Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Nowa generacja wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych

Nowa generacja wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych

Nowa generacja wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych Rapida 145 marki Koenig & Bauer

Firma Koenig & Bauer wprowadza na rynek nową generację wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych Rapida 145 i Rapida 164. Obie serie prezentują nową stylistykę, ale najważniejsze są ulepszenia z zakresu wydajności druku, automatyzacji i koncepcji obsługi oraz rozszerzenie zakresu gramatury i różnorodność wariantów dla ekonomicznej produkcji inline.

Przy formatach arkuszy 1.060 × 1.450 mm (Rapida 145) i 1.205 × 1.640 mm (Rapida 164) maszyny umożliwiają produkcję z prędkością podstawową do 16 tys. ark./godz. w przypadku druku na kartonie. Pakiet High-Speed pozwala na osiągnięcie maksymalnych wydajności 18 tys. ark./godz. (Rapida 145) lub 17 tys. ark./godz. (Rapida 164). Oprócz zaawansowanych funkcji automatyzacji urządzenia oferują parametry wydajnościowe nowoczesnych maszyn średnioformatowych – przy dwukrotnie większym formacie druku, a nawet większym.

Zmieniła się również koncepcja obsługi. Duże panele dotykowe przy nakładaku, zespole drukującym i wykładaniu sprawiają, że wiele przycisków i innych elementów obsługi staje się zbędnych. Wszystkie rutynowe procesy, które mają być aktywowane decentralnie, mogą być w ten sposób sterowane równie wygodnie jak z pulpitu sterowniczego. Stanowisko sterowania ErgoTronic jest wyposażone w monitor dotykowy i duży ekran typu Wallscreen. Wszystkie niezbędne informacje są wyświetlane na obu ekranach. Liczne dodatkowe funkcje pozwalają na monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym. Stanowisko sterowania jest cyfrowym interfejsem wszystkich procesów produkcyjnych sali druku. Dotyczy to także monitorowania jakości – trzy różne systemy łączą regulację nafarbienia inline (na życzenie także kontrolę balansu szarości) z funkcjami kontroli przebiegu produkcji (QualiTronic PrintCheck), porównywania z PDF-em z przygotowalni (QualiTronic PDFCheck) oraz kontrolą zawartości (QualiTronic PDF HighRes).

Nowa generacja wielkoformatowych maszyn Rapida oferuje znaczące ulepszenia, szczególnie w zakresie jej głównego zastosowania w druku opakowań. Zwiększono zakres grubości możliwych do zastosowania podłoży drukowych – teraz to nawet powyżej 2 mm, co jest ważne dla firm z sektora obróbki grubych kartonów lub druku bezpośredniego na tekturze falistej, które zadrukowują pełne spektrum produktów i wykańczają je w procesie inline.

Ponadto nastąpiły zmiany obejmujące wysokość maszyn. Dostępnych jest obecnie pięć wariantów, obejmujących zakres od 185 do 925 mm. Podwyższenia o 185, 370 i 555 mm można zrealizować również z wykorzystaniem odlewów. Jak podaje producent, zmieniono również wiele niewidocznych, ale istotnych szczegółów, w istotny sposób przyczyniających się do osiągania wysokich wydajności druku, przy jednoczesnym zwiększeniu zakresów podłoży i dostępnych uszlachetnień.

W obszarze automatyzacji wprowadzono liczne funkcje, które umożliwiają realizację wielu równoległych procesów podczas zmiany zlecenia, a tym samym gwarantują najkrótsze czasy przezbrajania. Są to m.in.: nakładanie DriveTronic SIS bez konieczności stosowania marek, symultaniczna wymiana form DriveTronic SPC, zespoły farbowe wysprzęglane w standardzie, urządzenie do mycia CleanTronic umożliwiające symultaniczne przeprowadzanie procesów mycia, szybka wymiana płyt lakierujących z opcją DriveTronic SFC czy wałki rastrowe z AniSleeve.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas tegorocznej konferencji z cyklu Akademia Zarządzania Barwą, organizowanej przez nasze wydawnictwo w ramach Akademii Wiedzy, będziemy rozmawiać o tym, jak korzystać z możliwości, które daje color management, aby optymalnie, tanio, efektywnie i ekologicznie prowadzić swoją drukarnię. Zaprezentujemy Państwu nowości rynkowe, m.in. urządzenia X-Rite eXact 2, SunConnect i Epson SD-10, których działanie w praktyce będą Państwo mogli poznać podczas sesji warsztatowych. Zapraszamy 26 października br. do Centrum Konferencyjno-Apartamentowego „Mrówka” w Warszawie.
Współorganizatorami XVI Konferencji z cyklu Akademia Zarządzania Barwą są firmy Epson, Fujifilm, Heidelberg, Reprograf-Grafikus i Sun Chemical. Partnerami wydarzenia są Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego i z pewnością znani Państwu eksperci CM.
Cieszymy się, że w tym roku spotkamy się znów osobiście, a nie w trybie zdalnym, i będziemy mogli wymienić się z Państwem doświadczeniami. Zapraszamy do rejestracji na konferencję pod adresem https://azb.akademia-wiedzy.eu/.
Co w programie wydarzenia?

Firma Fujifilm 29 września br. zaprosiła firmy poligraficzne oraz przedstawicieli prasy branżowej z całej Europy na drugą edycję wydarzenia Peak Performance Print Experience. W Centrum Zaawansowanych Technologii Druku w Brukseli nie zabrakło także przedstawiciela „Świata DRUKU”. Podczas spotkania zaprezentowano nowe urządzenia do druku cyfrowego, nie zabrakło pokazów na żywo (także demonstracji online prosto z Japonii) oraz case study z udziałem jednego z klientów firmy. Odbyła się także pierwsza prezentacja i zapowiedź techniczna nowego urządzenia POD, które ma zostać oficjalnie wprowadzone na rynek w dalszej części tego roku.
Relację z wydarzenia zamieścimy wkrótce na łamach naszego miesięcznika.

NT-ware, oddział Canon produkujący m.in. oprogramowanie chmurowe uniFLOW Online, zajął pierwszą pozycję pod względem sprzedaży na rynku Europy Zachodniej w 2021 r. w kategorii urządzeń i systemów do zarządzania drukiem.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.