Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Odzyskiwalne i biodegradowalne folie dekoracyjne do produkcji opakowań

Odzyskiwalne i biodegradowalne folie dekoracyjne do produkcji opakowań

Fot. API Foilmakers

W swoich działaniach firma API Foilmakers coraz większy nacisk kładzie na aspekty związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Ich „mapę drogową” na co dzień wytycza powołany w tym celu w ramach struktur firmy The Green Team. W majowym newsletterze firma zwraca uwagę na kwestie odzyskiwalności i biodegradowalności, tj. możliwości pełnego przetworzenia wytwarzanych przez nią folii dekoracyjnych do opakowań kartonowych, potwierdzonej certyfikacją ze strony PIRA i FSEA. O aspektach z tym związanych polscy klienci będą mogli dowiedzieć się również z planowanej przez API Folie Polska prezentacji podczas zbliżającego się Kongresu Etykiety Samoprzylepne 2023 (Kołobrzeg, 1–2 czerwca br.).

„Kwestie eko są coraz częściej podnoszone w naszych rozmowach z właścicielami marek, którzy decydują się na zastosowanie naszych folii w swoich wyrobach (np. opakowaniach czy etykietach), jak też z drukarniami i przetwórcami, realizującymi ww. produkcję. Zapotrzebowanie na zrównoważone materiały i technologie to efekt z jednej strony – zmieniających się, coraz bardziej restrykcyjnych przepisów w tym zakresie, z drugiej – rosnących oczekiwań konsumentów względem szerszej dostępności produktów przyjaznych dla środowiska naturalnego. Wiele firm dopiero teraz wdraża różnego rodzaju „dobre praktyki” i stara się odpowiadać na ten globalny mega trend. Jako producent folii wykonanych z tworzyw sztucznych, API Foilmakers podjęła już wiele lat temu konkretne działania. Do najważniejszych należały modyfikacje w procesie produkowania folii i stosowanych w nich surowców, co pozwoliło na ich odzyskiwalność i biodegradowalność – np. w kontekście opakowań kartonowych nimi pokrytych. Już w 2016 r. zostały one poddane stosownym testom, uzyskując certyfikat PIRA i FSEA poświadczający ich przyjazność dla środowiska. Jest on wciąż aktualny, a nasza firma stale podejmuje kolejne inicjatywy i działania zmierzające do zredukowania śladu węglowego w kontekście naszych działań i produktów oraz zwiększenia proekologiczności całego oferowanego przez nią asortymentu” – mówi Katarzyna Kozińska, dyrektor zarządzająca API Folie Polska – lokalnego oddziału API Foilmakers, obsługującego Polskę i wybrane kraje ościenne.

Jak wynika z przywołanego przez firmę badania („Repulpability of Foil-Decorated Paper”), testom poddano w nim opakowania kartonowe pokryte foliami API Foilmakers do hot- oraz cold-stampingu. Ich wyniki pokazały, że w obu przypadkach aplikowana na podłoże, bardzo cienka folia może zostać skutecznie usunięta, co finalnie umożliwia wykorzystanie odzyskanego i przetworzonego kartonu np. do produkcji proekologicznego papieru. „Jak zatem widać, mamy swój udział w uproszczeniu i usprawnieniu procesów produkcji podłoży pochodzących z odzysku – kontynuuje Katarzyna Kozińska. – To bardzo ważny aspekt zastosowania naszych folii w kontekście np. uszlachetnianych nimi opakowań spożywczych, a z pytaniami na ten temat spotykamy się coraz częściej. Dlatego tak ważne jest przypomnienie wspomnianej certyfikacji PIRA i FSEA. Nasza firma jest coraz bardziej zaangażowana we wszelkiego rodzaju inicjatywy środowiskowe i z pewnością nie powiedzieliśmy tu jeszcze ostatniego słowa” .

The Green Team: z myślą o lepszej przyszłości

Aby podkreślić swoje zaangażowanie w szeroko rozumiane, proekologiczne działania, firma API Foilmakers powołała do życia dedykowany zespół jej pracowników – The Green Team. Jego zadaniem jest tworzenie swego rodzaju „mapy drogowej” i wskazywanie działań środowiskowych, jakie powinny być podjęte w ramach organizacji i całego łańcucha dostaw, w jaki zaangażowana jest firma API Foilmakers. Kluczowe obszary, jakimi zajmuje się The Green Team to: zwiększanie efektywności łańcucha dostaw i (m.in. poprzez jego możliwe skracanie i ograniczanie do kontynentu europejskiego – w kontekście pozyskiwania surowców i zasobów niezbędnych do produkcji); usprawnienia w procesach wytwórczych (m.in. w kontekście redukcji zużywanych surowców np. gazu, energooszczędności czy obniżenia emisji dwutlenku węgla); optymalizacji procesów (m.in. wdrożenia programu poprawy jakości czy audytów w zakresie gospodarki odpadami); współpracy z klientami i partnerami biznesowymi oraz działań badawczo-rozwojowych.

„Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne zarówno dla nas jako producenta folii, jak też dla odbiorców naszych rozwiązań – mówi Katarzyna Kozińska. – Staramy się zatem je coraz częściej artykułować również w przestrzeni publicznej. Stąd publikacje na portalu LikedIn czy w newsletterze, także nawiązujące do podejmowanych przed laty działań, a także promowanie naszej aktywności w sferze „eko” podczas różnych wydarzeń branżowych. Nasi rodzimi przedstawiciele branży etykietowej i opakowaniowej będą mogli się z nimi zapoznać podczas wystąpienia, jakie planujemy na zbliżającym się Kongresie Etykiety Samoprzylepne 2023 w Kołobrzegu. Będziemy mieli tam również stoisko w ramach towarzyszącej mu wystawy technologicznej. Zapraszamy zatem do spotkań, rozmów i do współpracy z API Folie Polska”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.