiegu produkcji (QualiTronic PrintCheck), porównywania z PDF-em z przygotowalni (QualiTronic PDFCheck) oraz kontrolą zawartości (QualiTronic PDF HighRes).

Nowa generacja wielkoformatowych maszyn Rapida oferuje znaczące ulepszenia, szczególnie w zakresie jej głównego zastosowania w druku opakowań. Zwiększono zakres grubości możliwych do zastosowania podłoży drukowych – teraz to nawet powyżej 2 mm, co jest ważne dla firm z sektora obróbki grubych kartonów lub druku bezpośredniego na tekturze falistej, które zadrukowują pełne spektrum produktów i wykańczają je w procesie inline.

Ponadto nastąpiły zmiany obejmujące wysokość maszyn. Dostępnych jest obecnie pięć wariantów, obejmujących zakres od 185 do 925 mm. Podwyższenia o 185, 370 i 555 mm można zrealizować również z wykorzystaniem odlewów. Jak podaje producent, zmieniono również wiele niewidocznych, ale istotnych szczegółów, w istotny sposób przyczyniających się do osiągania wysokich wydajności druku, przy jednoczesnym zwiększeniu zakresów podłoży i dostępnych uszlachetnień.

W obszarze automatyzacji wprowadzono liczne funkcje, które umożliwiają realizację wielu równoległych procesów podczas zmiany zlecenia, a tym samym gwarantują najkrótsze czasy przezbrajania. Są to m.in.: nakładanie DriveTronic SIS bez konieczności stosowania marek, symultaniczna wymiana form DriveTronic SPC, zespoły farbowe wysprzęglane w standardzie, urządzenie do mycia CleanTronic umożliwiające symultaniczne przeprowadzanie procesów mycia, szybka wymiana płyt lakierujących z opcją DriveTronic SFC czy wałki rastrowe z AniSleeve.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Grupa Schumacher Packaging, producent opakowań z tektury falistej i litej, planuje wdrożenie największego programu inwestycyjnego od momentu powstania przedsiębiorstwa w 1948 r. Do 2025 r. firma zainwestuje ok. 700 mln euro, z czego 300 mln euro w samych Niemczech.

19 listopada br. firma Koenig & Bauer zorganizowała w swojej siedzibie w Radebeul kolejny w tym roku Dzień Otwarty dla drukarń z Polski, tym razem reprezentujących segment akcydensowy (o spotkaniu dla drukarń opakowaniowych pisaliśmy TUTAJ). Główną atrakcją wydarzenia, na które złożyły się część konferencyjna i pokazy w Centrum Technologicznym, była pełnoformatowa maszyna arkuszowa – Rapida 106X i realizowana z jej udziałem produkcja autonomiczna.

Drukarnia Colours Factory jako pierwsza firma w Polsce i druga na świecie wdrożyła w 3. kwartale br. nowy system CtP firmy Agfa Offset, obejmujący wielkoformatową naświetlarkę Avalon N24-90XT oraz podajnik umożliwiający bezpośrednią obsługę palet – Skid Loader (to z kolei trzecie tego typu rozwiązanie w skali globalnej). Umowa pomiędzy obiema firmami uwzględnia też kontrakt płytowy, na bazie którego Agfa Offset stała się dostawcą materiałów wykorzystywanych przez drukarnię we wszystkich pracujących tu naświetlarkach CtP.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.